Raasiku vallavalitsus kehtestas alates 1. jaanuarist vallavalitsuse osutatava koduteenuse tasuks 5 eurot tund. Ühe tunni tasu rakendatakse ka juhul, kui teenuse osutamise aeg on pikem kui 1 tund, kuid ei ületa 1,5 tundi. Kui teenuse osutamise aeg on pikem kui poolteist tundi, toimub tasu arvestus poole tunni kaupa.
Seni olid koduhooldusteenused – täisealise inimese abistamine toimingutes, mida ta kõrvalise abita sooritada ei suuda – Raasiku vallas tasuta. Valla palgal oli koduteenuse osutamiseks varem üks koduhooldustöötaja. Rohkem hooldusteenuseid sai eakatele ja erivajadustega inimestele võimalikuks alates 2020. aasta algusest, mil sihtasutus Innove eraldas Raasiku ja Kose valla sotsiaalteenuste arendamise projektile 254 407 eurot. See võimaldas Raasiku valda tööle võtta lisaks hoolduskoordinaatorile kolm osakoormusega koduhooldustöötajat. Projekti raames hakati toetama ja abistama omastehooldajaid, et neil oleks võimalik lähedase hooldamise kõrvalt jätkata töölkäimist või minna uuesti tööle, samuti hakati toetama erivajadustega inimesi, et ka nemad saaksid tööle minna.
Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Karin Möllits selgitas, et 2023. aastaga sai Innove rahastatud koduhooldusteenuste projekt läbi. Vallavalitsus jätkab teenuste pakkumist, nüüd on see tasuline. Ka on alates tänavusest aastast tasulised varem vallaeelarvest osutatud koduteenused.
„Hakkasime inimestele juba möödunud aasta alguses rääkima, et kui projekt lõpeb, lähevad teenused tasuliseks. Hind on meil sama, mis naabervaldades. Kõik senised koduhooldustöötajad jätkavad, nüüd saavad nad palka vallaeelarvest,“ lausus Karin Möllits.
Teenused eakatele ja erivajadustega inimestele
Projekti „Integreeritud sotsiaalteenused Kose ja Raasiku vallas“ hoolduskoordinaatori Maarika Grau sõnul pakuti projekti kaudu koduteenuseid kokku umbes 30 inimesele. Vajadused on erinevad, mõne inimese juures on käidud kord nädalas, mõne juures viiel päeval nädalas.
„Põhiasi oli abivajaja lähedase hoolduskoormuse vähendamine, mis oli ka projekti eesmärk – et lähedased saaks rahulikult tööl käia ja toimetada oma tegemisi. Üks koduhooldustöötaja oli veel tugiisik, kes tegeles ka peredega, kui oli vaja neid jõustada ja juhendada. Suurem osa koduteenuste saajaid olid siiski eakad ja puudega inimesed või need, kes vajasid terviserikke, näiteks jalaluumurru tõttu, ajutiselt kõrvalist abi,“ rääkis Maarika Grau.
Koduteenuse saajaid on abistatud peamiselt kodustes toimingutes, näiteks koristamisel, puude tuppa kandmisel, kütmisel, lihtsama toidu valmistamisel, kuid tänu projektile hakati pakkuma ka isikuhooldusteenust – abistamist söömisel, riietumisel, pesemisel, tualetitoimingutes, raviskeemi järgimisel. Lisaks on teenusel olijaid abistatud asjaajamisel, toidu ja ravimite ostmisel, arstivisiitide korraldamisel, vajadusel käidud koos nendega ka arsti juures: „Koduste abitoimingute juurde kuulub alati veel jälgimine, et kõik oleks turvaline, abivahendid oleksid korras ning kodus poleks midagi, mis kujutaks inimesele ohtu.“
Kõiki neid teenuseid pakub vallavalitsus ka edaspidi, kuid inimesed, kes seni said teenuseid projekti kaudu, peavad ise või nende lähedased esitama teenuse jätkamiseks vallavalitsusele avalduse. Ka inimesed, kes seni pole koduhooldusteenuseid saanud, kuid vajavad, peaksid vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonnaga ühendust võtma.
„Käime koduhooldusteenuse soovija juures kodus, hindame olukorda, millist abi ja kui sageli inimene vajab. Seejärel annab vallavalitsus välja korralduse, mille alusel hakkab koduhooldustöötaja tema juures käima. Arve teenuse eest esitame iga kuu lõpus,“ ütles Karin Möllits.