Raasiku valla juubelietendus pakkus äratundmisrõõmu

2877

Esmaspäeval, 12. märtsil sai Raasiku vald 20aastaseks.

Juubelipidustused valla suuremates kohtades algasid eelmisel nädalal. Reede, 9. märtsi õhtul oli kodukandipidu Pikavere koolis.

Kokkutulnuid tervitasid vallavolikogu esimees Kaido Kirsip ja vallavanem Aare Ets, esinesid kohalikud lapsed, koduloouurija Vaino Napp viis läbi viktoriini.
Muusikaklassi oli kaetud peolaud sooja toiduga, õhtu lõppes tantsuga.

Arukülas toimunud juubelipeol lõikasid tordi lahti OLEV RÄHNI, kes oli vallavanem 1996-1999, praegune vallavanem AARE ETS ja volikogu esimees KAIDO KIRSIP.
Arukülas toimunud juubelipeol lõikasid tordi lahti OLEV RÄHNI, kes oli vallavanem 1996-1999, praegune vallavanem AARE ETS ja volikogu esimees KAIDO KIRSIP.

Laupäeval, 10. märtsil oli valla juubelipidu Arukülas ja pühapäeval, 11. märtsil Raasikul. Mõlemal pool mängiti spetsiaalselt juubeliks lavale toodud näidendit „Raasiku“. Pärast seda oli vallajuhtide vastuvõtt – löödi kokku šampanjaklaase ja peeti kõnesid, söödi torti. Rahvast oli kõikjal palju, Raasiku rahvamaja saal oli etenduse ajal puupüsti täis.

Volikogu esimees  Kaido Kirsip rääkis, et kuigi peetakse Raasiku valla 20. juubelit, on vald tegelikult palju vanem. Ehkki valla piirid olid siis teised, oli Raasiku vald olemas juba esimese Eesti Vabariigi ajal, Peningi vald veel varem.

Vallavanem Aare Ets meenutas möödunud 20 aasta jooksul tehtut, kõneles valla tänapäevast ning tutvustas järgmiste aastate plaane. Ta tänas kõiki, kes on andnud oma panuse Raasiku valla hüvanguks, inimesi, kes peale oma põhitöö toodavad lisaväärtust ürituste ja tegevustega, volikogu liikmeid ja valla all­asutuste kollektiive, vallavalitsuse töötajaid.

„Tänan teid, Raasiku valla rahvas! Head valla sünnipäeva meile kõigile! Elagu Raasiku vald!“ soovis ta.

Näitemängus TOIVO VEENRE ja ARNOLD RÜÜTEL
Näidendi „Raasiku“ kirjutas ning lavastas muusikaõpetaja ja helilooja, Raasiku vallavolikogu liige Juhan Trump. Tegu on valla sünni- ja arenemislooga lapsepõlvest kuni täiskasvanu­eani. Nimitegelane Raasiku on alguses väike tüdruk, kelle vanemad on ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel ja esimene vallavanem Toivo Veenre.

Näitemängu tegelased on Raasiku valla rohkem ja vähem tuntud elanikud. Sündmused, millest pajatatakse, on andnud kohalikus elus möödunud 20 aasta jooksul kõneainet.

„Usun, et näidend pakub äratundmisrõõmu ning huvitavaid seiku vallast ja selle ajaloost,“ ütles õhtujuht Tiit Saare.

Ligi kaks tundi kestnud etenduses osalesid valla kõikide näiteringide liikmed ning ka mõned, kes lõid näitemängus kaasa esimest korda.

Juhan Trump hakkas „Raasikut“ kirjutama viis aastat tagasi, kohe pärast valla 15. sünnipäeva, valmis sai paari aasta pärast. Siis jäi tekst sahtlisse seisma.

„See ei ole ajaloouurimus. Teadustööd ma eelnevalt ei teinud, pigem on lugu sündinud uitmõtete kogumise ja talletamise tulemusena. Vahepeal sirvisin ka Sõnumitoojaid,“ rääkis ta.

Osa tegelasi on reaalselt Raasiku vallas elanud-elavad inimesed, päris kõigil prototüüpe ei ole. Näiteks Helle Vaga kehastatud tädi Hilda on autori fantaasia vili, koondportree külamuttidest.

Möödunud sügisel võttis autor kaks aastat tolmu kogunud näitemängu sahtlist välja ning hakkas lavastama. Näitetrupp sai kokku peamiselt Aruküla Diletandi, Raasiku Lustiringi, nukustuudio Äpunäpp ja noorteteatri RaVaNoTe liikmetest. Osa rolle jaotas Juhan Trump ise, mõned osatäitmised otsustati trupis ühiselt.

„Olen väga tänulik, et inimesed tulid ja leidsid aega proovides käimiseks,“ sõnas ta ning lisas, et lavastajana oli tal palju abi tükis kaasa teinud Kaupo Herdist, kes on ise suurte kogemustega lavastaja.

Kuigi prooviperioodil oli trupisiseselt ka vaidlemisi ning vahepeal arutasid näitlejad koguni, mida teha, et publik etenduse ajal saalis magama ei jääks, oli Juhan Trump tulemusega väga rahul. Ta kinnitas, et enne esimest etendust ei närveerinud, kuna viimased proovid läksid hästi: „Näitlejad on tublid, võtsid asja pühendumisega.“

Veidi pabistas ta seetõttu, kuidas suhtuvad tükki need inimesed, keda laval mängiti.

„Aga nüüd on esietendus möödas ja mul on prillid ikka veel terved,“ muigas ta laupäeval.

Vaatajad kiitsid
Valla haridus- ja kultuurijuht Ardo Niinre ütles pärast juubelilavastuse esietendust: „Näidend on kokku pandud üksikutest piltidest, millest koosnebki meie elu. Kahekümne aasta jooksul on Raasiku vald eksisteerinud 7200 päeva. On fantastiline ja lausa ime, et Juhan Trump suutis kõik need paigutada kahte tundi.“

Raasiku kalmistute vahel kinnisvara arendav ärimees (HENRI REEDER) pakkus ka külamutt Hildale (HELLE VAGA) võimalust soetada endale elamukrunt.
Raasiku kalmistute vahel kinnisvara arendav ärimees (HENRI REEDER) pakkus ka külamutt Hildale (HELLE VAGA) võimalust soetada endale elamukrunt.

Aruküla lasteaia õpetaja Eve Saare, kes on ka ise osalenud Aruküla näiteringis, lausus, et talle meeldis tükk väga, oli oskuslikult tehtud: „Au ja kiitus Juhan Trumbile, kuigi ta juured on siin, ei ole ta elanud Raasiku vallas sünnist saadik. Kõik see materjal välja otsida ja sedasi kirja panna, lihtsalt vaimustav! Mulle meeldis, et tegelasi ja näitlejaid on valla igast nurgast. Väga lahe oli Kaupo Hert Toivo Veenre rollis ning Andrus Rähni tegi Henri Reederit väga täpselt järele. Ka Helle Vaga oli muidugi super ning Raasiku osatäitja mängis oma rolli õrnalt ja armsalt.“

Esimese vallavanema ja volikogu esimehe Toivo Veenre tütar viis pärast etendust Kaupo Herdile lilli ja kinnitas, et ta oli täpselt nagu ta isa.

Ka Arukülas elav teeinsener Meeme Loik kiitis lavastust ja ütles, et seedib seda veel mõttes läbi: „Mõnda kohta võiks ajaloolise tõe huvides täpsustada, kuid üldmulje on tõesti hea. Kui lugesin kavalehte, mõtlesin, kuidas tuleb Kaupo Hert toime esimese vallavanema, minu keskkooliaegse klassivenna Toivo Veenre esitamisega. Üllatavalt hästi sai hakkama, oli väga tõe­truu.“

Publikult enim kiidusõnu pälvinud osatäitja Kaupo Herdi sõnul on esimese vallavanema Toivo Veenre mängimine tema jaoks väga suur väljakutse: „Ma ei ole ise umbes kümme aastat laval näidelnud ning tulla pärast nii pikka vaheaega ja teha järele kedagi teist. Minu jaoks oli see üldse esimene kord teha järele reaalset inimest. Elus inimest jäljendada on palju kergem, kui meie seast juba lahkunut. Kui inimest enam pole, siis on kusagil olemas eetiline piir, kui kaugele võid minna. Rahvas ütles, et ma ei ületanud piiri.“

Endise vallavanema rolli täitmiseks vaatas ta töö juures kohvipausidel kolme vana videot, milles Toivo Veenre esines. Õppis nende abil tema liigutusi, stiili, intonatsiooni.

Aruküla Diletandi lavastajana oli Kaupo Herdil väga huvitav mängida teise lavastaja käe all. Ta kinnitas – on sellest unistanud, sest alati on kelleltki õppida, seda enam, et ta ise pole saanud lavastaja-koolitust.

„Oleme kaks erinevat natuuri – Juhan Trump on loominguline inimene, mina olen realist. Õppisin temalt loomingulist lähenemist, ise püüdsin teda aidata realistlikuks jäädes. Usun, et meil oli meeldiv koostöö,“ sõnas ta.

Näidend pakkus ka Kaupo Herdile kui Raasiku valla põlisele elanikule mõnevõrra üllatusi: „Juhan Trump on vallaelu sügavuti uurinud. Veeprobleemiga olen hästi tuttav, kuigi päris kõigega, mis etenduses kajastub, ma kursis ei olnud. Äratundmisrõõmu oli kindlasti vähemalt 75-80 protsenti.“

Kolmandat ja viimast korda mängitakse lavastust „Raasiku“ sel laupäeval, 17. märtsil Arukülas toimuval juubelipeol, mis on kutsutud külalistele.


Lavastuses „Raasiku“ mängivad:

Raasiku – Egle Liiskmann; Kiili – Marianne Loik; vallaametnikud – Kristel Tamme, Marie Reinike, Angela Allik; koristaja – Pille-Riin Ilmets; Toivo Veenre – Kaupo Hert; Arnold Rüütel – Sander Kruus; töölised ja külamehed – Alari Kruusvall, Andrus Rähni, Holger Rannus; ärimees – Henri Reeder; konn – Olev Rähni; Baranovi vaim – Alari Kruusvall; kolhoosiaja vari – Henri Reeder; allkirjade koguja – Mae Trump; Klara – Eve Vendt; Karla – Priit Kaselaan; kunstnik Moyo – Sander Kruus; Hilda – Helle Vaga; Anija – Rain Ilmets; Henri Reeder – Andrus Rähni; Mailis Reps – Mae Trump.

Kostümeerija – Ene Hert; grimeerija – Kaie Hert; valgustaja – Ülo Udumäe; helitehnik – Henry Kari.

Eelmine artikkelVarastati katuseplekki
Järgmine artikkelKehra hoolekandekülas kerkivad esimesed kodud