Mustjõel põles mets

1077

Pühapäeva hommikul puhkes Anija valla Mustjõe külas metsatulekahju, põles 7 hektarit metsa.  

Häirekeskus sai teate tulekahjust pühapäeva ennelõunal kell 11.09. Helistas Mustjõe küla elanik, kes teatas, et kusagilt tuleb suitsu. Kehra komando päästjad sõitsid välja ja kohale kutsuti päästjad ka teistest komandodest: Lasnamäelt, Aravetelt, Assakult, Rakverest, Tapalt ja Lillekülast ning vabatahtlikud päästjad Aegviidust ja Kuusalust, neist Aegviidu mehed olid sündmuskohal varsti pärast esimesena saabunud Kehra päästjaid.
„Põlengu täpse asukoha saime teada tänu sellele, et samal ajal lendas sealt üle Tartu poole õppusele sõitnud piirivalve kopter ja nägi põlengut,“ ütles Kehra komando meeskonnavanem Hannes Kukke.
Ta lisas, esialgu arvati, et põleb umbes 20 hektarit metsa, nüüdseks on selgunud, et 7 hektarit. Osaliselt põles raiesmik, osaliselt kõrge männimets. Tule levik lokaliseeriti pühapäeval kella 17.50ks. Hannes Kukke sõnul õnnestus tulele tugevast tuulest hoolimata panna üsna ruttu piir tänu sellele, et päästetöödes osales palju abijõude, peale päästemasinate olid Lilleküla komandost kohale toodud kolm ATVd ja kaks roomiktraktorit. Appi tuli põlengualale kõige lähema talu omanik, kes aitas ATVga teha tule leviku kohta luuret.
„Käisin  ise  kopteriga  põlengu­ala suurust hindamas ning panime paika suunad, mida kaitseme. Kopter kustutas seal, kuhu me tehnikaga ligi ei pääsenud – mets oli liiga tihe või paksu suitsu täis. Kopter käis 8-9 korda vett viimas,“ rääkis Hannes Kukke.
Ta märkis, oli väga hea, et põlenguala servades oli kaks RMK veevõtukohta: „Ilma nendeta oleks päästemasinate veega varustamine päris keeruline.“
Kui tuli oli lokaliseeritud, jätkusid kustutustööd põlengualas sees. Päästjad töötasid südaööni, seejärel puhkasid ja käisid vahetustena iga tunni-poolteise järel ATVga olukorda kontrollimas. Kustutustööd jätkusid esmaspäeva varahommikul alates kella neljast, lõunaks oli põleng likvideeritud.
Hannes Kukke sõnul sai tuli alguse raiesmikult, ta oletas, et tulekahju tekkimises on süüdi inimene. Ta soovis kõigile panna südamele: tehke metsas lõket ainult selleks ettenähtud kohtades, lahkudes kustutage lõke kindlasti korralikult   ära   ning   tugeva   tuule  korral  ei  tohiks  üldse  lõket  teha.