Raasiku 5000 – eesmärk täitus 22. detsembril

2251
Volikogu esimees, Raasiku aleviku elanik ANTS KIVIMÄE käis 12 korda poodides ja ukselt-uksele kohtumistel: „Uskusin, et saame arvu kokku!”

Teisipäeva, 2. jaanuari seisuga on Raasiku valla registris 5075 kodanikku.

Kui veel 22. detsembri hommikul oli Raasiku valla kodulehel oranž ring ja number, mitu kodanikku on viiest tuhandest puudu, siis pärastlõunal asendus number kirjaga „5000+. Tegime ära!”
„Näitasime, et hea tahtmise korral on peaaegu kõik võimalik ja seda ilma kombineerimata. Palun vabandust nende ees, keda intensiivne kampaania ärritas, kuid loodan, et selle lõpust kaugenedes saadakse aru, miks kõike tehti,” ütles Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi neljapäeval, 22. detsembril, kui Raasiku vallas täitus iseseisvalt jätkamise 5000 kodaniku piir.
Nii suurt rahvaarvu pole Raasiku vallas varem olnud. 31. detsembril oli kodanikke 5075, 1. jaanuaril löödi arv lukku, aasta teiseks päevaks number muutunud ei olnud.
Vallavanem ütles, et kampaania jooksul lisandus 321 kodanikku, neist 28 on pensioniealised, mis ei tähenda, et nad oleks kõik pensionil, ja 57 kuni 18aastast kodanikku, sealhulgas 5 sündi. 236 uutest kodanikest on 19-63aastased ehk tööealised, nende hulka kuuluvad ka üliõpilased.

317 240 eurot maksutulu lisaks

Vallavanem lisas, et arvestuslikult on 2016. aasta üksikisiku tulude maks taandatuna ühe keskmise elaniku kohta 824 eurot, seega on loodetav maksutulu kasv 317 240 eurot: „Kampaania tõi tulubaasi suurenemise, kasvab ka tegevuste maht. Meie raudtee­transpordi toetus saab maksulaekumistega kenasti kaetud ning jääb ülegi.”
Kampaaniat aitas Raasiku vallas teha OÜ Midfield, kes küsis töö eest 17 000 eurot. Ettevõte töötas välja kampaaniasõnumid ja -plakatid ning planeeris koostöös vallavolikogu- ja valitsusega kampaania samme. Kaks kuud kestnud kampaania oli kolmeosaline, viimases oli ka meelsusküsitlus, milles uuris vallavalitsus, kas soovitakse Raasiku valla iseseisvana jätkamist. Tagasiside saabumise suurendamiseks panid valla ettevõtjad vastanute vahel loosi Sony Centeri 3 kinkekaarti väärtusega 300 eurot. Küsitluslehed läksid Omniva andmebaasis olevasse 1900 postkasti. Vallavanem lausus, et paraku ühes piirkonnas otsepostitus kohale ei jõudnud, kuid selle korvasid Konsumisse viidud küsitluslehed.
Internetis avaldas meelsusküsitlusel arvamust 184 inimest, neist 156 ütlesid valla säilimisele jah, 28 vastasid ei. Pabersedeleid laekus kogumiskastidesse 322 – jah öeldi 297 korral, ei 7. Sedeleid, millele vastus puudus, oli 18. Vallavanem kommenteeris, et iseseisvuse toetamise protsent 88,6 oli oodatav.
Kinkekaardid loosis vallavalitsus vastajate vahel 22. detsembril Aruküla põhikooli aktusel, numbreid valisid lapsed. Võitsid Marge Aaslaid, Aet Liivandi ja Marek Leben.

Vallavanem RAIVO UUKKIVI ja 5000. kodanik LAURI MÕISJA.
Vallavanem RAIVO UUKKIVI ja 5000. kodanik LAURI MÕISJA.

Aasta viimasel päeval andis vallavalitsus tänukirjad 5000. kodanikule Lauri Mõisjale, ka Konsumi ja Meierei poele, kes lubasid kampaaniameeskonnad oma ruumidesse ja kleepida ustele plakatid.
Vallavanem rääkis, et kampaania edu pant oli hästi juhitud tegevus ja laiapõhjaline kampaaniaplaan, mis ei keskendunud ühele-kahele tegevusele: „Meil oli tubli meeskond, kes plaani ellu viis. Sellesse kuulus kogu ettevõtmist toetav kogukond. Vallavalitsus tegeles viimasel kahel kuul väga suure aja oma tööst kampaaniaga, külades tegid kogukonna liid­rid tublit tööd, näost-näkku kampaanias kand­sid olulist osa volikogu liikmed.”
Kõige rohkem, paarkümmend korda, käis näost näkku kampaaniat tegemas Tiina Rühka, Andre Sepa ja Aare Etsi meeskond Arukülas. Volikogu esimehe Ants Ki­vi­mäe meeskond oli Raasikul niiöelda välitöödel 12 korda.
Ants Kivimäe kiitis, et volikoguliikmed olid tublid: „Mõned olid aktiivsemad, teised tagasihoidlikumad. Kui keegi mõtleb, et see oli tühi rabelemine ja passimine, siis enda kogemusest saan öelda, et kohtumised inimestega andsid mulle palju tagasi. Usun, et teisedki tunnetasid seda energiat. Tajun kogukonna pulssi nüüd paremini ning mõistan, kui ühtsed me tegelikult oleme. Saime palju enamat, kui vaid uusi kodanikke.”
Ta lisas, et kampaania oli hea võimalus vallarahvaga suhelda: „Reeglina muul ajal, kui pole suurt ja kandvat ideed, rahvast tülitama ei hakka. Nüüd oli idee olemas ja rahvas tuli sellega kaasa.”
Raivo Uukkivi ütles, et eesmärk oli iseseisvalt jätkamine, mitte Anijaga sundliitmine: „Eesmärk sai täidetud. Kuna me suunasime kampaania algusest peale sellele, et leida vallas üles kõik, kes elavad, kuid pole registris, siis tegelikult me endale kulude osas ilmselt haiget ei teinud.”
Ees ootab veel üks loosimine – Raasiku volikogu järgmisel istungil teisipäeval, 10. jaanuaril läheb kõikide kodanike vahel loosi 6 reisipaketti kahele. Kolm Türki, sama palju Kreetale. Reiside eest tasuvad Raasiku valla ettevõtjad.

Raasiku teekond 5000 kodanikuni

2015. aasta suvel tuli esimest korda jutuks 5000 kodaniku piir. Raasikul oli puudu ligi 300 kodanikku.
Detsember – Raasiku volikogu tegi Anija ja Jõelähtme vallale ettepaneku muuta valdade piire ja liita Raasiku vallaga piiriäärsed Sambu, Aruaru, Haljava, Kihmla-Salumäe ja Linnakse külad. Naabervallad sellega nõus ei olnud.
2016. aasta märts – valla sünnipäeval vallavalitsuse, -volikogu ja rahva arutelud haldusreformi teemal.
Aprill – loodi Raasiku vallavolikogu haldusreformi komisjon, mille esimees on Ants Kivimäe.
Juuli – Põhja-Eesti haldusreformi komisjon soovitab Raasikul liituda naabritega, eelistatult Rae vallaga.
August – Raasiku vallavolikogu otsustas, et soov on jätkata iseseisvalt. Raasiku volikogu tegi siiski komisjoni soovitusel liitumisläbirääkimiste algatamise ettepaneku Rae vallale, kes vastas eitavalt.
November – riiklik komisjon teatab, et sundliitmisel pannakse Raasiku kokku Anija vallaga.
Oktoober – volikogu valis 3 pakkumise hulgast kodanikukampaaniat tegema OÜ Midfield.
November – volikogu otsustas, et Raasiku valla kodanikeregistris olevate vanemate 7-19aastased lapsed saavad rongiga sõita tasuta.
November ja detsember – aktiivne kodanikukampaania.
Volikogu otsustas, et lasteaia kohatasu suurus hakkab sõltuma sissekirjutusest.
22. detsember – täitus 5000 kodanikku.

Eelmine artikkelPOLITSEIKROONIKA
Järgmine artikkelJuminda tee saab alanud aastal musta katte