
TIINA RÜHKA, volikogu uus koosseis valis teid möödunud kolmapäeval volikogu esimeheks. Olete olnud pikaaegne volikoguliige, volikogu esimees seni mitte. Miks otsustasite olla seekord valimisliidu Raasiku Vald volikoguesimehe kandidaat?
„Volikogu esimees olen tõesti esmakordselt. Tunne oli kindel, kui ütlesin, et olen valmis võtma vastutust ja võimalusel tegema volikogu esimehena tööd valla arengu jaoks. Teadsin, et olles sellisel positsioonil, tuleb tulla toime erinevate probleemide lahendamise, konstruktiivse kriitikaga ja ka teravate torkimistega detailide pärast. Soovin õppida ja tulemuslikult toimetada uues ametis.”
Mis aastast alates olete volikogus olnud, mitme koosseisu töös osalenud ning kas olete juhtinud mõnda komisjoni?
„Olen olnud Raasiku vallavolikogu liige alates 1996. aastast. Esimesed kolm aastat olin lihtliige ja kuulusin eestseisusse. Aastatel 1999-2002 olin revisjonikomisjoni esimees, 2002-2005 olin revisjonikomisjoni esimees, 2005-2009 arengu- ja planeerimiskomisjoni aseesimees, 2009-2013 arengu- ja planeerimiskomisjoni esimees, 2013-2017 olin keskkonnakomisjoni aseesimees, siis arengu- ja keskkonnakomisjoni aseesimees.”
Millise komisjoni töö on olnud teie kõige südamelähedasem ja miks?
„Enim õpetas ja nõudis süvenemist revisjonikomisjoni juhtimine. Meeldis ka arengu- ja planeerimiskomisjoni esimehe töö, kuna see oli laiema haarde ja temaatikaga.”
Mida tuleks teie arvates volikogu töökorralduses võrreldes senisega muuta ja miks?
„Arvan, et töökorralduse muutuse vajalikkust peame arutama volikogu liikmetega. Mina pean oluliseks, et moodustatavate komisjonide toimumiseks peavad olema kindlad kokkulepitud nädalapäevad ja rütmilisus. Koosolekute päevakorrast tuleb liikmetele teada anda ja toimida põhimääruse kohaselt. Edaspidi tuleb komisjonides Raasiku valla põhimäärus läbi vaadata ja mõned kohad korrigeerida.”
Neli aastat tagasi ütles volikogu eelmine esimees Ants Kivimäe, et tema volikogu istungitele mokalaata ei taha. Mida teie esimehena istungitel kindlasti näha ei soovi?
„Ma ei soovi istungitel näha üksteisest üle rääkimist. See ei ole kultuurne ega mõistlik, kui paljud üheaegselt soovivad omi mõtteid välja öelda. Sellisel juhul ei kuulata ju rääkijate mõtteid ning head väljaütlemised hääbuvad. Ei soovi ka ebaviisakust, vaid koostööd.”
Ütlesite enne volikogu esimehe valimist enda tutvustuse käigus, et volikogu liikmetele oleks tarvis koolitusi. Mis valdkonnad või teemad vajaksid teie arvates kõige rohkem arendamist?
„Arvan, et algatuseks seaduse tutvustus ja olulisus – kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS). Samuti dokumentide ja protokollide vormistamine ning nendega seotud lisade koostamine.”
Kas olete otsustanud, millised komisjonid volikogu juurde moodustate?
„Olen vestelnud volikogu uue koosseisu kõigi liikmetega ja leidsime konsensuse, et moodustame kolm komisjoni. Liikmete arv komisjonides suureneb ja kaasame tublisid, oskajaid kodanikke, kes soovivad panustada.”
Palun tutvustage end veidi – kellena olete töötanud, millised on teie huvialad?
„Mul on kõrgem haridus, magistrikraad. Olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli 1980. aastal. Osalenud kümnetel rahvusvahelistel ja Eesti-sisestel konverentsidel, seminaridel ja kursustel. Olen töötanud kolmes firmas, millest kaks olid rahvusvahelised. Lõõgastun tehes oma kodus toimetusi, mis muudavad kodu ja ümbruse kaunimaks. Meeldib olla perega ja filosofeerida. Lugemine ja jalgrattasõit ning looduses matkamine aitavad laadida minu akusid ning loovad hea tunde. Õnnetunde, et elan ilusa loodusega turvalisel Eestimaal.”