Raietööd kergliiklusteele jääval alal on lõppenud.
Raasiku vallas on tänavu hiliskevadisele ajale sattunud mitmed raietööd. Need on tekitanud kohalikes elanikes palju pahameelt, möödunud nädalal jõudis arutelu Facebooki. Grupis „Raasiku valla kuulutaja” tehtud postitusel, mis kritiseerib Tehase tee 2a raiet, on praeguseks üle 260 kommentaari ning sellega seonduv on ka üks põhjustest, miks algatas opositsioon vallavanema Andre Sepa umbusaldamise. Sama raadamislepingu alusel on plaanis veel töid, et puhastada teeäärseid kraave, lisaks on kergliiklustee ehituse tarbeks maha võetud alevikus üle 70 puu, raietööd on veel ka koguduse maal ning Pikaveres mõisa juures eramaal.
Raie kergliiklustee tarbeks
Peagi läheb Raasikul kopp maasse 3,52kilomeetrise kergliiklustee ehituseks Jägala maantee ristist Tehase piirkonda Raasiku Elektrini. EASi toetusel rajatav tee on plaanis valmis saada tänavu novembriks, ehitab OÜ KV Infra.
Mai lõpus korraldas vallavalitsus Raasiku rahvamajas rahvakoosoleku, kus vallavanem ja -ametnikud ning ehitustööde järelevalve esindaja Sulev Puumeister selgitasid, et projekti järgi oli hädavajalik maha võtta üle 70 puu, mis jäid kergliiklustee ehitusele ette. Nende hulgas rahvamaja esine elupuuhekk osaliselt ning üks pool Tehase tee kasealleest.Vallavanem kinnitas, et maha võetakse tõepoolest vaid see, mis vaja – projekt on valmis ning selle järgi pole ette nähtud, et kergliiklustee läheb keerutades puude-põõsaste vahel. Sulev Puumeister lisas, et mõned puud, mis otseselt teele ette ei jää, võetakse maha seetõttu, et ehitus kahjustaks nende juuri ning puud ei jääks seetõttu elama.
Valla haldus- ja arendusosakonna juht Aare Ets lausus möödunud nädala lõpus, et kergliiklusteega seotud raietööd on lõppenud, peagi läheb tee ehituseks, kopp alustab Tehase tee äärest ning töid hakatakse tegema etapiti Raietööde hind on üle 9000 euro, see sisaldus ehitushankes.
Aare Ets ütles, et projekt sisaldab ka haljastuseinfot ehk maastikukujunduse töid. Rahvamaja ees altpoolt kuivanud elupuuheki asemele tuleb samas mahus, 175 meetri pikkune kuusehekk. Uuele murule on plaanis rajada kasvualus ning külvata seemet 14 232 ruutmeetrile, äärekiviga lõigus ehitatakse ümber eraomaniku värav, Tallinna maantee 1 ja 15 kinnistul ehitatakse võrkaed, Tallinna maantee 1 istutatakse 40meetrine sirelihekk, Tallinna maantee 15 saab 10meetrise kaherealise kuuseheki. Lisaks on plaanis teha kaks bussiooteplatvormi. Osakonnajuhataja lisas, et see plaan on miinimum, haljastust saab alati juurde lisada, kohad tuleks leida tee äärde ka pinkidele ja prügikastidele. Maastikukujundustööd on graafiku kohaselt planeeritud septembrikuu teise ja oktoobri esimesse poolde, kui öökülmad ja talv varakult saabuvad, siis 2019. aasta kevadel vaegtöödena.
Sotsiaalmeedias kommenteerijad on välja toonud, et raietööd toimuvad riiklikul raierahu ajal. Valla teede- ja ehitusspetsialist selgitas, et Tehase tee 2a raie tehti enne raierahu, kehvade ilmade tõttu jäi venima maatükilt maha raiutud puude-põõsaste väljavedu.
Kergliiklustee projekti avalikustamine oli möödunud aastal, siis toimusid ka rahvakoosolekud. Viimati oli projektist juttu rahvakoosolekul Raasikul 24. mail.
Raadamislepingu raie
Kergliiklustee ehitusega on seotud raie Tehase tee 2a ehk Kostivere tee ja Tehase nurgal oleval valla maatükil, mille sihtotstarve on jäätmehoidlamaa. Raadamisleping on sõlmitud OÜga Hegand Grupp, kes raius maha maatükil olnud võsa ning kasepuud. Maatükk kuivendatakse ning sinna ladustatakse kergliiklustee ehitusest ülejääv pinnas, edaspidi jääb maatükk valla reservmaaks. Nüüdseks on raiutud puude ja võsa virnad kinnistult osaliselt ära veetud, on alanud kuivendustööd.
Raadamislepingus on veel Raasiku Raudtee ja Tulbi tänav, mille äärest võetakse maha võsa, et puhastada kraavid ning seejärel saaks teid remontida. Raadada tuleb ka Kiviloo külas Perila-Esku teeäärne kraav. Aare Ets ütles, et teeäärsete kinnistute omanikud on raietööde kohta teavituse saanud, OÜ Hegand Grupp ja Tariston AS esindajad käivad käesoleva nädala jooksul maatükilt läbi ning ehitaja näidanud, millised puud ja põõsad täpsemalt maha tuleb võtta.
Raie Raasikul koguduse maal
Harju-Jaani kirikust üle tee Raasiku vana kalmistu poole asuvad EELK Harju-Jaani Ristija Johannese kogudusele kuuluvad maatulundus-, elamu- ja transpordimaa sihtotstarbega kinnistud. Jõelähtme valda jääval kinnistul on kogudus tellinud metsaraie, mis algas möödunud aastal enne jõule. Koguduse õpetaja Jaan Nuga selgitas, et kogu lõikusest väike osa on lageraie, muu harvendus. Elamukruntidele vana kalmistu kõrval on plaanis rajada hõredate puudega park, kui kunagi peaks minema kinnisvaraarenduseks ja majade ehituseks, saaksid omanikud valida, millised puud jätavad oma krundile ilupuuks.
Raie Pikaveres
Ülemöödunud nädalal algasid raietööd Pikaveres mõisa tiigi juures maantee ääres. Valla haldus- ja arendusosakonna juht Aare Ets sõnas, et see töö pole valla tellitud. Ta teadis öelda, et seal on maatulundusmaa sihtotstarbega maa, mille riik võõrandas avalikul enampakkumisel ning raietöid teeb seal eraomanik.