Raasiku Kunstikeldri 10. sünnipäeva finaalüritus laupäeval, 31. märtsil algas Flora kammerkoori kontserdiga – kooris laulavad ka Kunstikeldri peremees Mait Eerik ning tema pereliikmed. Pärast kontserti avati rahvamaja Ernesaksa-saalis näitus „Puhas ilu“, milles on 88 tööd 37 autorilt. Need valmisid Kunstikeldri juubeliürituste raames toimunud töötubades. Peale keraamika on näitusel veel aktimaalid, sulatustehnikas klaasivitraažid ja tiffany-vitraažid ning siidimaalid. Näitus on avatud aprilli lõpuni.
„Kui üks inimene oli teinud kaks maali, valisin näitusele ühe. Aga igalt töötubades osalenud inimeselt läks näitusele vähemalt üks töö,“ sõnas Mait Eerik.
Väljas on üksnes juhendatavate, mitte juhendajate tööd. Suurem osa neid, kelle tööd on näitusel, olid avamisel ka ise kohal.
„Juubeliga seotud töötubadesse tuli väga palju uusi inimesi. Umbes kaks kolmandikku oli neid, kes polnud siin kunagi käinud. Nende seas oli nii Raasiku elanikke, kui mujalt,“ märkis Mait Eerik.
Keraamikatöötubade pikkus on 2-3 tundi, ülejäänud kestsid kogu päeva: „Ikka veel leidus inimesi, kes kella viie ajal ühes töötoas lõpetasid ja ütlesid, et tahavad nüüd veel keraamikat teha.“
Kunstihuviliste entusiasmist annab tunnustust ka see, kui neljapäeval avaldas ETV saade „Maahommik“ soovi tulla Raasiku Kunstikeldrist lugu tegema, oli võtteajaks, laupäeva hommikuks, Mait Eerik vähese vaevaga saanud kokku 8 naist, kes soovisid savi voolida.
Raasiku Kunstikeldri looja Mait Eerik sai keraamikapisiku aastaid tagasi Rapla kunstiseltsist, kus olid keraamikaahjud. Kui 12 suve tagasi Kiviloo mõisaõues toimunud „Roosiaia“ etendus, mida korraldas MTÜ Tuulekell, osutus nii menukaks, et tekkis võimalus KOPi toel ka Raasikule ahi osta, kasutati seda. Kümme viimast aastat ongi Raasikul igal pühapäeval, väljaarvatud suvel, toimunud töötoad, kuhu tullakse nii Raasiku vallast kui naabrite juurest Anija, Kuusalu, Kose, Rae ja Jõelähtme vallast, ka Tallinnast. Enamasti tulevad naised, kuid aastas juhtub nende sekka ka paar-kolm meest.
Kuna Kunstikelder on väike, siis üle kümne soovija töötuppa ei mahu: „Kahjuks on olnud kordi, kus on tulnud huvilistele ära öelda, sest rühm on täis. Sellest on väga kahju, sest kui kliendi ära saadad, siis ta järgmisel korral enam ei tule, leiab teise koha.“
Teine põhjus, miks ta suuremat seltskonda korraga võtta ei taha, on Mait Eerikul veel: „8-10 inimesega jõuan tegeleda individuaalselt, kui neid on 15, enam ei jõua. Siis on kaks võimalust, kas hakkadki sellest elatuma või teed seda hobina ja töötad mujal. Mulle meeldib teine variant rohkem, siis õpin ka ise, kuna pakun töötubades välja teemasid, mis huvitavad ka mind ennast, mitte klišeeasju, mis paljudele peale lähevad.“