Kuusalu jõululaadal käis üle tuhande inimese

3020

MTÜ Kuusalu Valla Külade Ühing korraldas rahvamajas jõululaada neljandat korda.
Kuusalu külavanem ANDRES KIRSILA ostis koos abikaasa KATRINIGA jõululaadalt Kehra pagarifirma Neio suure hobuserauakujulise piparkoogi. Seda näitab müüja rollis olnud MARIN PUGI.
MTÜ juhatuse liige Tiiu Aasa ütles, et juhatuse aruteludest sügisel käis põgusalt läbi ka küsimus, kas seoses masu-ajaga üldse laata korraldada, aga Kuusalu laatadega ollakse harjunud ning neid oodatakse: „See kõik kujuneb kuidagi iseenesest. Kui ka ise pole veel välja kuulutanud, hakatakse juba küsima, et kas ikka toimub ja nii see ettevalmistus jälle käivitub. ka vallavalitsuse toetus on väga tähtis, see on nagu jaatav hinnang ja soov, et korraldataks. Tänavu eraldati 5000 krooni.”

Jõululaada toimumispäevaks määrati pühapäev, 13. detsember kella 10-16. Et jõululaadal on rahvamajas kitsas, otsustati pikka kultuuriprogrammi mitte korraldada, see jätta mailaadale, kui esinetakse õues. Seekord astusid rahvamaja laval üles Ljudmilla Loss-Maibergi tantsulapsed, Kuusalu meeskoor ja neil külas olnud segakoor Riola.

Mullu oli müüjaid 41, tänavu 52. Eelmisel korral laadakülalisi ei loetletud, seekord paluti kõigil jällegi anda rahva loendamise eesmärgil üks kroon. Kokku saadi sedasi 867 laadakülastajat. Kuna oli ka neid, kes palvest välja ei teinud, võib oletada, et laadal käis üle tuhande inimese.

Korraldajad kinnitasid, et jäid rahule, laat õnnestus ning majanduses valitsev kehv seis selles ettevõtmises tunda ei andnud.

Korraldustoimkond on aastaid olnud sama – Tiiu Aasa, Tiiu Lepnurm, Peeter Kivimäe, Virve Haabsaar, Marika Kostin, Kaja Hinn.  Kui lisada abilised, oli tegijaid kokku 15.  Laupäeva lõunast asusid nad rahvamaja laadaks ette valmistama – paigutasid ruumides mööblit ümber, et müügiletid ära mahuksid, ning kinnitasid teibiga põrandate kaitseks maha spetsiaalse vaipkatte. Tööd jätkus õhtutundideni.

Pühapäeva hommikul olid nad kella seitsmest või poole kaheksast taas platsis, et võtta vastu müüjaid. Kui laat lõppes, asusid koristama, kogu maja tehti korda, ka WCd pesti üle.

Tiiu Aasa: „Arutasime pärast, et ilmselt tuleks edaspidi müüjatelt võetavat tasu veidi tõsta, saaks korraldajatele pikkade tööpäevade eest veidi rohkem maksta.”

Laadaloterii peavõit jäi Kuusallu
Kuusalu küla ettevõtlikud naised Virve Haabsaar, Kaja Hinn ja Marika Kostin tegid taas jõululaada loteriid. Peaauhind oli traditsiooniline – Aino Rikaselt saadud kotitäis kartuleid. Seekord tõmbas võiduloosi Urmas Adrat ja see tegi naistele palju rõõmu, mullu läks peavõit Tallinnasse.

Naised jutustasid, et valmistuvad loteriiks kogu aasta – otsivad võitudeks annetusi ja kinke. Loteriipileteid valmistati seekord rekordarv – 190, kuid need said kiiresti otsa. Paljud käisid pärast veel küsimas, et kas loteriid ei olegi.

Pilet maksis 15 krooni, tulu läheb Kuusalu külaseltsile ning kulub ära järgmise loterii korraldamiseks, märkisid nad.

Neio piparkoogid, Palu talu mesi ja O.T.T.
Kodasoo lähedal asuva Palu mesindustalu pererahvas, Lembit ja Aivi Kaasik on Kuusalu laatadel olnud alati oma meepurkidega kohal. Lembit Kaasik sõnas, et laadal on rõõm näha oma püsikliente ja kohata endisi töökaaslasi Kuusalu kolhoosi päevilt. Mett ostetakse laadal hästi, viimastel aastatel on paljud võtnud ka jõulukingiks.

„Ruumid on rahvast täis, laata on inimestele vaja. Selle korraldamine on väga tänuväärne ettevõtmine,” kiitis Lembit Kaasik.

Teisel korrusel oli üks populaarsemaid müügikohti Kehra pagaritöökoja Neio lett. Piparkooke ja piparkoogitainast müüs peretütar, Tallinna Tehnikaülikooli toidutehnoloogia ja tootearenduse eriala magistriõppe I kursuse tudeng Marin Pugi – firma martsipanikringli autor. Müük läks hästi, maitsjaid ja kiitjaid jagus.

Tema jutustas, et Neio on laadal müümas üleüldse esimest korda, seni pole laatadel käidud. Kuusallu kutsus ämm Madel Pugi – Kehrast pärit käsitöömeister, kes on oma pere toodetega juba aastaid Kuusalu laatadel osalenud.

Enda valmistatut või kasvatatut müüdi ka rahvamaja galeriisse seatud O.T.T. (Otse Tootjalt Tarbijale) lettidel – kartul, porgand, mitut sorti koduleib, moosid, õunad, või.

Enda küpsetatud leiba sai osta ka Jõekääru turismitalu perenaiselt Anne Tšistjakovilt.

Eelmine artikkelEsmakordselt valla meistrid ujumises
Järgmine artikkelKuusalus tehti ajalugu – muusikakoolil on sümfooniaorkester