Arenduskoja Leader-piirkonna kaks aastat kestnud rahvusvaheline toiduprojekt jätkub kohalikul tasandil.
Tippkokk DIMITRI DEMJANOV Jänedal Arenduskoja toiduprojekti seminaril: „Eesti ja Soome toit on nagu Pärdi muusika.“
„Olen kindel, 10-15 aasta pärast on maal toodetud hea tervislik toit suur varandus. Meie elu ja tulevik sõltub toidust,“ lausus Jänedal MTÜ Arenduskoda rahvusvahelise toiduprojekti lõpuseminari peaesineja, Eesti Kulinaaria Instituudi juht, tippkokk Dimitri Demjanov.
Ta tutvustas projekti „Maastik taldrikul“ 2014-2020, mille eesmärk on siduda ühtsesse arengukavasse Eesti eri piirkondade köögid: Lõuna-Eesti Umamekk, Kesk-Eesti mulgi köök, seto vanausuliste köök ning saarte ja rannikuköök. Töötada välja omad, rahvuslikule traditsioonile tuginevad söögid, millega eristuda teistest maakondadest või ühiselt muudest riikidest. Jõuda ka Eesti oma hommikusöögi ja kiirtoiduni.
„Ei ole mõtet ehitada Eestis taldrikule piltlikult öeldes Manhattanit – torn torni otsa. Teeme oma head vanaemade toitu ehk väga hea kartul, lihatükk ja kaste, lisada midagi värsket.
Kirjutage üles vanad retseptid ja õppige valmistamisviise – see on meie kohalik toit, mis muidu võib koos eakate taluperenaistega kaduda,“ kõneles Dimitri Demjanov ja lisas, et linnainimestest sööb 60 protsenti juba valdavalt niiöelda itaalia toitu ehk makarone ja kastet.
Ta tuletas meelde kohaliku toidu reeglit: peab olema toodetud 100 kilomeetri raadiuses kodukohast, siis on meile geneetiliselt palju tervislikum, kui kaugelt toodud kaup.
„Maastik taldrikul“ projekt hõlmab ka nelja aastaaja taldrikule toomise ideed. Dimitri Demjanov rõhutas, et kasutage seda, mis parasjagu valminud: „Sööge küpsetest marjadest-viljadest kogu aastaks kõht täis. Kui on maasikate aeg, pakkuge, kuni neid jätkub. Ja kui on otsas, siis on otsas.“
Pärast ettekannet toimunud kohvipausil, kui maitsti Koostöövõrgustiku Ehedad Elamused Lahemaal perenaiste toodud suupisteid, arutasid Arenduskoja piirkonna kodukokad-toitlustajad, et Dimitri Demjanov ei nimetanud oma „Maastik taldrikul“ projektis Harju-, Viru-, Järvamaa piirkondlikke kööke, tema näidatud kaardil oli see osa Eestist tühi.
Põhja-Eesti kohaliku toidu märgis peaks aitama ka meid oma köökidega sellele kaardile, olid naised lootusrikkad.
Eesti-Soome kogemustevahetus
Arenduskoja piirkonda kuuluvate Kuusalu, Vihula, Tapa, Kadrina, Ambla valla ning Loksa linna söögikohtade, turismi-, köögivilja- ja loomakasvatustalude perenaised ja mõned peremehed on Eesti ühe esimese rahvusvahelise Leader-projekti „Loving local values“ raames käinud mitmel korral õppereisidel Soomes Kymenlaakso maakonna koostööpartnerite juures ning võõrustanud sealt tulnud külalisi. On korraldatud õppepäevi, mullu toimusid avatud toidupäevad ning kodukokkade, lasteasutuste kokkade ja turismitalude perenaiste keeduvõistlused. Kodukokkade võistlus jätkub, see võeti Tapa vorstifestivali kavasse.
Projektijuht Eha Paas ütles rahvusvahelisest projektist kokkuvõtet tehes, et ühises interneti-listis on praeguseks sada huvilist, kes vahetavad omavahel infot: „Selle kahe aastaga on moodustunud võrgustik, kuhu kuuluvad nii toiduainete tootjad kui toiduvalmistajad. Üks ei saa teiseta ja ongi hakatud koostööd tegema. Kui veel tuleks toiduhuvilisi juurde, võib sellest sündida palju uusi ettevõtmisi.“
Soomepoole projektijuht Helena Pakkanen kiitis, et õppereisidel Arenduskoja piirkonda meeldis kõige enam, kuidas Eestis peetakse lugu oma ajaloost ja kultuurist, au sees on käsitöö ning turismitaludes ja söögikohtades rõhutakse rahvuslikkusele. Soomlased on projekti raames panustanud külaturismi arendamisse, eelmisel aastal oli kohaliku peolaua konkurss, kirjutati üles vanu retsepte ja loodi nende põhjal uusi. Talletatakse kohalikke lugusid, et lisada need oma piirkonna kokaraamatusse retseptide juurde. Kymenlaakso maakonnas jätkub pärast rahvusvahelise projekti lõppu oma kohalik toiduprojekt, kokaraamat sünnib selle toel.
Põhja-Eesti kohalik toit
„Rahvusvahelise toiduprojekti ülesanne oli tõsta teadlikkust, hakata tegema koostööd ja leida kontakte. Õhku on jäänud vajadus tegeleda edasi turundusteemaga. Jätkame sellega Arenduskoja piirkonna toiduprojektis „Väärtusta kohalikku“, mille käivitasime eelmisel suvel. Jätkuprojekti käigus külastab ja nõustab tippkokk Indrek Kivisalu meie 12 turismitalu kööki, sügisel kuuleme tulemustest,“ kõneles Eha Paas.
Jätkuprojekti rahastuse abil on valminud toiduvõrgustiku koduleht, kuhu ettevõtjad saavad ise lisada andmeid enda ja oma kaupade-teenuste kohta.
Kodulehe leiab internetist, kui panna otsingusse: Põhja-Eesti kohalik toit.
Koduleht kujutab endast digitaalset teatmikku, millest äsja anti brošüürina välja teine täiendatud trükk „MTÜ Arenduskoja piirkonna kohalikud toidutootjad ja -pakkujad“. Kuusalu vallast on trükises fotod ja tutvustused Kolga-Aablast Mölleri talu, Kolgast Mageda VL OÜ, Uurist OÜ Kadakamäe, Kalme külast Vana Sirge Küülik OÜ, Sõitme külast Jõekääru talu, Kupu külast Kodused Leivad ja Allika külast OÜ Hinnu Seafarm kohta. Loksa linnast on seal Kuivoja Puhkekeskus. Brošüüre jagatakse tasuta, neid on suuremas koguses Kuusalu vallamajas ja Loksa linnavalitsuses.
Kes veel soovib kodulehe vahendusel enda talutooteid reklaamida, neil on võimalik liituda. Seminar algas Jänedal praktilise õppusega, juhendati, kuidas ise lisada ning vahetada infot toodete ja hindade kohta.
Projekt „Väärtusta kohalikku“ kestab järgmise aasta suveni, selle aja jooksul on plaanis korraldada uusi õppepäevi ja -reise Eesti piires.
Põhja-Eesti kohaliku toidu märgis
Jäneda seminaril osalenud valisid Põhja-Eesti kohaliku toidu märgise ehk logo, mis peaks aitama kohalikke toidutootjaid ja toitlustajaid paremini esile tuua – nii piirkondlikul turul kui ka laiemalt Eestis ja rahvusvaheliselt. Logo lubatakse panna toodetele, mis vastavad selleks väljatöötatud statuudile.
Logokonkursile oli esitatud 5 kavandit, perenaiste eelistuse sai märgis, mille on teinud Tapa valla kunstnik Liina Kald.
Autor on selle kohta kirjutanud: „Logol väljendavad kohalikku toitu seeme ja idu, millest kasvab taim, must põllumaa ja päike kui soojuse ja valguse andja, mis on toidu kasvamise alus.“
Põhja-Eesti kohaliku toidu statuut on täpsustamisel, esimesed märgised jagatakse sel sügisel. Kuna märgis tähistab toitu laiemalt – kogu Põhja-Eestis, on MTÜ Arenduskoda hakanud toiduprojekti laiendama.
Maikuu teises pooles kohtutakse Ida-Harju Koostöökoja ja Virumaa mitme Leader-piirkonna juhtidega.
Seega saavad projektiga „Väärtusta kohalikku“ liituda ka Anija, Raasiku, Aegviidu ja Kose valla toidutootjad-toitlustajad ning paljud teised Harju- ja Virumaalt.