Pikva vanasse kuivatisse tuleb peomaja

4808

Uue peomaja kõrval Pikva uhiuuel laululaval on 21. juunil jaanipidu, mille peaesineja on KOIT TOOME.

„Mina elan põhimõttel: kui teed teistele head, saad ka ise midagi vastu,“ ütleb Pikva peomaja rajaja, ettevõtja Tarvo Ree, kellele kuuluv OÜ Tüdrukud tegeleb Tallinna lasteaedade toitlustamisega.
Sama ettevõte korraldab ka pühapäeval, 21. juunil Pikval jaanipeo, kus esineb peale Koit Toome veel ühemehebänd Üks Miil Saaremaalt, on õhtujuht, mängud nii lastele kui täiskasvanuile. Kontsert on kõigile tasuta.

Kuivatist suursugune peomaja
Tarvo Ree elas varem Arukülas, kuus-seitse aastat tagasi kolis metsa sisse Rookülla. Eelmisel aastal ostis ta ühelt külaelanikult ära Pikva endise viljakuivati, et teha sinna peomaja.
„Mul tilgub süda alati verd, kui vaatan vanu maakivist hooneid, mis lagunevad. Ka seda maja vaatasin juba ammu, sellel on väga huvitav arhitektuur,“ räägib ta.
Ka peomaja ehitamise mõte mõlkus Tarvo Reel peas ammu: „Tahtsin seda teha oma kodu juurde metsa sisse, meil on lähimate naabriteni kolm ja pool kilomeetrit, aga siis arvasin, et enda privaatsust ei või rikkuda.“
Pikva külaplatsi kõrval asuv endine mõisa viljakuivati on ehitatud umbes 1880. aastal. Vahepeal see põles ning umbes 1905. aasta paiku tehti kuivatile üks osa juurde. Vene-ajal oli seal majandi rohujahu kuivati, mis leidis pärast erastamist uue omaniku. Kui selle kõrvale tekkis külarahva kooskäimiskoht, lubas omanik viia hoones läbi mitmeid ettevõtmisi, seal toimusid külapeod, ühel aastal ka Anija valla noortepäev.
„Tegelikult oli see väga ohtlik. Kui hakkasime katust lammutama, kukkus üks sarika penn minust pooleteise meetri kaugusele, sarikad olid täiesti mädanenud,“ jutustab Tarvo Ree.
Algul oli viljakuivatil savikivi katus, eesti-ajal asendati see pilpakatusega, vene ajal pandi peale eterniit, nüüd on taas kivikatus.
Peomaja sissepääs tuleb külje peale. Fuajeest jäävad paremale ja vasakule tualettruumid ja garderoob, otse pääseb suurde, 168 ruutmeetrisesse saali. Saali kõrval on köögiosa, selle üleval rõdu. Kuigi ehitustööd veel kestavad, saab mõisastiilis peosaali suursugususest aimu: kõrgel laes on massiivsed kroonlühtrid, lumivalgeid seinu kaunistavad ornamendid, saali keskel on peeglitega kaetud postid, seintele ootavad riputamist suured maalid. Põrandal on kivi­plaadid.
Tarvo Ree räägib, et kogu sisekujundus on tema enda kavandatud ning ta on vanade asjade fänn. Saali ühes nurgas on rohkem kui sada aastat vana baarikapp, mis on toodud Prantsusmaa piiri äärest. Ka toolid soovis ta osta vanad, kuid ei leidnud Euroopast vajalikus koguses ühesuguseid toole.

Jaanipäeval saab piiluda
Pikva peomaja on kavas hakata välja rentima sünnipäevadeks, pulmadeks ja muudeks pidudeks, kuid Tarvo Ree arvab, et seal võiks hakata korraldama ka kontserte. Kuna kõike ehitatakse oma jõududega – peale tema enda on ehitustöödel vaid poeg ja poja sõber, siis ei julge ta lubada, kas peomaja saab sellel aastal üürida. Eesmärk on saada hoone päris valmis 1. detsembriks, et tähistada seal perefirma OÜ Tüdrukud 20. sünnipäeva.
Küll aga saab jaanipäevaks valmis peomaja kõrvale ehitatud ümmargune laululava, kus on 21. juunil esimene kontsert. Laululava on ümmargune, igast küljest avatav, vastavalt sellele, kuhu poole on vaadet vaja ja kuidas esinejad vaja paigutada. Ka lava disainis Tarvo Ree ise ning kinnitas, et sinna mahub esinema ka Eesti suurim ansambel 2 Quick Start.
Varem peomaja kõrval platsil asunud Pikva-Arava külaseltsi püstitatud lava on nüüd külarahvas nüüdseks lammutanud, kuna Tarvo Ree on neil enda oma kasutada.
„Siin on väga toredad külaelanikud. Olen käinud mitmel pool aga nii südamlikku õhkkonda, kui on Pikva külas, ei ole ma kusagil tundnud,“ märgib Tarvo Ree. Jaanipeol saavad huvilised kiigata ka tulevasse peomajja.

TARVO REE ja tema disainitud laululava Pikva külaplatsil.
TARVO REE ja tema disainitud laululava Pikva külaplatsil.
Eelmine artikkelKuusalu tennisehooaeg on alanud
Järgmine artikkelMARIANNE LAURA SAARELE Arukülast 551,2 eurot preemiat