Pikavere memme-taadi klubist said Mõisaprouad

1538
Kahe valla naised teevad koos käsitööd – ajalehest korve ja punutisi, kudumis- ja heegeldamistöid.

Raasiku ja Rae valla naised teevad Pikaveres koos käsitööd ja vestavad juttu.

Raasiku valla Pikavere mõisa arendamiseks loodud MTÜ Pikavere Mõis kuulutas möödunud aastal, et kutsutakse osalema memme-taadi seltsiklubisse. Kuna mehed eriti vedu ei võtnud, naised soovisid aga edasi koos käia, valisid nad endale nimeks Mõisa- prouad.
Prouade tegemisi koordineerib MTÜ Pikavere Mõis liige, Mallavere küla elanik Liis Sass: „Alustasin MTÜs tegutsemist möödunud aasta lõpus, toimetustesse kaasas mind kogukonna aktivist Alice Suurkuusk. Ühingu tegemistega olin aga kursis juba varem. Mõisaprouade tegevuse korraldamine on täielikult minu ülesanne, ülejäänud üritused, mida MTÜ korraldab, on meeskonnatöö, milles löövad kaasa MTÜ liikmed ja tublid vabatahtlikud.”
Memme-taadi klubi loomine oli üks esimesi ja suuremaid samme, millega MTÜ soovis muuta Pikavere mõisa kogukonnakeskuseks – alates möödunud sügisest on hoones ruumi rohkem, kuna 6 klassi asemel on kool nüüd 4klassiline.
„Memme-taadi klubi paraku aga ei käivitunud, seega leidsime, et nimega tuleks midagi ette võtta. Ühel kohtumisel sai Mõisaprouade nimi välja käidud ning see hakkas kõigile meeldima,” rääkis Liis Sass.
Ta ütles, et kui uue nimega klubi loodud, hakkas härrasmeestel kahju: „Härrad-taadid tahaksid ka nüüd näidata, et nad on ikka olemas ja tahaksid kuus korra-kaks kokku saada. Otsustasime, et hakkame alates sügisest korraldama kohtumist ka Mõisahärradele. Täpsema info ja kohtumise aja anname teada suve lõpupoole.”
Mõisaprouade esimene kohtumine toimus novembrikuus. Osalejate arv varieerub, kuid Liis Sass märkis, et 4-5 prouat käib kohal iga ilmaga ja suure rõõmuga: „Muidugi on kõigil omad tegemised ja toimetused ja mõned prouad tulevad siis, kui võimalik.”
Koos käiakse kahest vallast: Rae vallast Suursoo, Salu ja Urvaste külast ning Raasiku vallast Pikavere, Härma, Perila ja Rätla külast.
Mõisaprouade peamine tegevusala on käsitöö. Neid on käinud juhendamas Lilja Sikk, kes on õpetanud naistele heegeldamise ja kudumise nippe: „Prouade seas on väga osavaid käsitöölisi, kuid on ka neid, kes vajavad juhendamist. Oleme meisterdanud Külli Ööbiku juhendamisel vanadest ajalehtedest korve. Viimasel kohtumisel tegime Lilja Siku eestvedamisel teisi punutisi vanadest ajalehtedest. Uusi ideid ei ole raske välja nuputada, sest prouad teavad ise kõige paremini, mida nad teha soovivad, ja nii saabki meil paika kava, mida järgmisel kohtumisel tehakse. Seetõttu ongi meil praegu olnud selline käsitööring, kus igaüks teeb käsitööd, mida ta soovib teha või mida soovib õppida.”
Liis Sass lausus, et kui inimesele meeldib midagi, siis teeb ta seda ja on seal, kus tal on hea olla: „Järelikult on meie juures hea. Ei tea, kas nad tundsid varem puudust, et sellist kooskäimisvõimalust polnud, kuid kuna nad tulevad mõisa, on klubi vajalik.”
Ta lisas, et prouadega on olnud juttu ka raamatuklubist, kas see ka teoks saab, selgub edaspidi.
Liis Sass ütles, et MTÜ loomine on kogukonnaelu elavdanud: „Rahvas, kes mõisas käib, on pärit erinevatest kohtadest ja elualadelt. Kõige tähtsam, et oma küla elanikud käivad koos. See teeb kogukonna tugevaks, kui oleme ja teeme midagi koos. Soovime muuta Pikavere mõisa hariduse-, kultuuri- ja looduskeskuseks. Tegevus selleks käib ja siht on silme ees.”

Eelmine artikkelMINNA MARIE TRUUS Anija vallast võitis Harjumaa Laululapse
Järgmine artikkelKehra tüdrukud on Harjumaa osavaimad korvpallurid