Neljapäeval, 2. mail oli Raasiku põhikoolis MTÜ Perekeskus Männikäbi algatusel ohutuspäev. Koolis käisid politsei- ja piirivalveameti ja päästeameti töötajad ning Eesti Punase Risti ennetusbrigaad. Tegu oli ühe ettevõtmisega Leader-programmi toetusel toimuvast kaheaastasest ühistegevuse arendamise projektist, milles keskendutakse Raasiku valla perede ja laste teadlikkuse tõstmisele ning valmisolekule ohuolukordades käitumiseks. Projekti viib Perekeskus Männikäbi ellu koos mittetulundusühingute Raasiku Rahvahariduse Seltsi ja Pikavere Mõisaga.
Projekti eestvedaja, Männikäbi juhatuse liikme Õnnela Metsaoru sõnul ajendas projekti kirjutama see, et Raasiku vallas on toimunud päris palju õnnetusi, milles on kannatanud lapsed.
„Lapsed põhjustavad õnnetusi enamasti teadmatusest. Maapiirkonnas võivad need olla kurvemate tagajärgedega kui linnas, kuna kiirabi ja päästjad ei pruugi kohale jõuda piisavalt kiiresti. Sel juhul võib teadlikkusest ja võimekusest osutada esmaabi sõltuda inimelude päästmine,“ lausus ta.
Mullu alanud projekti raames on seni toimunud väikelapsele esmaabi andmise koolitused Raasikul ja Pikaveres, esmaabikoolitused kõigile Raasiku põhikooli ja Pikavere kooli õpilastele, jää- ja veeohutuse teemalised, tule- ja raudteeohutuse alased infopäevad ning koolitused valla koolides, samuti esmaabilaager edasijõudnutele.
Raasiku koolis toimunud ohutuspäeval rääkisid politseinikud nooremate klasside õpilastele liikluses valitsevatest ohtudest. Päästeameti esindajad kõnelesid tuleohutusest, tutvustasid tuletõrje- ja päästetehnikat, lapsed said käia suitsutelgis. Eesti Punase Risti ennetusbrigaad näitas inimelude päästmiseks kasutatavat tehnikat.
Vanemate klasside lastele tutvustasid politsei- ja piirivalveameti identiteedi- ja staatuse büroo töötajad Eestis kehtivaid dokumente, politseiametnikud rääkisid liiklus- ja raudteeturvalisusest. Päästeamet korraldas reaalolukorra põlengu likvideerimiseks – õpetati, kuidas tuld kustutada, virtuaalprillid võimaldasid erinevate ohusituatsioonide läbimängimist.Punase Risti töötajad esitlesid pääste- ja elustamisvahendeid. Kuna vanemad klassid olid sama projekti raames varem esmaabikoolituse läbinud, tuli neil õpitut meelde tuletada, näiteks sooritada lämbumisohtu sattunud inimese päästmiseks kasutatavat Heimlichi võtet.
„Koolitused ja tutvustused olid praktilist laadi, lapsed said ka ise ohuolukordi turvaliselt läbi mängida,“ sõnas Õnnela Metsaorg.
Novembrini kestva turvalisuse-projekti raames on kavas läbi viia veel loenguid sõltuvust tekitavatest ainetest, korraldada vanematele väikelapse psühholoogilise esmaabi koolitusi, politseiloenguid teemal „Seadus ja õpilane“, tutvustada abi- ja päästekoeri. Ka sel suvel korraldatakse esmaabilaager 14 lapsele. Järgmise õppeaasta alguses on plaanis esmaabikoolitusi korrata, et õpitud teadmised kinnistuksid.
Kaheaastase projekti läbiviimiseks sai MTÜ Perekeskus Männikäbi Ida-Harju Koostöökoja kaudu Leader-programmist 4080 eurot, Raasiku vald toetas projekti omaosalust 1020 euroga.