PEETER KIVIMÄE kutsub Näkiallika muuseumisse näitusele

5365

Kuusalu vallas Kupu külas asuva Näkiallika tööriistamuuseumi peremees PEETER KIVIMÄE on 12 aastaga saanud kollektsiooni üle 60 000 eseme.

Oma koju Näkiallikale tööriistamuuseumi rajanud Peeter Kivimäe eriskummalist kogumiskirge on kajastatud mitmes telesaates – mullu suvel oli lõik ETV sarjas „Asja mõte“, mõni aasta tagasi näidati tema tegemisi saates „Sõida maale“. Lisaks veel mitmesugused uudisklipid ja salvestused. Viimatine televisioonikajastus oli pühapäeval TV3 uudistes, kus tutvustati Näkiallikal reedel, 25. jaanuaril avatud näitust.

Info liigub, juba on helistanud koolid Võrumaalt ja Tallinnast, plaanivad tulla näitust vaatama, jutustas Peeter Kivimäe. Ta rõhutas, et kindlasti ootab külla kodukandi koole, tööõpetuse õpetajad võiksid tuua poisse vaatama, millised olid tööriistad vanasti.
Näha saab ka uusi töövahendeid.

„Mind ikka teatakse. Tallinnast on mitu firmat annetanud ka uusi tööriistu, millel mõni väike defekt küljes – viie aasta pärast neid enam ei toodeta ja 20 aasta pärast on juba haruldus,“ kommenteeris ta.

Kes tööriistu tunneb ja oskab nende juures erinevaid nüansse märgata, sellele on Näkiallikal avanev vaatepilt väga huvitav. Kümned ja kümned mutrivõtmed, tangid, lukud, kruvikeerajad ning muud rauast tööriistad tihedalt üksteise kõrvale seatud. Oma eksponaatide üle peab peremees arvet sadades: mutrivõtmeid on kõige rohkem – 1200, kruvikeerajaid üle 1000.

„Sellise tööriistakollektsiooniga hakkan jõudma Euroopa tasemele. Sakslasi, soomlasi on siin käinud, imestavad, et nii lai valik. Vanasti sain ühes kuus juurde paarsada asja, nüüd keskmiselt sada. Viin inimestelt vanametalli kokkuostu, seal antakse mulle võimalus otsida mujalt toodud kola seest huvitavamaid riistu välja. TPI õppejõud käisid siin mõni aeg tagasi, plaanisid olla poolteist tundi, aga saatsid bussi mitu korda tagasi, nii palju oli vaadata.“

Näitus on avatud 3. märtsini, kauem ei saa, sest siis peab hakkama ruume üritusteks välja rentima – see on peamine sissetulek, rääkis peremees.

Välja on pandud just eriskummalisemad tööriistad. Näiteks kolhoosi autojuhi rahamasin ehk spidomeetri kerija. Või rannamehe rahamasin ehk merest kivide väljaõngitsemiseks tehtud haaratsid. Juunis, kui kala ei tulnud, viidi ümaraid kive linna, nendega sillutati tänavaid.

Peeter Kivimäe on teiste äravisatud materjalist ehitanud eraldi puutöökuuri, sealgi ripuvad sajad tööriistad seintel reas. Omaette vaatamisväärsus on ka muuseumi ladu, kus kastide viisi mutrivõtmeid, pihte, tange. Ühes nurgas soomepoiste asjad, neist plaanib ta seada eraldi ekspositsiooni. Naiste tööriistad tahab sättida pööningule. Tarvis oleks veel omaette ruumi, kus külalistele õpetada lihtsamaid töövõtteid.

„Mullu aprillis olid siin Kuusalu valla ja Loksa linna noored kotkad-kodutütred, nüüd veebruaris tulevad jälle. Õpetan neid tööriistu käsitsema, midagi oma kätega meisterdama. Aprillis imestasin, et tänapäeva lapsed ei oska enam nuga käsitseda.“

Reedel oli näituse avamisel kohal 15 inimest – Kolga ja Kolgaküla muuseumide esindajad, vanavara kogujad, sepad. Traditsioonilise lindilõikamise asemel saeti ketaslõikuriga läbi roostes raudlatt.

Eelmine artikkelKuusalu vallas põles elumaja pööning ja katus
Järgmine artikkelAlavere lihatööstusel A-Vorst on poelettidel 60 erinevat toodet