Päästjad tulevad taas kodusid nõustama

1396

ANNIKA KOPPEL,
Põhja keskuse
kommunikatsioonijuht

Möödunud aastal külastasid nii kutselised kui ka vabatahtlikud päästjad enam kui 16 000 kodu üle Eesti. Ka sel aastal on plaanis jõuda külla vähemalt 15 000 perele.
Suurem osa traagiliselt lõppenud tulekahjusid juhtuvad just kodudes, sest inimesed sageli ei märkagi tuleohtlikke olukordi oma elamises ja ei oska ka õnnetuse juhtumisel midagi ette võtta. Anija vallas oli möödunud aastal 16, Kuusalu vallas 10 ja Raasiku vallas viis hoonetulekahju. Kuusalu vallas hukkus möödunud aasta märtsis  tulekahjus  ka  eakas  naine.
Sel aastal tulevad  Anija, Kuusalu ja Raasiku valla kodusid nõustama Kehra, Loksa ja Kose komando päästjad, kes alustavad inimeste elupaiga vaatlusega juba enne majja või korterisse jõudmist. Vaadatakse, milline on päästeauto ligipääs majale, jälgitakse, et prügikast ja puuriit oleksid majast piisavalt kaugel, hinnatakse korstna välist seisukorda ja palju muudki. Kortermajades vaadataks kriitilise pilguga üle ka trepikojad, et üleliigsed esemed häda korral evakuatsiooni ei takistaks.
Uuritakse, millal käis korstnapühkija, milline on küttekolde ja selle ümbruse olukord. Kas elamises on suitsuandur ja kui seda ei ole, on päästjad abiks selle paigaldamisel. Päästjate varustuses on selleks puhuks olemas suitsuandurid, mis paigaldatakse inimestele tasuta.
Kodukülastuse eesmärk ei ole kedagi trahvida või karistada, vaid lihtsalt nõustada kõrvalseisja pilgu läbi. Külas käivad nii kutselised kui ka vabatahtlikud päästjad, kes on saanud vastava koolituse. Kodukülastusi tehakse nii tööpäevadel  kui  ka  nädalavahetustel.  Kellele  oleks  vaja  külla  minna,  selgitatakse   välja   koostöös   kohalike   omavalitsuste   ja   külavanematega  ning  põhimõtteliselt  kõigi abiga, kes on valmis infot jagama.
Vahel võib juhtuda, et kodukülastus jääb pooleli, kuna päästjatele tuleb väljakutse. Säärasel juhul võetakse inimesega hiljem uuesti ühendust ja jätkatakse sealt, kust pooleli jäi.
Kui soovite küsida lisainfot külastuste kohta, siis nii Loksa, Kehra ja Kose komandopealikud on valmis küsimustele vastama.
Kontaktid:
Loksa komandopealik Mait Kröönström , telefon 512 9082, e-post: mait.kroonstrom@rescue.ee.
Kose komandopealik Jaanus Jaago, telefon 5300 3134, e-post: jaanus.jaago@rescue.ee.
Kehra komandopealik Aivar Kari,  telefon  511  0716,  e-post:  aivar.kari@rescue.ee