Opositsioon algatas Kuusalu valla eelarvekomisjoni esimehe umbusaldamise

905

Kuusalu vallavolikogu 5 liiget palusid volikogu järgmise istungi päevakorda panna umbusalduse avaldamise eelarvekomisjoni esimehele MARGUS SOOMILE.

Kuusalu vallavolikogu 28. mail istungi alguses andis revisjonikomisjoni esimees Sulev Valdmaa volikogu esimehele üle umbusaldusavalduse eelarvekomisjoni esimehele Margus Soomile.
„Oleme pikalt kaalunud, möödunud korral juba, ent jätsime siis esitamata. Üle kordama ei hakka, volikogus on juttu olnud, ka tänane päevakord ja punktid annavad kinnitust, et soovime näha eelarvekomisjoni ja valla juhtimist teistmoodi. On volinike otsustada, kas soovivad samuti teistmoodi juhtimist,“ sõnas Sulev Valdmaa.
Umbusaldusavaldusele on alla kirjutanud Sulev Valdmaa, Mait Kröönström, Andres Kaarmann ja Kristel Paunel IRLi nimekirjast ning Emil Rutiku, kes kandideeris volikogusse valimisliidus Ühine Kodu, kuid astus koalitsioonist välja.
Allakirjutanud teatavad kirjalikus avalduses, et nad on seisukohal – Margus Soom on oma pika­ajalise tegevusega ettevõtluses ning käesoleva perioodi jooksul volikogus tõestanud, et ta ei sobi professionaalsest ega eetilisest seisukohast juhtima valla arengu jaoks nii olulist komisjoni nagu eelarvekomisjon: „Margus Soom on järjepidevalt ebaõnnestunud oma isiklikus äritegevuses, mistõttu tema juhitud ettevõtted on aastaid maksuvõlglaste nimekirjas. Margus Soomi nimi figureerib alates 2010. aastast võlgnikuna ka kohtutäiturite ja pankrotihaldurite kodulehel. Lisaks sellele on revisjonikomisjon välja selgitanud, et valla­eelarvest kehtivaid kordasid eirates on taotletud ja ka eraldatud raha Margus Soomi juhitud spordiklubile.“
Lisatud on, et seoses spordiklubiga Kuusalu Karate Kool on Margus Soom levitanud Sõnumitoojas teadvalt valeinfot näiteks treenerite kaadri kohta.
Umbusalduse algatajad kirjutavad: „Margus Soom juhib volikogu eelarvekomisjoni, see heidab varju mitte ainult eelarvekomisjonile, vaid ka kogu vallavolikogule, koalitsioonile, Reformierakonna Kuusalu piirkonnaühendusele ja Kuusalu vallale tervikuna.“
Põhjendusi on avalduses täpsustatud. Esiteks on välja toodud Margus Soomi likvideerimisel olevate firmade Kiiu Metalluks ja Kiiu Metall Konstruktsioonid maksuvõlg kokku 37 709 eurot ning võlaintressid 32 429 eurot. Kiiu Metalluksel on esitamata 13 maksudeklaratsiooni.
Kuusalu Karate Kool on umbusaldajate andmetel spordialade registrist kustutatud. Ent MTÜ Kuusalu Karate Kool taotles vallalt 2015. aastaks 10 000 eurot tegevustoetust. 2014. aastaks taotles MTÜ vallalt 8000 eurot tegevustoetust, eraldatud 3000 euro kohta jättis õigeaegse aruande esitamata.
Kuna Kuusalu vallavolikogu järgmine  istung  on  seoses  valla ­eel­arvestrateegia menetlemisega erakorraliselt juba käesoleval nädalal, kolmapäeval, 3. juunil, pandi umbusalduse avaldamine selle istungi päevakorda. Hääletamine toimub vastavalt seadusele avalikult.
Reformierakonnaga koalitsiooni moodustanud valimisliidu Ühine Kodu juht, Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi lausus Sõnumitoojale, et koalitsioonilepingu järgi on antud eelarvekomisjoni esimehe koht Reformierakonnale ning erakond esitas kandidaadi komisjoni juhi kohale: „On Reformierakonna otsustada, keda Kuusalu vallavolikogu liikmetest soovib eelarvekomisjoni juhtima.“
Reformierakonna valimisnimekirja ja Kuusalu piirkonnaühenduse juht, Kuusalu vallavalitsuse liige Andres Paomees sõnas reedel: „Me ei ole Kuusalu piirkonna erakonnakaaslastega jõudnud umbusaldamise algatamise küsimust arutada. Oma erakonnakaaslaste kohta pole me teinud enne kohalikke valimisi taustauuringuid, et teaksime neile kuuluvate firmade pankrotte ja maksuvõlgnevusi. Kuna järgmine volikoguistung, kus hakatakse umbusaldamist hääletama, tuleb kohe nüüd, ei jõua piirkonnakoosolekut kokku kutsuda.“
Margus Soom ütles Sõnumitoojale, et on juba ajalehe kaudu korra selgitanud oma firmade olukorda, kui Sõnumitooja kajastas Sulev Valdmaa esitatud arupärimist tema kohta: „Midagi seadusevastast ei ole. Olen piirkonnas olnud kahe-kolmekümnele perele tööandja. Minu ettevõtted on tegutsenud edukalt kuni masuaja saabumiseni, kui mõned firmad on  pahatahtlikult jätnud minu arved tasumata. Lootus arvete laekumisele on olemas, seepärast ei ole kiirustanud ettevõtete likvideerimisega. Ka maksuamet on mõistval,ootaval seisukohal. Kuna raha on võlgnikelt saamata, eelistasime töötasude väljamaksmist ja arvete tasumist partneritele.“
Kuusalu Karate Kooli kohta rääkis ta, et saatis aruanded õigeaegselt internetis, kuid teadmata põhjusel ei jõudnud adressaadini. Tänaseks on aruanne ja uus avaldus esitatud. „Kuusalu Karate Kool on elujõuline ja ootab sügisel uusi õpilasi ennast arendama jaapanlikul eetikal baseeruval võitluskunstiga.“
Kuna valimisliidu Ühine Kodu ja Reformierakonna koalitsiooniliikmete koosolek arutas umbusaldusküsimust teisipäeva õhtul, ei olnud Sõnumitooja trükkiminekuks seisukohta kujundatud.

Eelmine artikkelKuusalu volikogu tagab Salmistu ja Kotka europrojektide omaosaluse
Järgmine artikkelAnija valla käsitöönäitus-müük