Ökokrati müraprojekt sai Euroopa Keskkonnaagentuuri auhinna

5342
MTÜ Ökokratt esindajad AGNE ja PRIIT ADLER Londonis parlamendihoone paviljoni terrassil teisipäeva, 6. novembri õhtul. Foto söör Andrew Dunsmore, Picture Partnership.

PRIIT ja AGNE ADLER Kuusalust käisid teisipäeval, 6. novembril Londonis auhinnagaalal.

Kuusalu vallas 1999. aastal keskkonna-alaste üritustega alustanud ja üle-eestilise tuntuse saavutanud MTÜ Ökokratt pälvis oma müraprojektiga rahvusvahelise tunnustuse. Müra Vähendamise Ühing koos Euroopa Keskkonnaagentuuriga kuulutas mürateemaliste projektide kategoorias välja kaks võitjat – Berliini linna Saksamaalt ja runner-up klassis Ökokrati Eestist.

Mõlemale võitjale anti üle John Connelli nimeline auhind, millega premeeritakse kohalike omavalitsuste, üksikisikute ja organisatsioonide tegevust müra vähendamisel – uuenduslikke, praktilisi ning innovaatilisi lahendusi mürareostuse vastu.

Selle kategooria auhinnafondi rahastab Euroopa Keskkonna­agentuur. John Connell asutas Müra Vähendamise Ühingu 1959. aastal. Tema eestvedamisel kehtestati Suurbritannias 1960. aastal müra vähendamise seadus. Auhind John Connell Avards on loodud ta mälestuse jäädvustamiseks.

MTÜ Ökokratt asutaja ja juht Priit Adler võttis Londonis Suurbritannia parlamendihoones auhinna „The European Soundscape Award“ vastu koos tütre, Ökokrati projektijuhi Agne Adleriga. Londonisse ja tagasi sõitu rahastas ühele inimesele Euroopa Keskkonnaagentuur.

John Connelli auhinnad anti tänavu välja 12. korda kokku 8 kategoorias. Ökokratiga samas kategoorias oli 11 kandidaati.

Priit Adler rääkis, et märkas konkursiteadet kevadel, materjalid pidi saatma septembriks. Kutse Londonisse tuli oktoobri lõpus. Auhinnapeol osales paarisaja inimese ringis – müra asjatundjaid Euroopast ja Suurbritanniast ning kõik nominendid.

„Auhinnasaajate seas olid sellised suured tootjad nagu Toyota, Airbus ning ka Elmbridge linn. Meile on selline auhind väga suur tunnustus. Seda nimetati hellitlevalt ka „Noise Oscar“. Pidasime enda tutvustuseks mõlemad Agnega väikese kõne, mina kiitsin Suurbritanniat, et seal on ööklubides lubatud müra helirõhk limiteeritud 85 detsibelliga. Muide, selles riigis on Müra Vähendamise Ühing sisse seadnud mürast teavitamiseks ja nõuküsimiseks ööpäevaringse infoliini,“ jutustas ta.

Müraprojekti tehtud mitu aastat
MTÜ Ökokratt on tegevusaastate jooksul juhtinud tähelepanu mitmele keskkonnateemale – prügi, mets, vesi, loodus, õhk. Müraprojektidega alustati 2007. aastal. Auhinnatud projekt algas 2010. Keskkonnaharidusliku projekti „Müra pole muusika“ raames laenutati tasuta lasteasutustesse mürafoore, et kontrollida lärmi. Osalesid lasteasutused üle Eesti, ka paljud Anija, Raasiku ja Kuusalu valla koolid-lasteaiad. Korraldati mürateemalisi vaikusenädalaid. Koolitati õpetajaid ja omavalitsusametnikke müraprobleemidele tähelepanu pöörama.

Ökokratt on Tallinna Tehnikaülikooli ruumides läbi viinud keskkonnamüra teemal kaks konverentsi: esimene jaanuaris 2008 „Kas me oleme müraks valmis“ ja teine oktoobris 2010. Kaasatud olid õpetajad, spetsialistid, ametnikud kuni keskkonnaministeeriumini.

2010. aastal andis MTÜ Ökokratt Eesti-Soome koostööna välja käsiraamatu „Keskkonnamüra hindamine ja müra leviku tõkestamine“. See on tõlge Soome keskkonnamüra eksperdi Tapio Lahti tekstist, raamat on saadetud tasuta kasutamiseks Eesti 150 omavalitsusele, ministeeriumidesse, ülikoolidele.

Eelmisel aastal toimus teist korda müra-alaste uurimistööde konkurss – kokkupuudetest häiriva müraga, kogemusi müra vastu võitlemisel või selle tõttu kannatamisel, müra mõjust jms. Osalenud tööde põhjal valmis Miksteatri lavastus „Müra“. Ametnikud ja spetsialistid olid kutsutud rahvusvahelisele konverentsile, kus noored mürauurijad tutvustasid tööde tulemusi.

PRIIT ADLER: „Edu tuleb koostööst“
MTÜ Ökokratt on selle juhi Priit Adleri sõnul jäänud endiselt väikeseks, ehkki toimetatakse üle Eesti. MTÜ liikmed on Viive Abel ja Priit Adler. Üks tuntumaid ettevõtmisi on Keskkonnatelk, mida on aastate jooksul nähtud paljudel laatadel ja muudel rahvaüritustel.

Ökokrati eestvedamisel saab alates 2006. aastast kuulata keskkonnateemalist raadiosaadet, varem oli Kuku raadios, praegu algab Vikerraadios esmaspäeviti kell 11.05 „Keskkonnatelk“. Saade tutvustab keskkonnavallas toimuvaid projekte, kutsub osalema konkurssidel, töötubades ja õpingutel ning kergitab katet töölt, mida looduse heaks tehakse. Esmaspäeviti kell 16 on „Keskkonnatelgi“ saate teine osa,  „Stuudios on…“. Käsitletakse teemat „Nädal looduses“. Räägivad looduseinimesed, teadlased ja teised.

„Keskkonnatelki“ rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Järgmise nädala esmaspäeval tuleb saates kõne alla ka Euroopa müraauhind ning intervjuud Euroopa Keskkonaagentuuri ja Müra Vähendamise Ühingu esindajatega. Sel nädalal on Ökokrati esindajad palutud preemiast rääkima ETV saatesse „Terevisioon“, huvi on tundnud „Osoon“.

„Tuntus ei tule tööta ja on pannud kohustusi juurde,“ ütles Priit Adler. „Edu tuleb koostööst mitmesuguste partnerite, organisatsioonide, omavalitsuste ja ametiasutustega. Kokku oleme keskkonnaprojektidesse kaasanud 260 kooli, 120 lasteaeda Eesti 123st omavalitsusest ehk ligi pooled omavalitsused.

Oleme jõudnud sinnamaani, et osutame teenuseid info-, keskkonna-, foto- või matkapäevade korraldamisega ja nii teenime osa vajamineva kaasrahastamise vahendeid ka ise. Palgalisi töötajaid pole, sõlmitud on tähtajalisi töövõtulepinguid. Meie projektijuhtide hulk on kasvanud üle 20 inimese ja aastate jooksul olnud partnerite arvu ei suuda enam kokku lugeda, neid on olnud väga palju.“

MTÜ Ökokratt projekte on toetanud SA KIK, Leader, SA KÜSK, VÜF, KOP, MEIS, HMN, annetajad ja palju teised fondid.

Eelmine artikkelRaasikul oli maja suitsu täis
Järgmine artikkelERI KLAS juhatas Kuusalus noortekoori ja orkestrit