Noorte merering hakkab koos käima Kolga koolimajas

2142
Lahemaa Mereklubi sukeldumiskursustel: õpilased INDREK SÜLLA, PRIIT KIRSISTE, INGELDRIN AUG ja ees paremal instruktor IVO VIHER.

Lahemaa Mereklubi alustab Kuusalu valla noorte mereringiga jaanuaris.

MTÜ Lahemaa Mereklubi on ees­otsas Raido Ruse ja Janno Laendega jõudnud kokkuleppele Kolga kooliga, et alates jaanuarist alustab seal tegevust noorte merering. Mehed käisid paar nädalat tagasi Kolgas koolinoortega kohtumas, kaasas suvel Käsmus ehitatud viikingipaat. Nad tutvustasid merepäästevahendeid ning uurisid, kas lapsed oleksid huvitatud merendusringist. Hiljem tutvustasid nad oma algatust ka Kolga kooli lastevanemate koosolekul.
Janno Laende: „Esmalt plaanisime, et ringi kutsume 12-15aastaseid noori, aga Kolgas teatas üks esimese klassi poiss, et käib isaga purjetamas, tema teadmised merendusest olid juba sellised, et otsustasime, me ei tee vanuselist piirangut, osaleda saavad kõik lapsed, kellel on huvi.“
Kolga kool annab mereringile ruumi, kooskäimistega alustatakse jaanuarist. Plaanis on kohtuda paar korda kuus laupäeval või pühapäeval ennelõunasel ajal. Nädalavahetus valiti seetõttu, et koolipäevadel on lastel muud huviringid ja sporditreeningud, päevad kujunevad niigi pikaks.
Janno Laende toonitab, et merering on mõeldud lastele kogu Kuusalu vallast, mitte ainult Kolga koolinoortele: „Oodatud on ka need, kes käisid suvel Käsmus merelaagris. Koostame Raidoga praegu õppekava, kaasame juhendajatena tuttavaid meremehi – laevakapteneid, tüürimehi, mehaanikuid. Tahame süstida lastesse merepisikut, tõsta huvi merendusega seotud teadmiste vastu.“
Ta märgib, et mereringi jaoks pole eraldi rahastust taotletud, juhendajad hakkavad noortega tegelema vabatahtlikkuse alusel.
MTÜ Lahemaa Mereklubi juht Raido Ruse: „Eesmärk on läbida vanemate kooliõpilastega paari-kolme aastaga väikelaevajuhtide koolitusprogramm ning õpetada neile rohkemgi, kui on ette nähtud miinimumnõuetega. Kui koolituse läbinud noor saab15aastaseks, peab ta vaid sooritama eksami riikliku komisjoni ees, positiivne tulemus annab talle õiguse taotleda maanteeametist väikelaevajuhi tunnistust .“

Sukeldumise koolitus
Lahemaa Mereklubi korraldas novembri alguses sukeldumise kursused, kolme päeva jooksul õpiti sukeldumise põhitõdesid ning tehti praktilisi harjutusi. Esmalt oli teoreetiline osa Kolga koolis, järgnes praktiline koolitus Kuusalu spordikeskuse ujulas. Eksam tehti Rummu karjääris.
Koolitusel osalesid neli huvilist, kolm meest ja üks naine. Ainsa naisena oli õpperühmas Pärispea külavanem Ingeldrin Aug, kes kuulub Pärispea merepäästerühma. Koolitas kogenud sukeldumisinstruktor Ivo Viher, kes talveperioodil töötab Egiptuses Hurghardas.
Ingeldrin Aug ütleb, et läks kursustele, kuna tahtis merepäästjana saada oskusi juurde: „Vaevalt me merepäästerühmale nüüd kohe sukeldumisvarustust õnnestub hankida, aga õppisin, kuidas hädas sukeldujat abistada ennast ohtu seadmata ning mida teha, kui sukeldumisvarustus alt veab. Koolitus oli minu jaoks eneseteostus ning sukeldumisoskustega inimene annab me merepäästeseltsile võimekust juurde. Kahjuks jäi mul eksam tegemata, sest jäin nohusse, siis ei saa sukelduda, sest vee all on teistsugune rõhk, kõrvu tuleb kogu aeg tasakaalustada, aga nohuga pole see sageli võimalik. Ka mõned teised olid haiglased, lõpuks sai Rummu karjääris põhja sukelduda vaid üks kursuslane, temal on nüüd eksam sooritatud. Plaanin eksami teha kevadel.“
Janno Laende selgitab, koolitus korraldati selleks, et saada Kuusalu vallas juurde inimesi, kellega minna koos sukelduma: „Käime sõpradega sukeldumas Männiku ja Rummu karjääris, Kolgaküla karjäär on hea selge veega. Kursused  olid soodsa hinnaga, sest ruume saime kasutada odavamalt, kui küsitakse renditasu pealinnas. Meie eesmärk pole kasumit teenida, vaid laiendada sukeldujate ringkonda.“

Eelmine artikkelKiiu mõis versus Kuusalu algklasside maja versus Kuusalu pansionaat
Järgmine artikkelJANNO TRUMP kogub oma bändi debüütplaadile raha Hooandjas