Nõmmeveski uus sild on neljapäevast liikluseks avatud

2425
Nõmmeveski vastrekonstrueeritud sild üle Valgejõe. Silla kogulaius on 4,46 meetrit, pikkus 20 meetrit.

ASi Raju tellimusel ehitatud sillast saab autoga üle sõita alates neljapäeva õhtust.

Joaveski hüdroelektrijaama ja Nõmmeveski endise elektrijaama rajatiste omanikule ASile Raju kuuluv Nõmmeveski sild üle Valgejõe oli remondi tõttu kuu aega suletud. Nüüd käib liiklus üle uue silla. Selle pidulik avamine on plaanis augusti lõpus.

Silla ehitas Maru Ehitus AS. Vastavalt firmaga Raju sõlmitud avaliku kasutamise viieaastasele lepingule hakkab Kuusalu vald maksma silla eest omanikule aastas 2800 eurot: 2080 eurot, millele lisandub 12 kuu euribor hinnangulisest 52 000eurosest maksumusest, pluss käibemaks. Lepingutasu hakatakse arvutama jaanuarist 2014. Kui osapooled lepingut üles ei ütle, pikeneb leping samadel tingimustel viie aasta kaupa.

ASi Raju volitatud esindaja Andres Õis ütles, et silla rekonstrueerimise tegelik maksumus kujunes esialgu pakutud 52 000 eurost natuke kallimaks, aga ettevõte ei kavatse vallaga sõlmitud lepingut muutma hakata.

Silla betoonist kandetalad jäid samad, pikitalad on nüüd metallist, pealmine ehitus taas puidust. Jalakäijatele mõeldud osa ja sõidutee on eraldatud puidust äärisega.

Andres Õis: „Uue silla projekteerimisel tuli arvestada olemasolevate kandetaladega. Sõidutee osa on endiselt piisavalt lai, et sild oleks ületatav ka tuletõrje paakautole ja koolibussile ning arvestaks lumelükkamise vajadusega. Sild võtab vastu 8tonnise teljekoormuse reserviga..“

Nõmmeveski ja Joaveski elanikud on mures, et sõidutee osa on varasemast kitsam. Andres Õis kommenteeris, et silla omanik ja ehitaja  andsid endast parima: „Keegi ei ole minult silla laiuse kohta enne ehitust ega ka selle rekonstrueerimise ajal midagi küsinud. Poolelioleva ehituse alusel järelduste tegemine oli elanikel ennatlik. Kutsun kõiki uut silda vaatama. Oleme tulemusega rahul ja usume, et sild valmistab rõõmu selle kasutajatele ning teenib meid muretult aastakümneid.“

Kuusalu abivallavanem Tõnu Ammussaar lausus, et suur mure on nüüd murtud: „Aastaid oli Nõmmeveski lagunenud sillaga probleeme, seda tuli korduvalt parandada, et koolilaste buss ja muud masinad saaksid sealtkaudu liikuda. Oluline on ka see, et nüüd saavad jalakäijad kõndida turvaliselt.“

Abivallavanem lisas, et varem oli silla kogulaius 4,42 meetrit, nüüd on 4,46 meetrit. Jalakäijate osa laius on 86 sentimeetrit, sõidutee 3,53 meetrit.

AS Raju ostis Nõmmeveski hüdroelektrijaama varemed ja silla 2000. aastal ajendatuna soovist elektrijaam taastada.

Ettevõte uuendas silda 2000ndate aastate alguses. Hüdroelektrijaama rajatised lagunevad.