Näitus Kehra linna ajaloost ja tänapäevast

2704

Laupäeval, 30. mail raudteejaamas avatud näitust „Kehra enne ja nüüd“ käis vaatamas ligi 200 inimest.

Näituse korraldas MTÜ Kehra Raudteejaam. Seltsi juhatuse esimees Anne Oruaas ütles, et näituse idee tuli Anija Muinsuskaitse Seltsi liikmelt Urve Siililt.

Hommikust pärastlõunani avatud näitusel oli väljas ligi 60 pilti. Kõiki fotosid Kehra eri paigust oli kaks – üks esimese Eesti Vabariigi või nõuka-ajal pildistatud, teine äsja üles võetud.

„See pole meie väljamõeldud nipp. Peeter Tooming käis 1970ndatel samamoodi ühe eesti-aegse fotograafi radadel ning pildistas samu kohti,“ rääkis Anne Oruaas.

Teine korraldaja Anne Tanne lisas, et näitusel oli kaks eesmärki. Esialgne mõte oli ühiskonnakriitiline –

näidata, kui käest on kodulinn lastud, kui palju on seal räämas kohti ja lagunevaid hooneid. Kuid piltide kogumise käigus lisandus ajalooline mõõde – tekkis mõte näidata, kui palju on Kehra aastakümnete jooksul muutunud.

Anne Oruaasa hinnangul sai kontrast huvitav: „On kohti, mis on aja jooksul muutunud ilusamaks, kuid on kohti, mida üldse ära ei tunne, mõnda maja enam polegi.“

Samas hoones on nüüd Anija valla kultuurikeskus.
Samas hoones on nüüd Anija valla kultuurikeskus.

Vanad fotod olid pärit erakogudest, enamuse andis Ants Miidla, tõid ka teised kohalikud inimesed. Pildid töötles arvutis näituse jaoks sobivaks Anne Tanne. Uued fotod pildistasid Ivar Neio, Anne Tanne ja Joonas Tanne.

Näitusel olid fotod tehase klubist, Kehra koolihoonest, kultuurikeskusest, mis algselt ehitati viljakuivatiks, raudteejaamast jne.

„Ega meil vanu fotosid väga palju olnud. Enamasti on pildistatud ikka inimesi, ajalooline taust jääb nende varju. Kuid saime siiski paraja hulga häid fotosid. Näitusel tulid paljud ütlema, et ka neil on kodus huvitavaid fotosid,“ jutustas Anne Tanne.

Uute piltide tegemisel olid fotograafidel vanad fotod kaasas ning tänapäevane pilt püüti teha täpselt sama koha pealt, kus vana. Selleks tuli Anne Tanne sõnul näha päris palju vaeva, näiteks Joonas Tanne pidi aiandi pildistamiseks minema ühe kolmekordse maja katusele.

„Katuseservalt pildistamine oli päris ekstreemne kogemus,“ lausus Joonas Tanne.

Näitust käis jaamahoones vaatamas ligi 200 inimest. Ka eelmise samas korraldatud fotonäituse vastu oli huvi suur.

„Fotod huvitavad inimesi. mõnel oli äratundmisrõõm, teised avastasid, mis mõne praeguse koha peal varem on olnud,“ lausus Anne Tanne.

Näituse ajal sai teha annetusi Kehra raudteejaama taastamiseks ja sinna muuseumi rajamiseks. Annetusi tegi 53 inimest, kokku annetati 1387.30 krooni. Üks inimene küsis näituse korraldajailt MTÜ pangaarve numbrit, et toetus otse sinna kanda. MTÜ Kehra Raudteejaam arveldus­konto number Swedbankis on 221043576927.

Raudteejaamast viidi näitus „Kehra enne ja nüüd“ Anija mõisa. Üht osa väljapandust eksponeeritakse ka valla kodukandipäeval 13. juunil.

Eelmine artikkelVargus Perila külas
Järgmine artikkelAnija, Kuusalu ja Raasiku vallas sai kõige rohkem hääli INDREK TARAND