Muuksi linnamäe talgutel osales üle 100 inimese

953

Korraldajad on rahul, et rahvast tuli üle ootuste palju ja hulk tööd sai ära tehtud.

Kuusalu vallast alguse saanud Eesti Metsaühistu korraldas koostöös keskkonnaameti ja muinsuskaitseametiga laupäeval, 13. aprillil Kuusalu vallas Muuksi linnamäel talgud, mille eesmärk oli ühistu juhatuse esimehe Rünno Viiru sõnul propageerida koostegemise vajalikkust, anda lastele võimalus looduses midagi korda saata ning pakkuda ühistult sellele paikkonnale järjepidevat tegevust. Esimene talgupäev oli linnamäel ühistu algatusel aasta tagasi, see on kavas panna ka ühistu tuleva aasta tegevusplaani.

„Tahame jätkata traditsiooni, et Eesti Metsaühistul toimub aasta esimene suurem kokkusaamine Kuusalu vallas. Saime linnamäed  puhastada  kadakavõsast. Sobivad kadakaoksad viiak­se vabaõhumuuseumisse aedade valmistamiseks, peenemad põletasime. Kadakatest väljalõigatud medaljonidele põletasid lapsed Kuusalu tööõpetuse õpetaja Urmas Margi juhendamisel kaunistusi.“

Korraldajate sõnul jagunesid talgulised kolmeks: kolmandik olid metsaühistu liikmed, sama palju tuli kohale Looduse Omnibussiga ning kolmandik liitus ümbruskonna küladest.

Kuna tänavu on kultuuripärandi aasta, avas talgud kultuuripärandi saadikuks nimetatud Artur Talvik Tapurlast. Õhtul lauldi lõkke ääres koos Jaak Johansoniga.
Talgupäeva ka­jastati meedias.

Artur Talvik kommenteeris, et eriti meeldis, kuidas lisaks töötamisele oli ettevõtmisel hariv ja meelelahutuslik osa: „Kohal olid arheoloog, loodus- ja metsatargad, istusime pärast tööd lõkke ääres. Sain teada näiteks, et Kahala järve ümbruses on 250 kivikalmet. Inimasustus on ol­nud selles kandis tuhandeid aastaid tagasi. Üllatus oli see, et algatasime Tapurlas muinastulede öö traditsiooni, aga selgub, et arheoloogid on leidnud meie piirkonnas mitu iidset muinastulede lõkkekohta.“

Muuksi linnamägi asub eramaal, kuulub Kooli talu pererahvale. Kuna tegu on ajaloolise ja kultuuriväärtusliku objektiga, hoolitseb selle eest RMK loodusosakonna Põhja-Eesti piirkond.

Sealsamas lähedal elav Riina Laanetu, kes on RMKga sõlmitud lepingu alusel seisnud hea linnamäe parkla ja radade heakorra eest, tõdes, et nii teda kui ka osasid teisi kohalikke elanikke häiris, kuidas talgutega seoses sõideti linnamäel ATVga.

Rünno Viir kinnitas, et edaspidi linnamäel enam ATVd ei kasutata: „Vedasime sellega toidulaudu ja pinke. Oleme tagantjärele analüüsinud oma tegevust talgutel. Ehkki pinnasekahjustusi me ei tekitanud, pole õige jätta muljet, nagu võiks seal ATVdega sõita – tegelikult pole see lubatud. Järelkoristuse käigus saeme kännustiku lühemaks, põletame allesjäänud risu ning tasandame lõkkekohad. Ühe päevaga kõike ei jõudnud, ka eelmisel korral tegime järelkoristust.“

Eelmine artikkelLõbustusasutuses rünnati meest
Järgmine artikkelKuusalu algklasside „Pöial-Liisi“ etendus vaimustas publikut