Aegviidus avati pidulikult Tervisedepoo

1059
Sportland Eesti tegevjuhi kohusetäitja NELLI NELSON ja Aegviidu Tervisedepoo rajamise peamine eestvedaja, Anija abivallavanem ENN PUNG.

„Olen kindel, et hoone sai just sellise otstarbe, mida Eesti matkapealinnal vaja,“ sõnas Anija vallavanem RIIVO NOOR neljapäeval, 11. juunil Aegviidu Tervisedepoo pidulikul avamisel.

Aegviidu 150aastase veduridepoo hoones, mille ühte ossa koliti mai keskel Anija vallavalitsuse Aegviidu teeninduspunkt, avatakse 1. juulil Tervisedepooks nimetatud keskus, kus hakatakse laenutama spordi- ja matkatarbeid.

„Siia saab tulla, jätta oma isiklikud asjad hoiukappi, laenutada näiteks ratas, tõukeratas või rulluisud ning minna Kõrvemaa tervise- ja matkaradadele. Pärast võib Tervisedepoos end pesta, käia saunas, vahetada riided ja koju sõita. On olemas kõik võimalused nii tipp- kui tervisesportlastele, peredele, kes tahavad ringi seigelda ja Eestit avastada,“ rääkis Anija vallalt Tervisedepoo hallata võtnud Sportland Eesti ASi tegevjuhi kohusetäitja Nelli Nelson.

Ta lisas, et talvel saab neilt kindlasti rentida ka suuski ja tõukekelke: „Vaatame, mille järgi on nõudlust, et selle põhjal hakata teenuste valikut pidevalt täiendama. Võib tulla ja varustust broneerida nii grupiga kui ka üksi.“

Tervisedepoo hakkab jagama turismiinfot kogu piirkonna spordi-, majutus- ja toitlustusasutuste kohta. Seal on võimalik rentida ka seminariruumi või kabinetti kaugtööks.

Nelli Nelsoni sõnul on plaan hoida Tervisedepoo lahti 7 päeva nädalas, täpsed lahtiolekuajad veel selguvad. Tööle on sinna kavas võtta 1-2 inimest.

Anija vallavanem RIIVO NOOR sai ehitajatelt kingituseks depoohoone pööningult leitud laterna.

Avati lepingu sõlmimisega
„See hoone on eestlaste järjepidevuse või heas mõttes jonni tulemus,“ märkis Anija vallavanem Riivo Noor Tervisedepoo pidulikul avamisel.

Aegviidu raudtee ääres asuv endine veduridepoo ehitati 150 aastat tagasi, 1870. aastal raudteeveeremi remontimiseks. 1920ndate aastate teisel poolel hakati seda kasutama töökojana. Kui selle sajandi alguses hakati 1990ndatest kasutuna seisnud vanale hoonele taas rakendust otsima, oli mitmeid ideid – teha sinna klaasikunstnike töökoda, skatepark, toitlustuskoht. Kuni jõuti spordi- ja matkatarvete laenutuskoha mõtteni.

Riivo Noor meenutas, et hoone esimene renoveerimisprojekt tehti 2007. aastal. Toonane Aegviidu vallavanem oli Tõnis Väli lisas, et vana depoo kordategemise ajalugu ulatub veel paar aastat varasemasse aega ning Anija valla aukodanik Jüri Voodla rääkis, et temal oli sellest juttu juba selle sajandi esimese vallavanema Mati Siniveega, kuid hoone kuulus Eesti Raudteele ning omavalitsus ei saanud selle renoveerimiseks toetust. 2007. aastal sai Aegviidu vald endise depoo 50 aastaks tasuta kasutada ning aasta hiljem taotleti EASilt esimest korda selle renoveerimiseks toetust. Toetust saadi veel kümmekond aastat hiljem, 2017. aastal, kui EAS otsustas Aegviidu veduridepoosse tervisespordikeskuse rajamist toetada 747 771 euroga. 10 aastat vana renoveerimisprojekti kaasajastas OÜ Sirkel ja Mall.

Ehitajaks valiti OÜ Vanalinna Ehitus, mullu augustis alanud renoveerimistööd kestsid aprilli lõpuni ning läksid maksma 960 540 eurot, valla osalus selles on 213 347 eurot.

Tervisedepoo avamisel esitasid vanemmehhaanikuks kehastunud Arlet Palmiste ja Urmo Kütismaa Aegviidu matkaselli rollis veerandtunnise lustaka ajaloolise ülevaate raudtee jõudmisest Aegviitu, depoohoone ning piirkonna ajaloost. Vallavanem Riivo Noor ja Nelli Nelson allkirjastasid lepingu, millega on hoone rentnikud järgmised 7 aastat OÜ Kõrvemaa Puhkekeskus ja Sportland Eesti AS.

Vallavanem tänas Tervisedepoo valmimisele suurimaid kaasaaitajaid: endist vallajuhti Tõnis Välit, arhitektuuribürood Sirkel ja Mall, OÜd Vanalinna Ehitus, P.P. Ehitusjärelevalve OÜd, muinsuskaitseameti Harjumaa nõunikku Ly Renterit, EASi ning Anija abivallavanem Enn Punga.

Videosilla vahendusel tervitas peaminister Jüri Ratas, kes tänas kõiki Tervisedepoosse panustajaid. Ka äsja uuesti Eesti Olümpiakomitee presidendiks valitud Urmas Sõõrumaa kiitis ja tänas kohalikke eestvedajaid, et Aegviitu on viimastel aastatel tehtud mitu spordi jaoks olulist ehitist. Õnnitlejate hulgas olid Harjumaa Omavalitsuste Liidu, Harjumaa Spordiliidu ning ümbruskonna ettevõtete ja organisatsioonide esindajad. Ehitajad andsid Riivo Noorele üle viimase „vaegtöö“ – renoveerimistööde ajal pööningult leitud raudteetööliste laterna, mis oli samuti renoveeritud.

Eelmine artikkelPopulaarsete lauljate 10 suvekontserti tehakse Salmistul taluõues
Järgmine artikkelIlusat suve algust ja häid pühi!