Muudatustest valimisnimekirjades

1187

Esitan lühikese ülevaate muudatustest ning arengutest Ida-Harju kohalike omavalitsuste volikogude valimiste nimekirjades ja kandidaatide seas võrreldes eelmiste valimistega.

Kuusalu vald
Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) on teinud nimekirjas täieliku uuenduskuuri ning pikenenud 11 inimese võrra (2009 – 8 ja 2013 – 19). Eelmiste valimiste esinumbri Henn Pärna on asendanud Kunnar Vahtras. Võrreldes eelmiste valimistega jätkab samas nimekirjas vaid Sander Piibemann. 19st kandidaadist 4 osalesid eelmistel valimistel koos valimisliiduga Ühiselt Edasi. Ülejäänud 14 liiget on uued kandideerijad.

Eesti Reformierakond (ERE) läheb valimistele vastu 8 nime võrra pikema nimekirjaga (2009 – 19 ja 2013 – 27). Esinumber on jätkuvalt Andres Paomees. 27 kandidaadist 12 on kandideerinud samas nimekirjas ka eelmistel valimistel. Märkimist väärib 17 uue inimese leidmine, kes pole eelnevalt teiste erakondade või valimisliitude nimekirjas olnud.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) ei osale. 2009. aastal oli esindatud 8 inimesega.

Eesti Keskerakond (EKE) läheb valimistele vastu märgatavalt lühema nimekirjaga (2009 – 40 ja 2013 – 29). Esinumber on jätkuvalt Värner Lootsmann. EKE nimekiri on muutunud oluliselt, eelmistest valimistest on jäänud alles 12 nime. Taas on nimekirjaga liitunud Jorma Kolostov ja Milvi Kraus, kes kandideerisid viimati EKE nimekirjas 2005. aastal. Liitunud on Jaanus Hein, kes möödunud valimistel kandideeris VL Ühiselt Edasi nimekirjas. Ülejäänud 14 inimest on uued tulijad.

Ühine Kodu on moodustatud varasematest valimisliitudest Ühiselt Edasi (2009 – 30) ja Meie Kodu (2009 – 31). Kokku kandideeris toona mõlemas nimekirjas 61 inimest, ühinenud valimisliidus on 39. Ühiselt Edasi nimekirjast on uue liiduga ühinenud 15 ning Meie Kodu nimekirjast 14 inimest. Lisaks on liitunud varem IRL ridades kandideerinud Signe Roos. 10 inimest kandideerivad volikogude valimistel esmakordselt.

Populaarsematest poliitikutest on tänavu Kuusalus valimistest kõrvale jäänud Herko Sunts (eelmisel korral saanud 115 häält), Matti Krönström (67 häält) ja Tõnu Tamm (66 häält).

Anija vald
ERE osaleb Anija volikogu valimistel iseseisva nimekirjaga esmakordselt. 9 liikmest 4 on eelmistel valimistel kandideerinud valimisliidu Saab Ka Teisiti nimekirjas, esinumber Peep Kask kandideeris varem Kesk­erakonnaga.

IRL läheb valimistele varasemaga võrreldes poole lühema nimekirjaga. Esinumbrina jätkab Urmo Sits. 6 kandidaadist 3 kandideerivad valimistel esmakordselt.

Koostöös Edasi on esindatud tänavu Ida-Harju pikima nimekirjaga. 42 kandidaadist 19 eesotsas esinumbrite Tiit Tammaru ja Marge Rajaga osalesid eelmistel valimistel valimisliidu Saab Ka Teisiti ridades. 3 esindasid valimisliitu Toimekas Koduvald ja 1 kandideeris IRL ridades. Maia Põlajeva ning Riina Norden on varasemalt kandideerinud Keskerakonnaga. 15 liiget kandideerib volikogusse esmakordselt.

Anija Ühenduse 17 liikmest 9 kandideerivad esmakordselt. Nimekirja liider Jaan Oruaas on varasemalt olnud valimisliidus Toimekas Koduvald. Lisaks tema kahele kaaslasele on uue liiduga ühinenud kaks keskerakondlast ning kaks endise valimisliidu Saab Ka Teisiti liiget.

Hooliv Koduvald on välja kasvanud eelmiste valimiste liidust Toimekas Koduvald, millest on 7 liiget 14st. 5 liiget kandideerivad esmakordselt, Jana Lass on kandideerinud varema liidus Saab Ka Teisiti ja Irma Ehanurm 2005. aastal liidus Lootus.

EKE osales 2009. aasta valimistel rekordiliselt 54 inimesega. Tänavu on nimekirjas 35 kandidaati jätkuvalt Jüri Lillsoo eestvedamisel. Neist enamik on samas nimekirjas kandideerinud varasematel aastatel, 6 inimest kandideerib esmakordselt.

Populaarsematest poliitikutest on valimistest Anijal kõrvale jäänud üksikuna kandideerinud Renna Reisi (137 häält) ja valimisliidus Toimekas Koduvald kandideerinud Anne Oruaas (62 häält).

Raasiku vald
IRL nimekirjas kandideerib võrreldes eelmiste valimistega 1 inimene rohkem (2009 – 5 ja 2013 – 6). Lisaks 2 uuele inimesele on liitunud eelmiste valimiste üksikkandidaat Eeri Kallas ja üleeelmistel valimistel VL Kodukoha Eest liige Meeme Loik.

ERE osaleb volikogu valimistel esmakordselt iseseisva nimekirjaga, see on konkurentidega võrreldes märkimisväärselt pikem. Nimekirja esinumber on vallavanem Are Ets. 12 liiget kandideeris eelmisel korral liidus Raasiku Vald, 1 Keskerakonna ridades. Nimekirjaga on liitunud 8 uut inimest.

EKE esindatus on kahanenud kahe liikmeni, Signe Tiitso kandideeris erakonna nimekirjas viimati 2005. aastal.

Valimisliit Üheskoos koosneb uutest tulijatest.

Kodukoha Eest läheb valimistele kolmandat korda Ants Kivimäe eestvedamisel. Võrreldes eelmiste valimistega on nimekiri 1 inimese võrra lühem (2009 – 17 ja 2013 – 16). Vanast koosseisust jätkab 5 inimest. Lisaks 3 uuele tulijale on liiduga ühinenud 6 kandidaati varem Keskerakonna või Raasiku Vald ja Kodukoha Eest nimekirjades osalenutest ja enne üksikkandidaadina osalenud Raul Sepper.

Populaarsematest poliitikutest on tänavu Raasikul valimistest kõrvale jäänud Garina Toomingas (126 häält) ja Raivo Vaga (70 häält).

Loksa linn
Loksa linnas on valimistest tänavu loobunud reformierakondlased, kristlikud demokraadid, ja sotsiaaldemokraadid. Keskerakonnaga söendab valimisvõitlusse astuda vaid IRL.

EKE läheb valmistele vastu 18 inimese võrra lühema nimekirjaga (2009 – 57, 2013 – 39). Esinumbrid on taas Helle Lootsmann ja Rein Heina. 9 inimest osaleb valimistel esmakordselt.

IRL nimekiri on tänavu 2 nime võrra pikem (2009 – 5 ja 2013 – 7). Nimekirja esinumber on uue tulijana Innar Masing. 5 inimest kandideerib Loksal esmakordselt. Eelnevalt kandideerinutest jätkavad vaid Ilmi Ternovskaja ja Tiit Eerma.

Populaarsematest poliitikutest on tänavu Loksal valimistest kõrvale jäänud Andres Kaarmann (82 häält), kes kandideerib Kuusalu vallas ning Igor Ignahhin (41 häält) ja Tatjana Nugis (40 häält).

Eelmine artikkelRaasikul tungiti mehele kallale
Järgmine artikkelMARGUS LILLE Kiltsimäe talu Mallaveres sai aasta parima mahetootja tiitli