MTÜst Juminda Poolsaare Korrakaitse sai MTÜ Juminda Poolsaare Selts

3053

Muudetud nimega MTÜ-l on kolm osakonda: korrakaitse, merepääste ja poolsaare areng.

MTÜ Juminda Poolsaare Selts juhatuse esimees on Artur Talvik, nagu oli ka MTÜ-s Juminda Poolsaare Korrakaitse.

Ta selgitab, et nimemuutus ja ka põhikirjalised täiendused sai ette võetud oluliselt laienenud tegevuste tõttu: „Selts korraldab peale korrakaitsepatrulli ja vabatahtliku merepääste veel paljusid muid poolsaare külade üleseid tegevusi. Näiteks kutsus selts Leesi rahvamajja kohtuma keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse. Küladeülene selts on jõuliselt tugevam oma seisukoha väljaütlemisel nii riigiga kui ka vallaga suheldes.“

Artur Talvik toonitab, et selts kavatseb jõulisemalt  seista Lahemaa rahvuspargi külade eristaatuse eest – näiteks, et rannakalurid saaksid ajaloolise õiguse püüda kala koduküla vetes: „Rahvuspargi piirangute eest tuleb rahvale tasuda. Piirkonnale võiks anda eriõiguse jagada harrastuskalapüügiks võrgulube, see aitaks hoida ühist identiteeti ja säilitada ajaloolist elulaadi. On veel ideid, kuidas riik saaks kohalikule inimesele kompenseerida rahvuspargi piirangutega arvestamist ja kaitse-eesmärkide oma kulul elluviimist.“

Juminda Poolsaare Seltsi juhatuses on Artur Talvik Tapurlast, Marti Hääl Tammistult ja Aive Mõttus Jumindalt ning korrakaitsepatrulli juht Aivar Hinn Kolga-Aablast, merepäästjate juht Tarvi Velström Virvelt, raamatupidamise ja projektidega tegeleva arenguosakonna juht Tiina Viirna Kolga-Aablast.

Kõige arvukam on korrakaitsepatrull, kus nimekirjas on 45 meest-naist, osad neist ei ole MTÜ liikmed, kuid teevad patrullides kaasa.
Artur Talvik tõdeb, et seoses Leesil hiljuti toimunud vargusega on kavas patrulli tegevust hoogustada: „Leesil varastati paar nädalat tagasi ühe talu abihoonest murutraktor ja paadimootor. Tänu mitu aastat tegutsenud patrullile on me poolsaar olnud siiani halbade kavatsustega inimestest suhteliselt prii. Aga see vargus ehmatas meid ärkvele, hakkame hoogsamalt patrullima ja ootame osalejaid juurde, et koormust jagada.“

MTÜs liikmemaksu ei ole, plaan on elavdada toetuste süsteemi. Kel soov MTÜ tegevust toetada, saab annetada. Toetada saab ka Raadio Juminda Poolsaar tegevust, see töötab endiselt suviti sagedusel 89,2 megahertsi, juunis võis kuulata muusikat, juulis-augustis tulevad ka sõnalised saated ja uudised.

Seltsi merepäästerühm on 20liikmeline. Veeteede amet kinkis sel kevadel Juminda poolsaare merepäästjatele suure kaatri EVA 010. Seda praegu korrastatakse, mõne aja pärast tahetakse pidulikult vette lasta.

Merepäästjatele on suvel tulekul mitu koolitust. Sel nädalal õpetab šotlane, reostustõrje firma Oil Spill Control omanik Peter Cheney Tapurlas Kass Arturi külakinos ja merewrannas  reostustõrjet. Osalevad ka Kaberneeme vabatahtlikud merepäästjad.

Osaletakse 1. ja 2. astme merepäästja koolitusel. Paarikümnest vabatahtlikust päästjast on Juminda rühmas koolituse saanud 12, tänavu suvega loodetakse kõik ära koolitada.

MTÜ Juminda Poolsaare Selts eestvedajate ja tegemistega on võimalik lähemalt tutvuda 19. juulil Kolga-Aablas Kuusalu valla merepäeval, kus ollakse väljas omaette telgiga. Müüakse seltsi kleepse, kogutakse annetusi.

Eelmine artikkelKuusalu valla eelarvest finantseeritavate ühekordsete toetuste taotlemise ja menetlemise kord
Järgmine artikkelKehras Jõe tänaval asuvad aiamaad tuleb likvideerida