Millist haldusreformi vajavad omavalitsused?

2344

Enno Fels,
Keila linnapea,
Reformierakond

Eestis on 213 kohalikku omavalitsust – 30 linna ja 183 valda. Kas kohalikke omavalitsusi on palju, kas need vajavad muutusi?  Olen seda meelt, et revolutsioonilisi muutusi pole tarvis. Kindlasti   jätkub  väikeste  omavalitsuste liitumine, mitte sundliitmine. Eelnevalt tuleb hoolikalt kaaluda plusse ja miinuseid, välistades poliitilisest eesmärgist või emotsioonist tulenevad otsused. Lihtsalt halduspiiride muutmine pole võluvits, mis probleemid lahendab. Pigem toob juurde. Ajalooliselt väljakujunenud paikkondade sundliitmine võib kaasa tuua kogukonna hääbumise, identiteedi kadumise, veelgi suurema ääremaastumise, teenuste kaugenemise inimestest. Küsimusele, kas kahe vaese valla ühinemisega saame ühe rikka, on ilmekas vastus: „Ei, kuid siis jääb üks vaene“?!
Jutt suuremast investeerimisvõimekusest ja kulude kokkuhoiust on sageli küsitav. Kulud võivad tegelikkuses suurenedagi.  Pole reegel, et suurem omavalitsus efektiivsemalt majandaks. Üldjuhul kaalutakse väikeses omavalitsuses kulutamist põhjalikumalt.
Omavalitsuse suurus pole peamine näitaja tema võimekusel. Oluline on finantseerimise ja kohustuste vastavusse viimine. Omavalitsused erinevad piirkonniti ja nii tuleks neid vaadata. Omaette reguleerimist vajab Tallinna  kui  pealinna  staatus,  üles­anded ja rahastamine. Kui soovime, et elu ei koonduks vaid suuremate keskuste ümber, tuleb eelnevalt muutused väga põhjalikult läbi kaaluda. Vajalik on loomulikult jätkuvalt omavalitsuste  tihe  koos­töö omavalitsuste ühenduste, ühiste tegevuste korraldamise kaudu. Seega rohkem pragmaatilist lähenemist ja vähem emotsiooni.

Eelmine artikkelRaasiku vallavalitsus lõpetas lepingu lumelükkajaga
Järgmine artikkelKuusalu valla külaelu projektide toetused