Millised on Anija valla inimeste nime-eelistused

1587

Anija valla inimesed arutavad valla nime teemal sotsiaalmeedias, kuid ettepanekuid pole eriti tehtud.

Eelmisel nädalal kutsus Anija vallavalitsus elanikke esitama ettepanekuid, mis nime võiks kanda vald pärast Anija ja Aegviidu ühinemist. Ettepanekuid saab teha valla kodulehel veebiankeedi kaudu, vallamaja üldtelefonil või panna paberil täidetud ankeet raamatukogudes ja kauplustes hääletuskastidesse. Anija ja Kehra raamatukogust öeldi Sõnumitoojale, et esmaspäevaks ei olnud nende juures keegi oma nimeettepanekut teinud.
„Inimesed on sel teemal arutlenud küll, peab neid ilmselt rohkem ärgitama, et paneksid oma seisukoha ka kirja,“ ütles Anija raamatukoguhoidja Pille Kulla.
Ka Voose rahvamajas pole piirkonna kultuurijuhi Anna Niliski teada veel keegi käinud ettepanekuid hääletuskasti postitamas: „Arvatakse, et pole mõtet, sest nad ei usu, et nende arvamusega arvestatakse. Inimesi ehmatab, et ankeedile peab panema oma nime. Olen neile öelnud, et seda on vaja topelthääletamise vältimiseks, aga ollakse ikka pelglikud.“
Anija vallavalitsuse arendusjuhi Ingeldrin Augi sõnul oli esmaspäeva õhtuks valla kodulehe veebi­ankeedi kaudu esitanud oma nime-eelistuse 49 inimest. Ta märkis – kui inimene tõesti ei taha oma nime avaldada, võib paberil ankeedil jätta nimelahtri täitmata ning veebiankeedil kirjutada sinna, et ei soovi nime avaldada.
„Ärge sellepärast oma ettepanekut esitamata jätke. Panime ankeeti küsimuse nime ja elukoha kohta seetõttu, et üks inimene ei hääletaks mitu korda ning et teada saada, kas ja millised on nimesoosikud piirkonniti. Nimeküsimus ei ole valdade ühinemisel kõige olulisem, kuid sageli kõige emotsionaalsem. Lõpliku otsuse teeb ühinemiskomisjon,“ selgitas ta.
Anija või Kõrvemaa?
Sotsiaalmeedias on valla nime -teemal päris palju diskuteeritud. Anija valla avalikul Facebooki-leheküljel pakkus Kehras elav ajalootundja Valdo Praust uueks nimeks Kõrvemaa või Kõrve vald. Ta lisas neli põhjendust. Esiteks: Anija ja Aegviidu kandi olulisim väärtus on loodus ning Kõrvemaa nimi sümboliseerib seda hästi, kuna muinaseesti keeles puutumatut metsaala tähistanud nimi juurdus Jägala jõe paremkalda metsamaastike nimetusena juba aastakümneid tagasi. Teiseks on Valdo Prausti sõnul loodava ühisvalla kõigil neljal tõmbekeskusel – Anijal, Kehral, Alaverel ja Aegviidul – Kõrvemaaga seos. Aegviidu on Kõrvemaa tuumik, Anija ja Alavere jäävad Tallinnast sinna suunduvate tähtsate maanteede äärde ning Kehra Kõrvemaale suunduva raudtee äärde. Tema kolmas argument: Kõrvemaa nimi on neutraalne – selle puhul ei tohiks, erinevalt Anija, Kehra või Aegviidu nimest, ühelgi piirkonna inimesel tekkida tunnet, et tema vald on teisega sundliidetud. Veel tõi Valdo Praust välja, et Anija ning Aegviidu ühisvalla põhjanaaber on Lahemaa, mis on alates sealse rahvuspargi loomisest saanud tuntuks ilusa loodusega paigana. Ta leiab, et kui Lahemaale lisanduks Kõrvemaa ka haldusüksuse nimena, rõhutaks see sealsete alade kaunist ja puutumatut loodust ning tooks piirkonda rohkem turiste ja teenuseid.
Valdo Prausti ettepanekule on Facebookis avaldatud toetust, samas on pakutud variante, et ühisvalla nimeks võiks saada Anija või Kehra, nimetatud on ka Aniviidut. Üks Anija valla nime all jätkamise pooldaja põhjendab: „Aegviidu liitub Anija vallaga, seega tundub loogiline, kui nimeks jääks endiselt Anija vald. Kohanimena ei kao ka Aegviidu kusagile. Kunagi ühines Kehra linn Anija vallaga ning endiselt jäi valla nimeks Anija ning ka Kehra  nimi  on  kasutusel.“
Pakkumisi 5. septembrini
Anija valla elanike ühes kinnises Facebooki grupis on arvamus­avaldused tulisemad. On neid, kes leiavad, et tegemist pole uue valla loomisega, vaid liitumisega, ning kuna Anija vald on elujõuline, ei tohi nime hakata muutma ja sellele maksumaksja raha kulutada. Üks kirjutaja arvab – kui Anija valla nimi kaob, oli Piibe maantee äärde püstitatud Anija Eit asjatu raharaiskamine. Teine leiab, et Anija Eit ei kao hoolimata nimevahetusest  ning austusest Aegviidu elanike vastu ei tohiks neist niiöelda üle sõita. Seetõttu on ka seal mitu inimest pakkunud välja Kõrve(maa) valla nime. Samal lehel on lisaks nimetatud variantidele naljatamisi pakutud veel „kirik keset küla“ varianti ehk Pillapalu valda, rahutule rahvale viidates Lähis-Ida-Harju valda, ka Kaunissaare valda.
Ettepanekuid saavad Anija valla elanikud esitada 5. septembrini.

Eelmine artikkelKehra Lastetare direktoriks oli 3 soovijat
Järgmine artikkelSõnumitooja 24. augusti lehes