Eesti Metsaühistu korraldab Muuksi linnamäel talgud

773

Pärast koristustööd antakse nõu, kuidas kadakaoksi mitte põletada, vaid teha neist midagi kasulikku.

Kuusalu vallas asutatud Eesti Metsaühistu, mis nüüdseks on oma tegevust laiendanud mitmele poole üle vabariigi, korraldab tuleval laupäeval koostöös muinsuskaitseameti ja Lahemaa rahvuspargi töötajatega Muuksi linnamäel Kooli kinnistul talgud, et aidata selle omanikul väärtuslikku ala korrastada. Kooli kinnistu omanik Maia Pere on metsaühistu liige.

Plaan on võtta ära kiviaedade sisse kasvama hakkavad kadakad, puhastada linnamäel asuvatest mälestusmärkidest lõunasse jääva ala kadastikku, harvendada treppide kõrval nõlval kasvavat lehtpuuvõsa, võtta võsa maha ka jalgradade juurest.

MTÜ Eesti Metsaühistu büroo spetsialist Epp Remmelg ütles, et kiviaedade puhastamine on keeruline töö, võsa eemaldamisega peab jälgima, et aedu ära ei lõhu, sest osades kohtades püsib see ainult kadakate toel.

„Et pärast tööd talgulistele ka omalt poolt midagi pakkuda, kutsusime lõkke äärde jututuppa mõned esinejad. Vabaõhumuuseumi peakonservaator Marike Laht õpetab kasutama kadakapuud, näiteks seda, kuidas teha kadakast piirdeid ja muud vajalikku. Arheoloog Gurly Vedru räägib Muuksi piirkonna muinasasustusest. Peeter Kivimäe Kuusalu Valla Külade Ühingust on lubanud tuua jalapuhkamiseks pingid ja tee soojendamiseks lõkke kohale harkjala katlaga,“ rääkis ta.

Kuusalu keskkooli tööõpetuse õpetajal Urmas Margil on palutud kaasa võtta mõned tööriistad ja tulla õpetama, kuidas kadakast meisterdada meeneid.

Lõkkeid on kutsutud valvama Kolga vabatahtlikud pritsimehed, kohale on lubanud tulla ka Punase Risti Tallinna seltsi liikmed.

Jaak Johanson on lubanud tulla lõkke äärde lauluga meeleolu üleval hoidma.