Raasiku valla endine vallavanem Olev Rähni ütles mõne aasta eest Aruküla Uudistele antud intervjuus, et erakond peaks olema nagu Aruküla Kultuuriselts, mis ühendab endas pühendunud inimesi, kelle eesmärgiks on igapäevaselt oma kodukohta panustada ja austada ning hoida inimesi enda ümber.
Jälgides valimisliitude ja erakondade kemplemisi, milles osalejatel kaob side kogukonna ja igapäevaeluga ning tegeldakse aktiivselt võimu säilitamisega, tekib tõepoolest küsimus, milleks neid on vaja? Võimu pärast saavad haiget inimesed nii meil kui Kuusalu vallas.
Sõnas valimisliit peitub juba vale eesmärk. Kui valimised on kesksed, siis toimubki muul ajal vaid üks pidev valmistumine valimisteks ehk tähelepanu püüdmine ja teiste solvamine. Pikem eesmärk tihti hägustub ja kuna valimisteni on palju aega, muutub ka tegevus passiivsemaks.
Seepärast ei tahagi meie oma valimisliidu puhul kasutada sõna valimisliit. Me ei sihi valimistulemust, vaid liikumist tugevama kogukonna poole. Nii on võib-olla märgatud, et oleme korraldanud ajalookonverentsi, saržinäituse ja andnud välja ajalehe Kogukonna Hääl liikumise Meie Kogukond nime alt.
Nendest tegudest hoolimata on näiteks Raasiku vallavolikogu liige Andrus Mossov avaldanud arvamust, et minu puhul on tegemist Reformierakonna fraktsiooni liikme Helle Vaga salaagendiga, kes käib volikogu istungitel tema sõnavõtte filmimas.
Millest sellised hirmud?
Kogukond ei peaks kartma inimesi, kes istuvad volikogus, ega põlgama nende püüdlusi kodukoha paremaks muutmisel. Kultuuriseltse ja liikumisi ei karda keegi ja väga paljud on valmis neisse panustama. Seda sellepärast, et nende eesmärk ja siht kumavad selgelt nende igas sammus ning isegi nimes.
Olgugi, et inimesed on vahetevahel samad ja nende panus on väga suur, rikub erakond ja valimisliit tihti ära kogu ühingu mõtte. See meelitab kampa inimesi, kes tahavadki ainult valimistele saada või tänu erakonnale pääseda „haljale oksale”. See paneb inimesed omavahel konkureerima, sest neisse on lausa sisse kirjutatud võistlusmoment.
Seepärast kutsun üles erakondi ja valimisliite käituma rohkem nagu kodanikeühendused ning mitte nagu suurkorporatsioonid, mille eesmärk on võimalikult suur osa turust enda kontrolli alla saada. Paremat koduvalda saab rajada mitte võimuliidu häälteenamusega, vaid üksteist aidates ja ainult üheskoos, mitte võimuliidu häälteenamusega.