ENN KIRSMAN,
Kuusalu vallavolikogu esimees
Rahvakogu ei ole eile sündinud mõtteke, mis kohe välja paisati. Algus oli tükk aega tagasi ühe arutelu käigus, kus genereeriti lahendust kriitikale, et võim on kaugenenud rahvast ja „lihtsa“ inimese hääl juhtideni ei jõua.
Kes peaks olema „lihtsa“ inimese hääletoru? Loomulikult volikogu liikmed. Sageli see nii ongi. Kodanik leiab „oma“ saadiku, kurdab muret või pakub lahenduse mõnele probleemile, volinik püüab neid lahendada või ellu viia. Paljudele see tee ei sobi. On ju „rahvasaadik“ tähtis mees või naine, kelle poole ei julgeta pöörduda. Vallavanemast rääkimata. Kurdetakse, et võim on kaugel.
Meie õnn on, et paljudel küladel on külavanem, kes on ju „lihtne“ inimene omasuguste hulgas. Tema leidmine ei tohiks kellelegi raskust valmistada. Ja temale on vallamaja uks ikka lahti. Üsna loomulik on ka vastupidine suhtlusliin. Kui vallajuhtidel tekib küsimus, mida arvavad inimesed ühes või teises asulas, on lihtne leida külavanem, kes vahendab oma „lihtsate“ inimeste arvamusi volikogule ja valitsusele.
Meil on hea näide lähiminevikust. Tänu külavanematele antud konkreetse ülesandele arutada läbi konkreetsed küsimused, saavutasime olukorra, kus sajad ja sajad inimesed said mitte ainult kaasa lüüa, vaid andsid suure panuse valla ühe tähtsaima dokumendi – üldplaneeringu – loomisel. Olen kindel, et sama praktikat on võimalik rakendada ka teiste oluliste õigusaktide – eeskirjad, korrad, arengukavad, strateegiad – puhul.
Meil on esindusdemokraatia. Inimesed valivad need, kes nende huvisid esindama ja kaitsma peavad. Kuusalu valla rahvakogu oleks esindusorgan, kus saavad kokku ülevallalised vajadused ja huvid, mida esindavad volikogu liikmed, ning külavanemate esindatud külade omad.
Miks tuli see algatus nüüd ja „ülevalt“? Lähenevate valimiste tõttu on vallas toimuva vastu tavapärasest teravam tähelepanu. See on õige hetk algatada diskussioon, kuidas saab valla juhtimist praegusest veelgi avatumaks ja suuremat hulka inimesi kaasavamaks muuta. Praegu on otsesesse juhtimisse kaasatud paarsada inimest – komisjonid, hoole- ja nõukogud. Samas on tegusad külavanemad valla juhtimises kasutamata „ressurss“. Andes neile täiendava ülesande – rääkida kaasa oluliste küsimuste otsustamisel – usume, et nii suurendame nende panust ning tihendame suhtlust külaelanikega veelgi. Tänu rahvakogule saavad vallaelu edendamises kaasa lüüa mitte ainult külavanemad, vaid nende kaudu kõik valla elanikud.
Meelsasti näinuks, et initsiatiiv tuleb külavanematelt, kuid ainult sellele lootmist ei pidanud enam õigeks. Avasime arutelu, nüüd on kõigil võimalik kaasa rääkida. Rahvakogu moodustamist volikogu see koosseis veel ei otsustata.