Mida peaks sõiduomanik teadma kaskokindlustusest

2490
LEE MARIPUU, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus
LEE MARIPUU,
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus

Autojuhti kaitseb kohustuslik liikluskindlustus, mis õnnetuse korral katab tema ravikulud ja teistele osapooltele tekitatud kahjud. Enda sõiduki remondiraha peab õnnetuse põhjustaja oma taskust leidma või kindlustama sõiduki kaskoga. Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus pani kirja olulised faktid, mida peaksid teadma kaskokindlustusest.
Katab kahjud õnnetuse põhjusest olenemata – kasko hüvitab sõidukile tekkinud kõige levinumad kahjud olenemata põhjusest või süüdlasest. Kui liikluskindlustus on seadusega kohustuslik kõikidele Eesti autoregistrisse kantud sõidukitele, siis kaskokindlustus on kohustuslik vaid liisinguga ostetud autodele. Kuigi kasko on vabatahtlik, siis arvestades Eesti ilmastikuolusid ja liiklustingimusi, eelistavad sõidukiomanikud end ootamatuste eest kaitsta.
Hind sõltub sõidukist ja juhist – kaskokindlustuse hind sõltub auto margist ja mudelist. Üldiselt käib kasko hind ühte jalga sõiduki ülalpidamis- ja remondikuludega. Kui õnnetusjuhtumis on ühe auto parandamine ja varuosad kaks korda kallimad kui teisel, siis kajastub see ka kasko hinnas. Väikese keskklassi sõiduki kasko hind kuus on umbes 30 eurot, luksuslikuma auto puhul võib see ulatuda 70-80 euroni. Samuti võetakse hinnastamisel arvesse varasemat liikluskahjude ajalugu.
Sõidukiomaniku vastutus – kindlustusjuhtum on ootamatu olukord, mida ei saa vältida. Samas ei kata kasko sõiduki tehnilisi rikkeid või auto kuluosade, näiteks piduriketaste ja -klotside loomulikku kulumist ja vahetamist, need kulud jäävad omaniku kanda. Teatud kindlustusjuhtumite puhul tuleb ka kasko puhul arvestada omavastutusega. Auto varguse puhul jääb omavastutus 10-15 protsendi piiresse sõiduki maksumusest. Erand on autoklaasid, mis reeglina ilma omavastutuseta parandatakse või vajadusel välja vahetatakse.
Hooletus võib hüvitiseta jätta – liiklemine kainelt ja vastavalt liikluseeskirjadele on elementaarne. Õnnetus on alati ootamatu, seega proovi ehmatusest üle olla ja ära hoida kahju suurenemist. Kui sõidad teelt välja, on mõistlik kohe helistada autoabisse ning kutsuda puksiir, et sõiduk veel rohkem kannatada ei saaks. Üldiselt on autoabi õnnetusjuhtumi korral ka kindlustuslepingutes ja täiendavat kulu see ei tekita.
Lepingusse sõiduki õige väärtus – kaskokindlustuse leping sõlmitakse enamasti aastaks. Iga uue kindlustusperioodi alguses vaadatakse üle ja lepitakse kokku auto väärtus ehk summa, mille ulatuses kahjujuhtumi korral sõiduki maksumus hüvitatakse. Seega kontrolli alati, kas poliisile on märgitud auto õige väärtus. Loe leping alati hoolega läbi ja pööra tähelepanu nii välistustele kui enamlevinud hüvitisest keeldumise põhjustele.
Kui juhtub õnnetus, anna sellest teada – kui sõiduk satub õnnetusse või juhtub midagi muud ootamatut, teavita sellest kohe oma kindlustusandjat. Teatud juhtudel tuleb teavitada ka politseid, näiteks kui sõidad otsa metsloomale, liiklusmärgile või teetähisele. Enamasti kindlustusandja ise kannatada saanud sõidukit näha ei soovi, vaid suunab selle remonditöökotta. Edasi tegelevad juhtumiga kindlustusfirmad suheldes otse autoremonditöökojaga.
Kindlustuspakkuja väärtus tuleb välja siis, kui midagi juhtub. Suures osas on kaskokindlustuse tingimused turul sarnased. Oluline on, kuidas käitub kindlustusettevõte, kui vajad abi. Seetõttu uuri enne lepingu sõlmimist kindlustuspakkuja tingimusi (nii kindlustuskaitse ulatust kui ka välistusi) ja tausta, teiste klientide kogemusi ning seda, milline on ettevõtte üldine maine ja varasem käitumine kindlustusjuhtumite käsitlemisel.