
Teise korruse põrandad on rekonstrueeritavas mõisahoones veel lõpetamata.
Kiiu mõisa peaukse fuajeest läheb nüüd teisele korrusele restaureeritud trepp, mis on taastatud oma ajaloolisel kujul. Restaureeris OÜ Kuukaar, mis alates 1995. aastast on korrastanud muinsuskaitselisi puitehitisi, fassaade, aknaid, treppe.
Kiiu mõisa trepp oli varem üle löödud männipuust laudadega. Alles seoses rekonstrueerimisega selgus, et on originaalis olnud palju ilusam.
Mõisa trepiga töötanud meister Raimo Kereme rääkis, et see on algselt tehtud saarepuust, käsipuust oli säilinud ülemise korruse osa. Astmete kõrvalt oli originaalne käsipuu ära võetud, asendatud laudadest käsipuuga. Nüüd on astmete juures originaali järgi tehtud uus käsipuu, ka see on saarepuust. Vanasti tehtigi tema sõnul treppe kohalikust väärispuidust – saarest või tammest.
„Selle trepiga oli tööd päris palju, astmed olid katki ja kulunud, need oli vineeriga üle löödud. Ja see jäigi mõistatuseks, miks suur osa käsipuust oli omal ajal välja vahetatud,“ sõnas meister.
Teise korruse trepialune osa ehk fuajee laeosa on samuti saarepuust, esialgu oli Kuusalu valla arendusspetsialisti Tõnu Ammussaare sõnul kavas panna trepi kohale lae alla kipsplaat.
Kuigi Kiiu mõisa rekonstrueerimistööd pidid lepingu järgi lõppema novembriks 2017 ja vallavalitsus pikendas tähtaega detsembri lõpuni 2017, on hoone siiani tellijale ehk Kuusalu vallavalitsusele üle andmata.
Kuusalu vallavolikogu liige Sulev Valdmaa, kes nüüd on oma volitused volikogu liikmena kolmeks kuuks peatanud, esitas eelmise aasta lõpus Kuusalu vallavanemale Urmas Kirtsile arupärimise. Ta soovis teada, missugused tööd on Kiiu mõisas veel tegemata, milline on uus tähtaeg ja kui suured on lepingu mittetäitmise varalised kahjud, milliseid sanktsioone rakendatakse.
Vallavalitsuse vastuse arupärimisele koostas arendusspetsialist Tõnu Ammussaar. Vastuses on öeldud, et rekonstrueerimistööd on kulgenud vaevarikkalt ja selleks oli hulga objektiivseid põhjuseid. Ehitusprojekt oli koostatud põhiprojektina, tööjoonised koostas töövõtja AS Eviko. Rekonstrueerimistööde maksumus oli alapakutud ja kammitseb lahenduste leidmist, töövõtja pakutud konstruktiivsed lahendused on olnud lihtsakoelised ja sõltunud hinnast, millega tellija ei saanud nõustuda. Pole olnud lihtne leida sobilikke konstruktiivseid lahendusi. On olnud palju ümberprojekteerimisi ja -ehitusi, see on toonud lisapingeid ka ajalises mõttes.
„Samas ei saa jätta märkimata mõisa äärmiselt halba olukorda, mida ei olnud võimalik enne hinnata, kui alles lammutustööde käigus,“ kirjutas arendusspetsialist.
Vallavalitsus ei nõustunud teistkordselt tähtaega pikendama. Võimalike varaliste kahjude kohta vastas vallavanem, et kõik need vaidlused on kasuks tulnud mõisa rekonstrueerimisel, samas lisakulusid ei ole kaasnenud. Vastutuse ja sanktsioonide rakendamise vajadus tuleb arutusele pärast hoone valmimist ja tellijale üleandmist.
Tõnu Ammussaar rääkis Sõnumitoojale, et seni on lõpetamata maja ülemise korruse põrandad. Alumisele korrusele pani ehitaja saali ja vallavanema kabinetti parketi, nagu oli kokku lepitud, ja teistele põrandatele PVC-katte. Ülemise korrusele ei panda sisekujundajate soovitusel PVC-katet, vaid põrandale valatud betoon lihvitakse ja lakitakse.