Me ise ilutegijad ja -hoidjad

1577

21 Arvi Karotam, MV

Arvi Karotam,
Anija vallavanem

Kevad on ilus aastaaeg, kindlasti üks minu lemmikuid. Tahan rääkida, mida pean koduvalla parema elukeskkonna loomisel tähtsaks, et siin elavad inimesed tunneksid end hästi ja oleksid õnnelikud.  Oma esimesel tööaastal veendusin, kui palju töökaid ja tublisid inimesi elab Anija vallas. Suheldes vallarahvaga sain aru, et me pole oma tublisid entusiastlikke ja töökaid vallaelanikke piisavalt tunnustanud ega esile tõstnud. Suur oli üllatus, kui Harjumaa Omavalitsuste Liidule esitatud Anija valla tublimad võitsid Harju aasta tegijate hulgas neli auhinnalist kohta, rohkem kui ükski teine Harjumaa vald. Ka Anija valla vabariigi aastapäeva kontsert-vastuvõtul tunnustatud tegijate arv oli suurem kui varem.
Mida oli inimeste tunnustamiseks vaja teha? Vallavalitsus koostas juhendid, kaasasime ettepanekute tegemisse ja otsustusprotsessi kogukonna, valisime tunnustuse üleandmiseks piduliku ülevallalise ürituse. Olen kohanud meie vallas mõtteviisi, et konkursid surid välja seetõttu, et esitati vähe kandidaate. Ma usun, et viga oli milleski muus! Kutsun kõiki üles olema positiivsed ja tundma rõõmu nii kaaskodanike kui ka valla edusammude üle.
Elu on mulle andnud palju võimalusi maailmas ringi käia. Reisidelt olen alati kaasa võtnud midagi, mida kodus ja kodukohas rakendada. Meenub esimene reis Jaapanisse 1985. aastal. Kobe linnas tutvusime XXI sajandi linna ehitatud tuleviku eramajadega. Seal nägin, kui maitsekas oli Jaapani kodude sisedisain  ja  aiakujundus.  Jaapani  aedade kujundus ja õiteilu oli kui kunstiteos, mida hiljem sai korduvalt piltidelt imetletud. Jaapani reisilt võtsin kaasa idee, milline peaks välja nägema meie pere suvekodu kamin. Hiljem oma Tallinna korterit renoveerides kasutasime nurkade viimistlemisel palju puitu – idee, mis jällegi kaasa toodud Jaapanist.
Välisreisidelt saadud ideid on võimalik ka oma vallas rakendada. Jaapanis kasvav Sahhalini kirss peaks mõne aja pärast Kehra peatänava ääres oma õiteilu näitama.
1980ndate aastate alguses rajasime suvilas pere esimese iluaia, mis tolleaegset istikute valikut arvestades ei ole võrreldav tänasega. Muru ja roose käisid kõik naabrid imetlemas. Aiakujundus­plaani koostas abikaasa, mina viisin ellu. Oleme korrastanud ja kujundanud neli aeda, mille jäädvustanud ka fotodele. Rõõmu teeb, et ka pojad on eeskuju järginud ja tunnevad aiatööst rõõmu.
On hea meel, et olen saanud seda ilumeelt ka Anija vallas rakendada. Tänu loodud aiandusringi ja vallavalitsuse kolleegide toele on valmis saanud mitmed uued lillepeenrad ja uuendatud kõrghaljastust. Valmimas on Anija mõisa pargi projekt. Loodan, et erinevate toetuse abil saab Anija mõisa pargist üks Eesti kaunemaid.
Kahjuks ei ole kõik meie kaaskodanikud ühtemoodi ilu hoidvad. Kuidas muidu seletada avaliku ruumi lillepeenardelt õite murdmist! Olen  valmis  välja panema eripreemia neile, kes kratid üles leiab ja avalikkuse ette toob.
Anija vallas on palju kauneid koduaedu, korrusmajade ja ettevõtete ümbrusi, mille kaunistajate ilumeelt, tööd ja vaeva tahame tunnustada. Kuulutasime välja Anija valla Kauni Kodu 2015 konkursi.
Vaadakem enda ümber ja esitage oma linna, asula või küla kaunimad kodud, ettevõtete-asutuste hooned ja majad konkursile, mille tähtaeg on 9. juuni.
Parimad kuulutatakse välja 20. juunil Kehras kodukandipäevadel. Naudime üheskoos loodud ilu ja muudame Anija valla elukeskkonna turvalisemaks ja kaunimaks!

Eelmine artikkelKehra mustlasansambliks peetud Kodu on 35aastane
Järgmine artikkelAruküla mõisakompleks sai tuleohutusnõuete rikkumise eest trahvi