MARKO MIHKELSON käis Anija vallas kohalikku elu-olu uurimas

4172

Riigikogu väliskomisjoni esimees ja IRLi fraktsiooni liige MARKO MIHKELSON külastas kolmapäeval, 6. märtsil Kehra gümnaasiumi, Anija vallavanemat ning Kehra paberi- ja tselluloositehast Horizon.

Tulles kohtumiselt Soome välisnõunikuga, mis võttis kauem aega, kui oli planeeritud, jõudis Marko Mihkelson Kehra gümnaasiumi 10., 11. ja 12. klassile aulasse tundi andma väikese hilinemisega.

Kuulajaid oli 50 ringis, ka abivallavanem Urmo Sitsi ja Kehra gümnaasiumi direktor Ivo Tupits.

Marko Mihkelson soovitas õpilastele õppida Venemaa-taguseid Aasia keeli ja kultuure, sest just Aasias on uued võimalused kas või ärilises mõttes. Ta rääkis ka riigikogu väliskomisjoni tööst.

Pärast seda tutvustas Urmo Sitsi oma erakonnakaaslasele Marko Mihkelsonile kooli ja rääkis valla probleemidest: „Elu on koondunud Tallinna ja „kuldsesse ringi“. Kehrast saab rongiga Tallinna kesklinna 40 minutiga. Samas, kui kaua peab ootama ummikus, kui hakata sõitma Viimsist? Umbes sama kaua. Rongiga ei pea muretsema teiste autojuhtide pärast liikluses, saab oma tööasju ajada või muude asjadega tegeleda. Kehras on piisavalt lasteaia- ja koolikohti.
Kinnisvaraturul on saadaval 30-40 korterit ja maju. Usun, et see asi muutub, kui inimesed on juba viis aastat ummikutes seisnud ja lasteaiakohti oodanud.
Jalad hakkavad just siis hääletama. Töökohad ja teenused võivad olla Tallinnas ja selle ümbruses, tuleb vaid teede- ja transpordivõrku arendada ning ühistransport vajalikul ajal käima panna. Täna tuleb viimane rong Tallinnast kell 21.40, inimesed ei saa õhtusest vahetusest koju ega kultuuriüritusi külastada ja keskpäeval on 4tunnine auk, kus Tallinnast Kehra ei saa. Rongiliiklus on selle piirkonna jaoks oluline.“

Marko Mihkelson lubas rääkida rongiliikluse probleemist majandus- ja kommunikatsiooniministri Juhan Partsiga.

Anija vallavanema Tiit Tammaru juures räägiti plaanidest, mis on seotud Anija valla ja Kehra linna arendamisega. Eelkõige soovib vallavalitsus ehitada staadioni ja puhkeala, tegeleda kogu jõeäärse kujundamisega, teha ka välilava Kehra jõe äärde.

Vallavanem nentis, et töökohad on kõige olulisemad: „Kui tekivad töökohad, hakkab elu arenema, see on nagu vereringe. Tehas on ikka tootmisesse investeerinud ja laieneb, kuid investeeringuid on veel vaja.“

Hiljem kommenteeris Marko Mihkelson vallamajas käiku: „Minu meelest on pilt palju optimistlikum, kui eelmisel külaskäigul 2010. aastal. Kui ainus suurem mure on investeeringute puudumine, et staadioni teha, siis on palju head ära tehtud. Rongiliikluse peaks ju korda saama, kui Juhan Partsile veel kord ettepanek teha, et ronge on siia vaja.“

Marko Mihkelsoni huvitas, kui palju on Anija vallavalitsuse liikmed tööd teinud, et inimesed teaks, kus on Anija vald ja Kehra, ja pakkus välja, et tulge tehke Viimsi vallas Anija valda tutvustav päev. Selle peale arvas Urmo Sitsi, et idee on mõtlemist väärt. Tiit Tammaru lisas, et neid on ka tehtud.

Vallamajas oli juttu ka tehase klubi lammutamisest. Tiit Tammaru rääkis, et klubihoone, mis seisis kaua ja inetuna keset linna, võetakse maha. Erastamise käigus läks hoone tehasele ja see, et keegi klubi eest ei hoolitsenud, tähendab tehase huvi puudumist.

„Kas siis tehas sotsiaalsest vastutusest ei teagi midagi?“ küsis Marko Mihkelson.

„Nad tulid siia paberit tegema ja selleks ei olnud vaja klubihoonet,“ arvas Tiit Tammaru.

Hiljem läks Marko Mihkelson koos Tiit Tammaru ja Urmo Sitsiga tehasesse, Horizoni Tselluloosi ja Paberi ASi. Seal saadi ülevaade Horizoni plaanidest ja tehti ringkäik tootmisruumides.

29. märtsil sõidab Marko Mihkelson Singapuri, et uurida võimalusi Aasiaga majanduslikuks koostööks, ja teda võtab vastu Kehra tehase omanik, äsja Anija valla teenetemärgi pälvinud Sonny Aswani, kes on  Eesti konsul Singapuris.

„Tuletan Sonny Aswanile meelde, et teda ootab Anija vallamajas teenetemärk,“ ütles Marko Mihkelson Tiit Tammarule vallamajas.

Tehases käimine lõppes sellega, et Marko Mihkelson nuusutas oma mantlit: „Ikka veel see hais! Nad peavad kogu aeg sellise asja sees olema!“

Tehase juhatuse liige Aime-Kersti Kelder: „Kui haisu ei ole, siis järelikult tehas seisab, see on aga väga halb, raha ei tule. Järelikult oleme me kõik selle haisuga rahul.“

Marko Mihkelson, kes polnud varem käinud Kehra paberivabrikus, tõdes, et see on siiski väga oluline Anija vallale. Paberivabrik annab tööd rohkem kui 400le inimesele.

Eelmine artikkelVargus Raasiku kortermaja keldris
Järgmine artikkelIda-Harju omavalitsusjuhid peavad Eesti Päevalehe pakutud reformivarianti mõttetuks