Kuusalu valla rannakülades küsimused maamaksust

552

Kuusalu vallamaja maakorraldajate telefonid on ka tänavu maamaksu teadete asjus piltlikult öeldes punased.

Pärast seda, kui maksu- ja tolli­amet hakkas maaomanikele saatma tänavusi maamaksuteateid, kasvas Kuusalu vallamajja helistajate arv. Küsimusi on erinevaid, paljud tahavad teada, miks peavad oma kodukrundi eest tasuma maamaksu, ehkki riik eesotsas IRLiga kuulutas, et kodualune maa on nüüd maksuvaba.

Soovitakse teada sedagi, miks on nende maksuvabastuse alla jääv õuemaa väike, kas vallamaja spetsialistid on seda omatahtsi muutnud.

Kuusalu valla peamaakorraldaja Peeter Raudsepp tõdeb, et eriti uurivad maamaksu kohta rannakülade inimesed: „Selgitame kõigile, et meie siin vallamajas ei ole midagi välja mõelnud ega muutnud. Maamaks arvutatakse välja katastris registreeritud andmetest kinnistu kohta ja sõltuvalt valla elanike registrist. Kui inimene on valda registreeritud kõnealuse kinnistu aadressil, siis ta kodualuse maa ehk õueala eest maamaksu ei pea maksma. Paraku on eriti rannakülades mõõdetud õuealad võimalikult väikesed – kuna rannakülades on maa maksustamishind tänu kinnisvaratehingutele kõrge, sooviti sedasi vähendada maamaksu. Nüüd aga on vastupidi, soodustus on just selle sama väikseks mõõdetud õueala arvelt.“

On ka selliseid helistajaid, kes elavad Kuusalu vallas, aga ametlikult on registreeritud mujale – nemadki ei saa vallas asuva kodu aluselt maalt maksusoodustust.

„Selgitame pidevalt, et kinnistu ja inimese kodukohaks registreeritud aadressid peavad kattuma. Meie siin vallamajas ei saa midagi muuta, kõik on fikseeritud riiklikes andmebaasides,“ lausub ta.

Kuna Lahemaa rahvuspargis kehtib ka 50protsendiline maksusoodustus, on segadusi palju. Varem said pensionärid taotleda vallalt maksuvabastust, enam seda pole, mõnelgi on tänavu seetõttu maamaks suurem, kui oli varem.

Peeter Raudsepp: „Selge, et kõik muutused toimuvad valudega, aga kinnitan, meie vallamajas oleme vaid tööriistad. Segadused on tekkinud sellest, et IRL ei selgitanud maamaksu soodustust põhjalikult.“

Eelmine artikkelVargus Raasiku kortermaja keldris
Järgmine artikkelIda-Harju omavalitsusjuhid peavad Eesti Päevalehe pakutud reformivarianti mõttetuks