
TTÜ tudengid MARTIN MÖLLITS, LAURENT LÄHEB ja ANDREAS REMMEL mõtlesid välja „parim enne” indikaatori Timey.
„Olime ülikooli puhkeruumis, vaatasime külmikus olevaid kohupiimasid. Me polnud huvitatud neid ükshaaval kontrollimast, ega need pole pahaks läinud. Nii sündis me idee Timey. Tegu on parim enne indikaatoriga külmketi toodetele. Sõltuvalt ajast ja temperatuurist muudab indikaator värvi rohelisest punaseks, näidates sellega, kas toodet on hoitud õigesti ning kas see on tarbimiskõlbulik,” rääkis Tallinna Tehnikaülikooli rakenduskeemia ja biotehnoloogia teise kursuse tudeng Martin Möllits ideest, mis tõi tema meeskonnale mai lõpus Mektory ja Tehnopoli konkursi peavõidu. Noored said 5500 eurot, pääsu Kopenhaagenisse ülemaailmsele ärideede konkursile, otsepääsmed telekonkursi „Ajujaht” parima saja hulka ning mitmeid väiksemaid auhindu.
Raasiku valla Järsi küla elanik, Jüri gümnaasiumi lõpetanud ning praegu TTÜ tudeng Martin Möllits rääkis, et programmi nimi oli Mektory StarterTECH advanced programm, mis mõeldud idufirmadele või äriideega isikutele, kes soovivad areneda ja kaasa lüüa inkubaatorprogrammis: „Osalema olid oodatud kõik, kellel oli idee uudsest lahendusest. Oli õpilasi EBSist, TTÜst, TLÜst ning ka teised tublid ja aktiivsed, kellel oma idee. Võis ka niisama kohale tulla ja mõne meeskonnaga liituda.”
Programm algas tänavu veebruaris, finaal toimus 24. mail. Parimad 9 selgitati välja eelvoorudes 21. mail. Kodutöödena tuli teha kliendiuuring, toote tutvustuse kokkuvõte, ettekanded ning osaleda igal nädalal töötubades. Lõppvõistluse žürii oli rahvusvaheline. Hinnati, kui suur on olnud areng programmi kestel, kui kasulik on idee, kui paljusid see aitab. Võeti arvesse ka seda, kes võib kõige kaugemale jõuda.
Läbirääkimised Valioga
Timey meeskond koosneb kolmest liikmest. Kursusekaaslased Martin Möllits ja Laurent Läheb on idee autorid ja firma kaasasutajad, lisaks on meeskonnas Andreas Remmel.
Martin Möllits: „Oleme aktiivset tandemit vedanud alates tänavu jaanuarist, kuid idee tekkis mullu sügisel. Ettevõtluse aluste õppeaines tuli välja mõelda äriidee.”
Praegu peavad noored ettevõtjad läbirääkimisi piimatööstusettevõttega Valio. Lisaks on huvi tundnud Felix, Nopri piimatööstus ja SYNLAB.
Martin Möllits: „Meile öeldi programmi käigus naljaga, et ära mine Lätti. See tähendab, et unistada tuleb suurelt, mitte mõelda ainult Eesti või Baltikumi turule. Loodame, et meie toode jõuaks külmlettidele üle maailma ja leiaks rakendust ka mujal, mitte ainult piimatoodetel, põnev oleks liikuda ravimitööstusesse. Praegu piirdume küll Eesti turuga, kuid koostööpartnerite ja programmide kaudu püüame pääseda välismaale.”
Kõige keerulisem on tema sõnul olnud leida aega kooli kõrvalt: „Vahepeal on tulnud teha ettevõtet kooli arvelt. Mõnigi loeng on vahele jäänud, kuid semestri lõpus oleme omadega mäel. Suurt rolli on mänginud tutvused, tänu millele oleme leidnud meeskonda õiged inimesed.”
Enne Timey loomist polnud Martin Möllits äritegevusega kokku puutunud: „Laurent oli osalenud ühes varasemas Mektory programmis, kuid minu jaoks oli kõik uus. Ei kahetse hetkekski, et olin nõus sellise teekonna endale valima.”
Võidusumma 5500 eurot läheb tema sõnul esimese prototüübi arenguks, kulub peamiselt materjalide ja kemikaalide peale. Reis Kopenhaagenisse oktoobris oli programmi peaauhind. Timey läheb sinna üliõpilaste idufirmade äriideede maailmameistrivõistlustele. Sealt loodab Martin Möllits leida uusi kontakte, kogemusi ning investoreid.
4.-18. juunil osalevad noored programmis NGAL, mis on rahvusvaheline äriarendusprogramm juba tegutsevatele meeskondadele. Programmi lõpus on USAs äriideede esitlus, kus meeskonnad esitlevad oma ideed investorite ja ettevõtjate ees – Harry Huge Foundation paneb välja parimatele rahalised auhinnad.
Suve lõpuks soovivad nad lõplikult valmis saada esimese prototüübi, tutvustada seda Valiole ning Synlabile: „Õpingute ajal jätkame tööd oma ideega, loodame jõuda võimalikult kaugele. Kindlasti ei jää idee meil viimaseks. Nüüd on hammas verele aetud ning vaja ainult edasi liikuda.“
Martin Möllits soovitab teistel ärihuvilistel noortel uskuda endasse ja oma ideesse rohkem kui keegi teine: „Kui sa ise ei usu, miks peaksid teised – hoia verstapost või unistus silme ees. Vahet ei ole, kuidas sa saad soovitud tulemuseni, vaid peaasi, et sa saavutad selle.”