„Ta on tõeline maasool,“ iseloomustab Kehra perearst MARJE OTT oma õde, Aegviidu inimesi aastakümneid ravinud MAIE MURAKAT.
Kui tänavu jaanuaris, arutas Aegviidu vallavolikogu, kellele omistada valla aukodaniku tiitel, oli üksmeelne otsus – seda väärib perearst Maie Murakas, kelle tegemistega on tuttavad peaaegu kõik Aegviidu inimesed. Ta on aastakümned kaitsnud nende tervist, päästnud mitme inimese elu.
Veerand sajandit Aegviidu arst
„Nii on lihtsalt juhtunud,“ ütleb oma kodukandis rohkem kui 25 aastast arstina töötanud Maie Murakas.
Kuigi üdini kohalik, on Aegviidu perearst sündinud Siberis: „Vanemad küüditati. Ema oli 14, kui Siberisse viidi, isa 19. Seal nad said kokku ja abiellusid. 1953. aastal sündisin mina. Olin vist kolmene, kui sealt ära tulime, Siberist suurt ei mäleta.“
Järvamaalt pärit pere kolis Aegviitu. Algul elati tütre mäletamist mööda ühes „uberikus“, siis hakkas isa maja ehitama: „Ehitas meile kodu ja siia me jäime.“
Maie Murakas lõpetas pärast Aegviidu kooli 1972. aastal Kehra keskkooli ja läks Tartu Ülikooli meditsiini õppima.
„Ma ei teagi, miks. Vanemad ei olnud kumbki meditsiiniga seotud, isa oli metsanduses, ema töötas siin-seal. Võib-olla see pisut ajendas, et isa rääkis – kui poleks Siberisse viidud, oleks ta läinud õppima meditsiini,“ arutleb ta.
Ülikooli lõpetas Maie Murakas üldarstina ning suunati tööle Kiviõlisse: „Töötasin seal mõned aastad, nii haiglas kui ambulatooriumis, seejärel Järvamaal Albu vallas. See oli aeg, kus kolhoosid võisid endale lubada arstipunkti pidamist.“
Miks ta sealt 1990ndate alguses koduasulasse tööle otsustas minna, Maie Murakas enam ei mäleta, küll aga teab täpselt, et oli 1991. aasta, kui temast sai Kehra haigla jaoskonnaarst Aegviidus. Ambulatoorium asus suures puumajas, kus varem oli olnud haigla. Kahekordse ambulatooriumihoone esimesel korrusel töötasid arst ja meditsiiniõde, velsker ja füsioteraapiaõde, kes tegi protseduure, peale selle ka hambaarst, teisel korrusel olid hambaarsti eluruumid.
Ambulatooriumis töötasid veel kütja ja koristaja.
„Sel ajal oli arst sisuliselt 24/7 tööl. Olgu siis puhkepäevadel või öösel kell kolm – helistati igal ajal või tuldi koduukse taha ja pidid minema,“ lausub Maie Murakas.
Ta meenutab: „Kord oli aeg umbes selline, nagu praegu – kerge lumi oli maas, kuid vesine. Hakkas juba hämarduma, kui üks mees tuli minu juurde, et on abi vaja, tal lõikas kolleeg metsatöödel saega jalga. Ütles, et koht on üsna lähedal ja võttis mu auto peale. Sõitsime umbes kilomeetri, siis teise ja ikka veel. Lõpuks jõudsime metsaserva, oli juba üsna pime. Autoga kaugemale ei pääsenud, sumpasime metsas, kuni mets läks üle rabaks. Sai mättalt mättale hüpata, kuid läks järjest pimedamaks ning olin juba põlvini vees. Kottpimedas jõudsime ühele rabasaarele, kus istus mees jubeda haavaga. Sidusin jala lambivalgel kinni. Õnneks tulid veel kaks meest ja aitasid ta tassida metsast välja, kus ootas kiirabi.“
Taolistest lugudest võiks Maie Murakas kirjutada raamatu, arstina on tal tulnud käia nii tööõnnetustes kui autoavariides kannatanuile ning rongi alla jäänud inimestele esmaabi andmas: „Koledaid asju olen näinud. Need kõik olid enne perearstisüsteemi, jumal tänatud, et nüüd kutsutakse kiirabi.“
1990ndate keskel sai jaoskonnaarstist perearst ning nad jäid pereõega tööle kahekesi. Siis polnud nii suurt maja enam vaja, pealegi asusid suur osa Aegviidu asutusi omanikele tagastamisele kuulunud hoonetes. Perearst sai tööruumid vanast internaadist ümberehitatud vallamaja esimesel korrusel.
Perearst on ka psühholoog
Perearstina on Maie Murakas olnud FIE. See tähendab, et lisaks kohalike inimeste ravimisele sai temast perearstisüsteemile üleminekul ka raamatupidaja, kütja ja koristaja.
„Millegipärast ehitati siia majja esimesele korrusele ahjud. Tulin hommikul varem kohale ja panin ahjud küdema. Ka laupäeval-pühapäeval käisin kütmas, sest tänapäeva papist majad lähevad ju ruttu külmaks. Aga kord talvekülmaga lõi torud ikkagi katki, nii et kui esmaspäeva hommikul tööle tulin, astusin vette,“ jutustab ta.
Paar aastat hiljem lasi perearst ahjud katta kipsplaadiga, sest tervisekaitse arsti tööruumides ahjusid enam ei lubanud, ning nüüd annavad sooja radiaatorid: „Ruumi on siin palju: minu kabinet, protseduuride tuba, ruum, kus beebisid kontrollida ning väike laboriruum. Varem oli ka hambaarst, kui tema läks ära, sai ruumid enda kasutusse apteek ning tellimise peal käib siin ka juuksur.“
Üle 20 aasta töötas arst koos õe Tjia-Inta Vaikrega, kes oli Aegviidus meditsiiniõde 50 aastat, viimased ligi kolm aastat on perearst olnud üksi: „Mõnigi ravimifirma on käinud ja öelnud, et oi, te olete üksi, nemad küll ei julgeks. Aga mis teha, elu sunnib. Saan hakkama kõigega, kuid tunnen puudust teise oma inimesega kohvitassi taga tööasjade arutamisest.“
Aegviidu perearsti vastuvõtule registreerima ei pea. Maie Muraka sõnul on harva paar-kolm inimest järjekorras. Rohkem rahvast käib apteegipäevadel, et saaks vähema jalavaevaga, tullakse nii arsti juurde, apteeki kui ka vallamajja, selgitab ta.
Vanadel on ikka liigese- ja vererõhuprobleemid, südamehädad, loetleb perearst Aegviidu elanike põhimuresid: „Lapsi on meil vähe, kuid usun, et nad on tervemad kui linnalapsed. Maal on juba õhk teine.“
Maal on ka perearst Maie Muraka sõnul palju rohkem kui üksnes diagnoosi panija ja ravi määraja – sageli ka murede kuulaja ja sotsiaaltöötaja: „Olen paljude pereeluga hästi kursis. Räägivad põhiliselt vanemad inimesed, neil pole kellegagi suhelda ning tulevad siia ja jutustavad. Mõnikord pole muud ravi vajagi.“
Nüüd on Maie Murakas otsustanud, et tuleval suvel paneb perearsti ameti maha.
„Tunnen, et aeg on ümber. Minu viimane tõeline puhkus oli 1998. aastal. Hiljem on puhkus näinud välja nii, et kui oli vaja, pereõde helistas ja ma tulin siia retsepte või tõendeid kirjutama. Mõnikord juhtus sedasi kaks-kolm korda päevas, sest meie rahvas ei soovinud Kehrasse minna,“ lausub ta, kuid ei välista võimalust, et võib edaspidi paaril-kolmel päeval nädalas töötada Aegviidus asendusarstina.