Maakonnaleht Sõnumitooja on ilmunud 15 aastat

1120

Selle lehenumbri valmimise päevast täpselt 15 aastat tagasi – 26. oktoobril 1994 – ilmus Ida-Harju ajalehe Sõnumitooja esimene number.

Sõnumitooja asutasid Anija, Kuusalu, Loksa ja Raasiku vald ning Kehra ja Loksa linn. AS Sõnumitooja asutamiskoosolek toimus 9. septembril 1994. Asutamiskoosolekul esindasid omavalitsusi Anija vallavanem Tõnis Väli, Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, Loksa vallavanem Andres Allmägi, Raasiku vallavanem Toivo Veenre, Kehra linnapea Jüri Lillsoo ja Loksa linnapea Andres Kaskla. Juhatusse valiti Urmas Kirtsi, Toivo Veenre ja Andres Kaskla. Juhatuse esimeheks sai Urmas Kirtsi.

Ajalehe Sõnumitooja peatoimetajaks kinnitati Ülle Tamm Loksalt, kes töötas siis  ajalehe Harjumaa Kuusalu piirkonna korrespondendina. Ta on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli 1986. aastal ajakirjaniku diplomiga.

Toimetuses töötasid veel autojuhi ja fotograafina Enno Tikerpalu Viinistult, ärijuhina Peep Abel ning küljendajana Viive Abel Kiiust.

Sõnumitooja on alates esimesest numbrist ilmunud kord nädalas kolmapäeviti. Kuni 1994. aasta lõpuni oli leht neljaleheküljeline, alates jaanuarist 1995 kaheksa leheküljega. Omavalitsused hakkasid rahaliselt toetama lehe väljaandmist. 

21. augustil 1996 otsustas AS Sõnumitooja osanike üldkoosolek muuta aktsiaselts osaühinguks. Juhatuse esimehed on olnud veel Loksa linnavolikogu esimees Rein Heina ja Raasiku vallavanem Andre Sepp.

2000. aastal muudeti seadust ning omavalitsusjuhid ei tohtinud enam olla äriühingute juhatustes. Seetõttu muudeti 2000. aasta suvel osaühingu põhikirja, üheliikmelise juhatuse liikmeks nimetati Sõnumitooja peatoimetaja Ülle Tamm.

Algusaastatel töötasid korrespondentidena Merle Korjus Raasikult, Marianne Leis Anija vallast, Sirkka Kaasik Kuusalu vallast.

12. veebruarist 1996. aastast asus vanemtoimetajana tööle Külli Koppelmaa, kes enne seda oli ajalehe Harjumaa ajakirjanik.

Koos 2002. aasta kohalike valimistega liitusid Anija vald ja Kehra linn üheks omavalitsuseks. Kuuest omanikust jäi alles viis. 

2005. aastal ühinesid Kuusalu ja Loksa vald ning omanikke jäi veel vähemaks. Kuni käesoleva aasta septembrikuuni oli Sõnumitoojal neli omanikku. Praeguseks on neid jäänud kolm, kuna Anija vald müüs võimul olnud Kesk­­­era­­konna poliitikute otsuse alusel oma osa ära.

Sõnumitooja toimetus on olnud asutamisest alates Kuusalu vallamajas Kiiu mõisas.

Ajalehe nimeks valiti Sõnumitooja seetõttu, et Kehra tselluloositehases oli infoleht Sõnumitooja, Kuusalu kolhoosi häälekandja nimi oli Sõnumitooja ning sama nime kandis ka Kuusalu vallas kord kuus ilmunud infoleht.