Lumetormi Monika tagajärgi likvideeriti mitu päeva

2269

Ajavahemikus 9.-14. detsember kulus lumelükkamisele Anija ja Kuusalu vallas üle 500 000, Raasiku vallas 185 000 ja Loksa linnas 75 000 krooni.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatus palus maakonna omavalitsustelt andmeid, kui palju läheb maksma teede ja tänavate lahtilükkamine pärast neljapäeva, 9. detsembri õhtul alanud ning kuni reede, 10. detsembri lõunani kestnud lumetormi nimega Monika.

Anija vallas kaasati kinnituisanud teid lahti lükkama lisaks lepingulistele ettevõtetele Koplimäe Agro OÜ ja Alvar PÜ veel teisi ettevõtjaid. Vallavalitsuse tellimusel hoiti lahti ka Anija-Kehra ning Raasiku-Kehra maanteed, mis on riigiteed, kuid neid hooldav OÜ ÜLE oli tehnika suunanud põhiteedele. Mitmel pool vallas olid külad elektrita ja lumevangis, ka tuli lahti lükata Kehra tänavad ning linna läbivad riigimaanteed.

Anija vallamajas koordineerisid lumelükkajate tegevust vallavanem Tiit Tammaru, abivallavanem Urmo Sitsi ning detsembri alguses tööd alustanud majandusspetsialist Toomas Reisi. Kuigi täpsed arved saadakse teede hooldustööde kohta jaanuaris, uuriti firmadelt, kui palju võis tormijärgne lumelükkamine maksta – see summa ületab pool miljonit krooni. Abivallavanem Urmo Sitsi arvas, et kuni käesoleva nädala alguseni võib lumetõrjeks olla kulunud sel talvel kokku juba ligi miljon krooni.

Kehra korrusmajade juures organiseerisid majaühistud parklate lahtilükkamist. Vallavalitsus tellis lumeäraveo linna suurematelt ristmikelt.

Kuusalu vallale läheb torm Monika esialgsetel andmetel maksma samuti rohkem kui pool miljonit krooni. Möödunud reedel veeti vallavalitsuse tellimusel lund minema Kuusalu aleviku peatänavalt, mis on riigitee.

Raasiku valla summa on pisem, kuna territoorium on väiksem ja külasid vähem. Haldusjuht Aivar Suursaar ütles, et HOLile anti Monika põhjustatud kuluna edasi summa 185 000 krooni – see on lumelükkamise prognoositav tasu ajavahemikul 9.-14. detsember.

Aivar Suursaar: „Täname nii firmat Jakoch kui ka Peningi Masinaühistut, OÜ Jõeääre Partnerid ja Kiviloo-Nurga Talu, nende töömehed toimetasid neljapäeva õhtust pühapäevani. Tõhelgi küla sai pühapäevaks ning Järsi küla esmaspäevaks tee lahti. Järsile ei olnudki mõtet masinat saata enne, kui torm möödas, sealt saadi välja maanteedele aleviku kaudu. Lükkasime lund ka riigimaanteedel, et inimesed pääseksid koduküladest kaugemale. Meie alevikud olid sõidetavad. Ristmikel on veel kõrgeid valle, liigelda tuleks kõrgendatud tähelepanuga.”

Loksa linna kulutused tänavate lahtilükkamisele on pärast tormi Monika hinnanguliselt 75 000 krooni.

Abilinnapea Andres Kaskla ei nõustu kriitikaga, nagu oleks sel talvel linnatänavad halvemini lahti lükatud kui varem: „Ehkki tellime nüüd lumelükkamist Loksa Haljastuselt, teevad seda samad mehed samade masinatega, nagu oli möödunud talvel. Kuid lund oli seekord palju ning mõlemaid traktoreid tuli vahepeal remontida. Esmatähtis oli linna tänavad-teed lahti lükata. Kortermajade juurde lükkajad esialgu ei jõudnud, kuigi ühistud tellisid.”

Möödunud nädalal veeti OÜ ÜLE tellimusel lund Loksa linna peatänavalt – Tallinna tänavalt, kus kohati olid lumevallid kerkinud väga kõrgeks.