Loksa linn suurendab laenukoormust 200 000 euro võrra

854

Loksa linnavolikogu otsustas võtta ÜVK projekti rahastamiseks laenu 200 000 eurot ning suurendada samas ulatuses OÜ Loksa Haljastus osakapitali.

Loksa vee- ja kanalisatsioonisüsteemi (ÜVK) rekonstrueerimine ja ehitus pidi lõppema augustis 2012, kuid projekti realiseerimine ei kulgenud plaanipäraselt, põhjendab linnavalitsuse nimel volikogu 7. veebruari istungile esitatud laenuvõtmiseelnõu seletuskirja allkirjastanud lin­navalitsuse liige Laivi Kirsipuu.

„Peatöövõtja OÜ ARCO Ehitus lahkus objektilt töid lõpetamata. Kokkuleppel KIKiga võttis peatöövõtja kohustused üle Wesico Projekt OÜ. Tööd lõpetatakse 2013. aasta juunis. Projekti venimisest tingituna ei toimi enam KIKi ja OÜ Loksa Haljastus vahel varem kokku lepitud finantseerimisskeem. Selleks, et projekti lõpuni rahastada, on Loksa linnal võimalus taotleda KIKilt laenu kas 200 000 eurot või 444 327 eurot (maksimaalselt puuduolev summa projekti rahastamiseks). KIK soovitab laenuraha paigutada ettevõttesse OÜ Loksa Haljastus osakapitali suurendamise kaudu,“ seisab seletuskirjas.

Veel on seal välja toodud asjaolu, kuidas laenuandmiseks on KIKi üks tingimus, et linna põhitegevuse iga-aastane tulem peab katma jooksval aastal võlateeninduseks minevad kulud vähemalt sajaprotsendiliselt. Seetõttu koostas linnavalitsus uue eelarvestrateegia.

Ehkki Loksa linna laenukoormus ületab seaduses lubatud piiri, on KIKi kaudu antava ÜVK-laenu puhul võimalik saada seda ka niisugusel juhul. Linnavalitsus teavitab lisalaenust rahandusministeeriumi.    

Laenu tagasimakse tähtaeg on 20 aastat, selle põhiosa hakatakse tasuma aastast 2016.

Loksa linnavolikogu istungil oli kohal Keskerakonna nimekirjast valitud 9 rahvaesindajat, kes kõik olid laenuvõtmise poolt.

Neljapäeval kinnitas volikogu ka muudetud eelarvestrateegia aastateks 2013-2016. Selle järgi on eelarve põhitegevuse tuludeks kavandatud igal aastal umbes 2,6 miljonit eurot ning kuludeks veidi üle 2,4 miljoni euro. Haridusele on kõigil neljal aastal kavas kulutada 1,4 miljonit eurot, sotsiaaltoetusteks 275 200 eurot ning vabale ajale, kultuurile ja religioonivaldkonnale 315 000-320 000 eurot. 

Loksa volikogu ainus opositsionäär Andres Kaarmann IRLi nimekirjast: „Eelarvestrateegias võib küll numbreid ilusamaks muuta, kuid tegelikku olukorda see paremaks ei muuda. Linna laenukoormus saab olema lubatud 100 protsendi asemel koguni 120 protsenti eelarvest. Ühe elaniku kohta teeb see ligi 1100 eurot, mis on linnadest kõrgeim ja üle kogu Eesti teine. Sellise laenukoormusega on lõpuks nii, et jagad riigilt tuleva toetuse laiali, maksad laenumaksed ja enda palgad ning suurt midagi üle ei jää.“

Eelmine artikkelKehras rünnati inimesi
Järgmine artikkelRaudoja kõrts ja MTÜ Tuulekell olid esmakordselt turismimessil