Loksa linn koondab nõustaja pool kohta

1283

MARIKA LAHE sai koondamisteate – Loksa lõpetab 1. juulist töötasu maksmise.

Psühholoogilise nõustaja ametikoht loodi 2000. aasta septembris endise Loksa valla ja Loksa linnaga kahe peale, kummaski pool kohta. Nõustajana asus tööle Marika Lahe Pärispealt, palga tasusid Loksa linn ja vald pooleks. Mõlema omavalitsuse elanikud said nõustaja jutul käia tasuta. Vastuvõturuum on Loksa ravikeskuse teisel korrusel.

Kui Loksa ja Kuusalu vald liideti 2005. aasta oktoobris, sai Marika Lahest Kuusalu valla ja Loksa linna elanike nõustaja. Ta hakkas vastu võtma ka Kuusalu tervisekeskuses. Tänini on tema töötasu maksnud kaks omavalitsust.

Kui märtsi keskel arutati Loksa linnavolikogus selle aasta eelarve projekti, küsis Loksa vene gümnaasiumi direktor Galina Nikitina linnapealt Värner Lootsmannilt, miks ei ole Loksa päevakeskusele enam ette nähtud psühholoogi töötasu.

Värner Lootsmann selgitas, et päevakeskuse juhataja on öelnud, ta ei ole psühholoogi näinud ning seda ametikohta pole päevakeskusele tarvis.

Galina Nikitina selgitas pärast istungit Sõnumitoojale, et psühholoogi ametikohta on aastate jooksul tõstetud ühe allasutuse alt teise alla. Vastuvõttu pole päevakeskuses toimunud, inimesed käivad nõustaja juures ravikeskuses.

Direktor nentis, et ei pea psühholoogilise nõustaja ametikoha kaotamist praeguses olukorras Loksal õigeks.

Kool on saatnud nõustaja juurde probleemseid lapsi ja nende vanemaid ning õpilased ja emad-isad on ise mureküsimuste lahendamiseks abi palunud. Kui arvestada, et Marika Lahe saadeti võlanõustaja kursustele ning praeguseks on laevatehas koondanud Loksal sadu töötajaid, sügisel liidetakse eesti- ja venekeelne kool, on linnas tarvis professionaalset abilist, kelle jutule saaks minna tasuta, arvas direktor.

Kui Sõnumitooja palus Loksa abilinnapealt Laivi Kirsipuult paar nädalat tagasi infot, kas psühholoogilise nõustaja koht pannakse mõne teise allasutuse koosseisu, vastas ta, et päevakeskusest see koondatakse.
Kui eesti kool peab vajalikuks ja võtab Marika Lahe tööle, siis nõustaja koht jääb, lisas ta.

Märtsi lõpus kinnitas Loksa linnavalitsus kahe kooli ühendamisel loodava Loksa gümnaasiumi personali loetelu, psühholoogilise nõustaja ametit kirjas ei ole.

Eelmisel kolmapäeval sai Marika Lahe suulise koondamisteate. Ta rääkis, et käis selguse mõttes linnapealt Värner Lootsmannilt küsimas, miks koht koondatakse.

„Ma ei soovi edasi anda linnapea seisukohta, mida ta arvab psühholoogilise nõustaja vajalikkusest Loksa linnas. Küsige seda temalt endalt, arvan, et Sõnumitooja lugejatel oleks huvitav teada saada,” sõnas Marika Lahe.

Möödunud reedel ütles Värner Lootsmann Sõnumitooja telefonikõne peale, et on komandeeringus ega soovi koondamist kommenteerida.

Marika Lahele üle antud koondamisteatel on kirjas: „Töölepingu erakorraline üles­ütlemine tööandja poolt majanduslikel põhjustel.”

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kinnitas, et psühholoogilise nõustaja poole koha töötasu on vallaeelarves selleks aastaks olemas: „Loodan, et Kuusalu valla inimeste teenindamine jätkub.”

Mis edasi saab, ei osanud Marika Lahe veel öelda: „Tegelen praegu võlanõustaja kursuste lõpetamisega, oma lõputööna aitasin ühel Kuusalu valla inimesel võla- ja laenuprobleeme lahendada. Kuna ka mul on rahalisi kohustusi, laen ja liising, nagu paljudel inimestel, pean vaatama, kuidas edasi tegutsen. Võib-olla pean vormistama end FIEks, võib-olla hakkama otsima mujalt töökohta.”

Kui Loksa I keskkoolis oli märtsi alguses lapsevanemate koosolek, kus tutvustati kahe kooli ühendamist, muretsesid emad-isad, et liitmine toimub liiga kiiresti ning eesti ja vene laste sunniviisiline ühe katuse alla toomine võib tekitada konflikte. Eesti kooli juht vastas, et sellistel juhtudel loodetakse abi saada psühholoogiliselt nõustajalt. Marika Lahe sõnas siis, et tema peale ei saa panna tulekahju kogu kustutamise ülesannet, kõige olulisem on, kuidas hakatakse eesti ja vene kodudes lapsi kooli saatma.

Marika Lahe lausus nüüd, et ei taha enda koondamist kommenteerida, kuid oli nõus, et selle võisid põhjustada ka mõned ta väljaütlemised.

Loksa linn tasus Marika Lahe võlanõustaja kursustel käimise eest paar kuud tagasi koolitusfirmale 4000 krooni, sama palju maksis Kuusalu vald.

Eelmine artikkelTehti kahjutuks laskemoon
Järgmine artikkelTeeme Ära talgutel osales Ida-Harjust ligi 800 inimest