Loksa-Kolga noored kotkad ja kodutütred on olnud võistlustel edukad

4426
Loksa kodutütred HELINA PIIBELEHT, JANETT TREISALT, juhendaja MARGIT AMER, KRISTI TAMMEMÄE ja JOHANNA MÄND.

Loksa võistlejatest koosnenud Harju maleva 10liikmeline tiim võitis SEB sügisjooksul sõdurijooksu.

Loksa noorte kotkaste juhendaja Tarmo Amer kiidab Loksa ja Kolga piirkonna tublisid noori – septembrikuus toimunud võistlustel on saadud hakkama keeruliste ülesannetega ja taas saavutatud auhinnalisi kohti. Kuu lõpus Anija vallas Voosel toimunud patrullvõistlustel „Harju pimedad ööd“ võisteldi koos täiskasvanud kaitseliitlastega. Osalesid 4 võistkonda: Loksa noorkotkad ja kodutütred, Kolga noorkotkad ning Loksa ja Kolga ühine kodutütarde tiim. Kokku oli 22 võistkonda, mis jagunesid roheliseks ehk relvadeta ja punaseks ehk koos relvadega võistlusradadele. Kolga-Loksa noored tegid läbi rohelise raja, kus osalesid ka täiskasvanute võistkonnad, 10 tiimi seast said 3. koha Loksa noormehed Siim Aksel Amer, Märt Mägi, Kristo Metus ja Marko Kurisoo. 4. kohale tulid Loksa neiud Janett Treisalt, Helina Piibeleht, Kristi Tammemäe ja Johanna Mänd. Kolga noorkotkaste võistkonnas olid Ülo Pajutee, Erko Allik, Henri Valdson ja William W. Õunpuu, Loksa-Kolga ühises naiskonnas tegid võistluse tublilt lõpuni Katri Jõesaar, Kersti Sillajõe, Merily Mikiver ja Liis Pajutee.Veel oli Jüri noorkotkaste võistkonnas Loksa noormees Andres Burov.
Tarmo Amer: „Tegu oli kompleksse orienteerumisvõistlusega, mis algas Voose karjääri juurest, kontrollpunkte läbides liiguti Kautla poole ja ringiga jõuti tagasi Voosele. Ülesanded olid üles ehitatud kiirusele, oskustele ja jõule. Näiteks tuli raadio teel juhendada kaasvõistlejat, kel olid silmad kinni seotud, või koguda taimi ja tutvustada, mida nendega saab metsas teha. Samal ajal käis ka vastutegevus. Et mitte niiöelda elusid kaotada, läks meie poiste võistkond ühes kohas läbi kraavi ja sai märjaks. Kolga tüdrukud eksisid ära, ent ei katkestanud, jõudsid samuti lõpuks finišisse. See näitab me noorte vastupidavust ja võimet saada ise hakkama. Mõned täiskasvanudki helistasid rajalt ja neid tuli juhendada, meie poisid-tüdrukud seda ei teinud, meie neile ei helistanud, olime kindlad, et suudavad raja läbida.“
Loksa ja Kolga noorkotkaste-kodutütarde rühmadel on hea koostöö, mõlemaid juhendavad abielupaarid, kes pühendavad sellele suure osa oma vabast ajast. Loksa rühm saab oktoobris 15aastaseks, kogu selle aja on tegutsetud Tarmo ja Margit Ameri eestvedamisel. Kolga rühm on 4aastane,  juhivad Krista ja Aare  Allik. Mõlemas rühmas on 30 aktiivset noort.
Septembri keskel Tallinnas toimunud SEBi sügisjooksul osalesid ka tänavu Loksa endised ning praegused noored kotkad ja kodutütred. Võisteldi Kaitseliidu Harju maleva esindusena ning Tarmo Ameri sõnul oli üllatus suur, kui jooksu pidulikul lõpetamisel kutsuti nende esindaja välja ja kuulutati, et sõdurijooksu parimaks osutus nende 10liikmeline võistkond: Helina Piibeleht, Diana Nooska, Katrin Jõesaar, Tarmo Amer, Priit Amer, Madis Amer, Siim Aksel Amer, Kristo Metus, Mait Mägi ja Kolgast Erko Allik. Auhinnaks said nad Nike seljakotid.
Hiljuti aset leidnud kodutütarde olümpial osalesid Loksa rühmast Katrin Jõesaar, Kristi Tammemäe, Helina Piibeleht ja Liisa Olop, Kolgast Eleonor Valdman ja Jaana Laurend.
15 aastat ja sadakond noort
Tarmo Ameri sõnul on Loksa rühmas käinud 15 tegevusaasta jooksul üle 100 poisi-tüdruku. Poisid on täiskasvanuks saanuna läbi teinud kaitseväe ajateenistuse, kaks õpivad praegu Kõrgemas Sõjakoolis, üks on lõpetanud, üks noormees õpib Sisekaitseakadeemias,  paljud on aktiivsed kaitseliitlased.
Võistlustel osalemise ja sõdurioskuste kõrval on väga oluline roll noortele isamaa-armastuse ja patriotismi süvendamisel. Kokkusaamistel räägitakse Eesti ajaloost, meie iseseisvuse eest toimunud võitlustest ja kangelastest. Peamine tegevus on anda noortele eluks vajalikke teadmisi ja oskusi, et neist kasvaks tublid inimesed.
Traditsiooniliselt viiakse igal aastal lilled Vanakülas jõe ääres paiknevale mälestuskivile, mis on pandud Vabadussõjas langenud leitnant Joosep Parktali auks. Tänavu 20. augusti paiku korraldatud kolmepäevasel jalgrattamatkal Kõrvemaal ja Lahemaal ööbiti esimesel õhtul Lendurite kivi lähedal, viidi ka sinna lilled. Osalesid Loksa, Kolga ja Jüri noored koos juhendajatega, kokku 50 inimest.
Lähiaja üks suurem ettevõtmine on Loksa lähedale rajatud metsalaagri platsile onni ehitus.
„Ma ei saa aru neist noortest, kes istuvad bussijaamas ja löövad aega surnuks, ning lapsevanemad samas kurdavad, et midagi huvitavat ette ei võeta. Meie organisatsioonis toimub kogu aeg midagi – laskmislaagrid, võistlused, mitmesugused muud laagrid, matkad, orienteerumismängud,“ sõnas Tarmo Amer.