Loksa I keskkoolis oli keskaja päev

5279
Ka laevatehase direktor FLEMMING SEESTRAND SORENSEN soovis ise vaskmünti teha. Juhendas EERO LODE.

Reedel, 13. märtsil lõpetas Loksa I keskkool III õppeveerandi ajalooteemalise päevaga.

Peakorraldaja, ajalooõpetaja Krista Tammemäe ning ka ta abilised direktor Õnnela Tedrekin, huvijuht Riina Paartalu, õppealajuhataja Valvi Joaväli, käsitöö- ja kunstiõpetaja Reet Pärtel ning kehalise kasvatuse õpetaja Aarne Idavain olid riietatud Estoniast laenutatud keskaegsetesse rõivastesse nagu ka kolm tantsupaari 12. klassist.

Vanaaja päev algas klasside temaatiliste lühilavastustega.  Eestlaste vabadusvõitlust ja Ümera lahingut tutvustas 5. klass, viikingite retke Prantsusmaale 6. klass, saja-aastast sõda ja Jeanne d`Arc`i hukkamist 7. klass.

Keskaegsest islamimaailmast tegi ülevaate 8. klass, rüütlite elust 9. klass, inkvisitsioonist 10. klass ja keskaegsest kloostri­elust 11. klass. Kuna abiturientidel on peagi ees lõpueksamite aeg, siis neile anti lihtsam ülesanne – esitada kaks kesk­aegset tantsu.

Koguti infot internetist ja raamatutest. Kodudest ja tuttavatelt otsiti selga keskaja rõivamoodi järgivaid riideid. Valmistati peakatteid. Kooli direktor tuli hommikul vara tööle, kaasas poest ostetud kangad, ning  tegi laenatud kleidi juurde sobiva peakatte.

Pärast lõunat saabusid külalised linnavalitsusest ja laevatehasest. Loksa I keskkoolis õppivad muusikakooli õpilased esitasid kontserdil kesk­aegseid pillipalu. Laevatehase direktor Flemming Seestrand Sorensen andis üle tehase toetuse – 5000 krooni.

Krista Tammemäe tõdes, et see oli ainus toetus. Linnavalitsus lubas vanaaja päeva kulutuste katteks kasutada kooli majandussummasid. Toetust paluti ka Kuusalu vallalt.  Vallamajast tuli tema sõnul vastus, et õpilaste vabaaja tegevust rahaga ei toetata.

„See päev pole pelgalt vabaaja sisustamine, vaid õppetöö osa,” selgitas ajalooõpetaja. „Teeb õppeainet meeldivamaks ja arusaadavamaks, lähendab õpilasi ja õpetajaid. Valisin keskaja seetõttu, et mulle endale see periood väga meeldib.”

Õpetajad KRISTA TAMMEMÄE, REET PÄRTEL, ÕNNELA TEDREKIN, RIINA PAARTALU, VALVI JOAVÄLI, AARNE IDAVAIN.
Õpetajad KRISTA TAMMEMÄE, REET PÄRTEL, ÕNNELA TEDREKIN, RIINA PAARTALU, VALVI JOAVÄLI, AARNE IDAVAIN.

Ta ütles, et esimene katsetus on tehtud, päev õnnestus. Järgmisel aastal võiks ettevõtmist laiendada, teha ajalooteemaline päev näiteks koos Kolga ja Kuusalu keskkoolidega.

Päev lõppes praktiliste tegevustega töötubades. Tallinnast tulnud Keskaegse Meistrikoja projektijuht Nele Veedla juhendamisel rulliti vahaküünlaid ning mündimeister Eero Lode abiga oli võimalik teha vaskmünte. Õpetaja Reet Pärtel õpetas tegema kesk­aegseid  maalinguid. Kokandus­klassis valmistati 11. klassi õpilase Lona Pärteli näpunäidete järgi šokolaadikomme.

Õpilased kiitsid, et veerandi viimane päev kujunes huvitavaks, ei piirdunud ainult aktuse ja klassijuhatajatunniga. Kõige enam meeldisid töötoad.

Eelmine artikkelKallaletung mehele
Järgmine artikkelKuusalu vanasse kooli represseeritute pansionaat