Paar nädalat tagasi sõitsid Harjumaa Omavalitsuste Liidu kultuurinõunik Ruth Jürisalu ning laulupeotule Harjumaa kolonni juht Jaan Oruaas koos marsruuti nutiseadmega salvestanud Asko Berensiga läbi tule teekonna Harjumaal.
„Sõidame peotule teekonna läbi kõigis maakondades ning paneme raja koos seal toimuvate üritustega täpselt paika. Esialgu teen iga koha kohta telefonis täpi ehk märgin ära kohad, kus on peatused, selle põhjal koostatakse internetis kaart. Järgmistel kuudel on kohalikel kuraatoritel aega täiendada seda sisuga, panna kirja, mis kusagil täpselt toimub,“ selgitas Asko Berens.
Ta lisas, et peotule marsruut pannakse paika kellaajaliselt: „Väikeseid tseremooniaid detailselt kirja ei lähe, küll aga kõik kontserdid, simmanid, esinemised, et rahval oleks võimalik saada eelnevalt infot ning kohapeal neist üritustest osa saada.“
Tule täpne marsruut on kavas avalikustada tänavuse peo kodulehel hiljemalt ajaks, kui hakatakse registreerima talgukohti Teeme Ära talgutele – et talgute käigus saaks puhtamaks ka tuleteekonnale jäävad paigad.
Peotuli läidetakse 1. juunil Tartus, Harjumaale jõuab 1. juulil ning läbib kahe päeva jooksul Anija vallas Aegviidu, Voose ja Alavere, siis liigub Kose valda Viskla külla, edasi Raasiku valda, kus peatub Pikaveres, Perilas ja Raasikul. Seejärel jõuab tuli uuesti Anija valda Kehrasse ja Anijale, edasi Kuusalu valda Veljo Tormise sünnikodu juurde Kõrveaial ning ka Kuusallu, Salmistule, Kolka, Kiidu, Valklasse, sealt Jõelähtme valda Kaberneeme, kust tuli viiakse paadiga Pranglile ja Naissaarele. 3. juuli hommikul jõuab tuli Tallinnasse.
Ruth Jürisalu sõnul on kavas laulupeotule teekond Harjumaal koos tulemeeskonnaga veel kord läbi sõita. Tuli hakkab Harjumaal liikuma erinevates sõidukites alates villistest kuni soomusauto ja hobuvankrini. Peatuspaikades kultuuriprogramm ei ole veel kõikjal lõplikult paigas, koos on esialgne kava. Tule võtab kell 10 hommikul Järvamaa esindajatel Valgehobusemäel üle Harjumaa Omavalitsuste Liidu esimees, Raasiku vallavanem Andre Sepp. Aegviidus võtab tule vastu Aegviidu matkasell ning see viiakse Anna Raudkatsi hauale. Voose külaplatsil esineb poistekoor, Alavere rahvamaja ees samuti poistekoor, laste tantsurühm ja Heli laulustuudio lapsed.
Raasiku vald võtab Kose vallalt tule vastu Pikaveres, seal esineb meesteansambel Lüü-Türr, Gustav Ernesaksa sünnikodu juures Perilas laulab Rahvusmeeskoor, Raasiku rahvamaja juures tantsib memmederühm ning laulab arhailise meestelaulu ansambel Gruusiast. Harju-Jaani kirik tervitab mööduvat laulupeotuld kirikukelladega ning seal antakse tuli taas üle Anija vallale.
Kehra raudteejaama juures esinevad Kehra Muusikud, segakoor Hannijöggi, rahvatantsurühmad Kadri ja Kadrel, Urmas Sisask esitab laulupeo loitsu. Anija mõisa juures laulab kohalik naisansambel ja esitatakse katkend lavastusest „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“.
Kuusalu vallas on laulupeotuli ligi ööpäeva
Kuusalu valla esindajad saavad peotule Anija mõisas, selle annab 1. juuli õhtul üle Anija Eit. Sõidetakse läbi Härmakosu Aru külla Kõrveaia tallu, kus Veljo Tormise sünnikodus toimub õhtune simman. Sinna oodatakse rahvast pidu pidama. Kõrveaial jagatakse tuld Kuusalu kalmistule kultuuriinimeste kalmudele ning viiakse paadiga ka Kolga lahele, kuhu on puistatud helilooja Veljo Tormise tuhk. Laulupeotuli liigub Kõrveaialt Kuusalu kirikusse, kuhu pannakse ööbima. Tulevalves on traditsiooniliselt eelkõige Kuusalu meeskoori lauljad. Järgmise päeva, 2. juuli hommikul minnakse Kuusalus rongkäiguga Laulupeo kuusikusse, kus avatakse laulupeo 150. sünnipäevale pühendatud skulptuur. Laulupeo kuusik istutati 1969. aastal laulupeo 100. sünnipäevaks.
Kuusalust liigub tuli mööda Vana-Narva maanteed Kolga mõisa, seal on muuseumis näitus meenemärkidest „Laulupidu 100“. Kolga mõisas jagatakse tuld, et viia see rahvatantsujuhi Maie Orava sünnikoju Trulluksele tantsupeo tammikusse, Hara külla koorijuhi Venno Lauluga seotud paikadesse, Kuusalu kihelkonna muusikaedendajatest vendade Arno ja Hugo Lepnurme koduradadele. Kolgas jagatakse peotuld soovi korral ka naaberomavalitsuste esindajatele.
Kolga mõisast sõidab tulekolonn mööda Pudisoo-Kuusalu teed Kiiu mõisa, seal peatutakse tervitusteks. Edasi liigub kolonn Valkla kivi juurde, kus antakse tuletõrvik pidulikult üle Jõelähtme vallale. Tule peatumiskohtades esinevad Kuusalu valla laulukoorid, tantsurühmad, pasunakoor ja ansamblid. Traditsiooniliselt võivad tulekolonniga liituda kõik soovijad.