Las koe­rad hau­gu­vad, ka­ra­van lii­gub ik­ka va­na­moo­di

1478
KRISTO PALU.

Kris­to Pa­lu,
vo­li­ko­gu lii­ge va­li­mis­lii­dust Üks Kuu­sa­lu Vald

Kuusalu valla juhtimine on väga pikalt kriisis olnud. Mõnda aega on sosistatud, et vallavanem Kirtsi ja volikogu aseesimees Lootsmanni tandem on paaniliselt otsimas volikogu esimehe Soomi väljavahetamiseks lahendust. Möödunud nädalal julgesid nad kõva häälega öelda, et Reformierakond ja elupõline poliitik Soom on välja vahetatud EKRE ja veel kogenuma Sulev Valdmaaga. Kas ühe inimese väljavahetamine koalitsioonis midagi praktikas muudab või on kosmeetika ja natuke kohtade ümberjagamist, näitab aeg.

Õnneks volikogu juhtimise kvaliteet hullemaks minna enam ei saaks. Siinkohal suur tunnustus kahele me piirkonna valitsejale Urmasele ja Värnerile, et poolteist aastat hiljem saavad nemadki lõpuks aru ja julgevad tunnistada üht oma suurimat poliitilist viga, millega 2018. aasta jõulude eel Margus Soomi Kuusalu volikogu esimeheks valisid. Nüüd kui Soomi asendus mittetöötavas koalitsioonis oli leitud ja isiklikud sissetulekud jätkuvalt kindlustatud, tekkis neil lõpuks ka praktikas võimalus Soom üle parda heita.

Uus-vana koalitsioon avaldas valla veebis värskelt ka ühe deklaratiivse teksti pealkirjaga „Valla juhtimise leping“, millel polnud kummalisel kombel ühtegi nime, allkirja ega kuupäeva. Naljahambad on juba küsinud, et kas nii piinlik neile endilegi, et ei julgetud oma käsi alla panna. Arvestades, et uute valimisteni on vähem kui poolteist aastat ja valla rahakoti räsimine seisab koroona- ja majanduskriisi tõttu veel suuresti ees, siis pole väga vahet, mida koalitsioonilepinguna kirjutada, sest keegi seda tõsiselt nagunii ei võta. Üks huvitav koht lepingus oli ka minu jaoks – rahaküsimustes lähtub koalitsioon ainult seadustest ja kordadest. On ikka tore seltskond kokku saanud, kui valla juhtimise seadustest lähtumine tuleb eraldi kokku leppida!

Eelmisel nädalal üle kolme kuu toimunud Värner Lootsmanni juhitud volikogu istung oli ainulaadne kogemus. Kõigepealt võttis uus koalitsioon ristseteks 10 häälega vastu valla lisaeelarve, mis lähtub sel aastal eelarve 7protsendilisest tulude kasvust. Kuusalu vald saab olema ainulaadne paradiis, kus tulusid laekub sel aastal rohkem kui eelmisel! Lisaks võtab koalitsioon pool miljonit täiendavat laenu jooksvate kulude katteks, ka vallavanema ja volikogu juhtide kõrgete tasude väljamaksmise tagamiseks. Kahju, aga selle peal ju vanakooli poliitika püsibki. Opositsiooni esitatud kõikide volikogu ja vallavalitsuse liikmete hüvitiste vähendamise eelnõud istungi päevakorda ei võetudki, rääkimata teistest kriisimeetmete ettepanekutest.

Isiklikult oli veel arusaamatum, et koalitsioon hääletas maha minu parandusettepaneku Kuusalu kooli juurdeehituse ja rekonstrueerimise hanke loa eelnõule. Tegin ettepaneku, et hankesse tuleks lisada ka vana algklasside hoone tiiva rekonstrueerimine, et konteinerite ära viimse järel ka vanematel õpilastel oleks võimalus normaalsesse keskkonda kolida.

Vallavanem Kirtsi arvutatud 2,5 miljoni eest uus algklasside maja ja sama hinnaindikatsiooni alusel minu ettepanekuga ligi miljoniga veel kolmandiku kooli kordategemine korraga oleks mõistlik ja teostatav. Lisamahtu saaks hankes edukalt etappideks lüüa, erinevate eeltingimustega siduda. Aga koalitsiooni ellujäämise nimel hääletasid selle maha ka mitu volinikest lastevanemat, vilistlast ja õpetajat. Kuusalu kool ja haridus on koalitsiooni prioriteet?

Eelmine artikkelMONI­KA SA­LU taot­leb Kuu­sa­lu val­lalt lai­mu üm­ber­lük­ka­mist
Järgmine artikkelÄrge tulge praegu Lahemaale