Lahemaa arhitektuurikonkursil anti neli peapreemiat

1972

Kuusalu vald premeeris töid „Akupunktuur“, mis sai ka ühe peapreemiatest, ja „Kes aias“.

Reedel, 26. oktoobril avalikustati ja autasustati Lahemaa rahvuspargi külastuskeskuses Palmses arhitektuurikonkursi „21. sajandi kodu Lahemaal“ võidutööde autoreid.

Konkursi korraldasid keskkonnaamet ja Eesti Arhitektide Liit.

Konkursitöödega saab kuni 8. novembrini tutvuda Lahemaa külastuskeskuses, seejärel viiakse need arhitektuurimuuseumisse, rahvuspargi kodulehele pannakse neist üles positiivsete eeskujude kataloog. Kokku kandi­deerisid 28  võistlustööd.

Žürii otsustas välja anda neli võrdset peapreemiat suuruses 2300 eurot: „Adaptsioon“, mille autorid on Olavi Kukk, Kristjan Tõlk ja Heleriin Vaher OÜst Trilog Studio; „Akupunktuur“, autorid Lidia Zarudnaja, Martin Noorväli ja Urmas Paul OÜst Jott; „Ranna-niidu“, autor Mikk Mutso ning „Sirmik“, autorid Maarja Elm ja Sten Ader OÜst SKAD Arhitektid.

Kaks eripreemiat, mõlemad 1640 eurot, said „Greg“, autorid Eve Komp ja Artur Staškevitš ning „Potjomkin“, mille autor on Johan Tali.


Kuusalu vallavalitsus premeeris ka võistlustööd „Kes aias“.

Ka koostööpartnerid valisid oma eelistused. Kuusalu vallavalitsuse valik olid „Akupunktuur“ ja „Kes aias“, mille autorid on Ott Kadarik, Mihkel Tüür ja Tanel Trepp Kadarik Tüür Arhitektid OÜst. Valla meened andis üle vallaarhitekt Tiina Skolimowski.

Vallavalitsuse hinnangus on öeldud, et vaadati tööde terviklikkust, traditsioonilisust, universaalsust, järjepidevust ja ehitamise etapilisust, ka seda, kas hoonete ja ruumide funktsioone on hõlbus ümber mängida.

„Määravaks said mitte ainult hoonete välisilmed, vaid ka ruum nende vahel ja ümber. Hooned on sobivad ajalooliste taluõuede täienduseks või eraldiseisvate õuekompleksidena Lahemaa eri piirkondades, võimaldavad etapilist väljaehitust pere võimaluste ja vajaduste kasvades.“

Vihula vallavalitsuse valik langes töödele „Rehetuba“ (Alvin Järving, Riho Kerge, Martin Traksmann), „Rännak“ (Raivo Tabri, Siim Sepp ja Urve Krjukov) ning „Kodutalu“ (Fredi Armand Tomps). Auhinnad andis üle Vihula volikogu aseesimees Mati Piirsalu.

Keskkonnaameti Viru regiooni kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus kommenteeris: „Kõige suurem viga oleks öelda, et premeeritud tööd ongi nüüd ainukesed õiged valmislahendused, mida Lahemaale ehitada. See oli visioonikonkurss, mis andis variante kodumudelist Lahemaal- mitmeid huvitavaid lahendusi materjalide kasutamisest ja majade välisilmest. Konkursile esitati eskiisid, kui keegi soovib ehitada, tuleb võtta ühendust autoritega, kes hakkavad koostama projekti konkreetse paiga jaoks.“

Ta kinnitas, et igal juhul tuleb edaspidigi kinni pidada Lahemaa rahvuspargi üldistest ehitusreeglitest ning projektid kooskõlastatakse ka tulevikus keskkonnaametiga.

Ave Paulus: „See polnud kataloogmajade tekitamise võistlus. Paljud inimesed genereerisid ideid, luues kodumudelit meie küladesse sobituvate mahtude, arhitektuursete lahenduste ning materjalikasutuse pinnalt. Tingimused koostas arhitektide liit. Keskkonnameti, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Arhitektide Liidu esialgne plaan oli valida 4 võistlusklassi – rehemajade, asundustalude ja häärberite mahus ning loodusmaastikuga sulanduv, millele katusekallet ette ei seata. Arhitektide Liidu külades tehtud analüüsi põhjal ning kõigi osapoolte koostöös jäädi siiski ligikaudselt samade mahtude ja arhitektuursete lahenduste juurde, mis on seotud Lahemaal ehitamise tingimustega. Lõpuks koorusid neli tingimuslikku võistlusala: Kiiu-Aabla hajusam ja Viinistu tihedam rannaküla, Vanaküla jõe ja metsadega ning Võhma muistse põllumaastikuga. Oluline on, et saime palju uusi ja häid visioone, arhitektuurseid leide ning nippe, puit- ja rookatusega maju, ka põletatud puiduga näiteid. Heaks eeskujuks ei pea olema ainult teatud ajalooetappe imiteerivad või rekonstrueeritavad hooned.“

Eelmine artikkelHakatakse paigaldama Raasiku staadioni valgustust
Järgmine artikkelStenbock pakub Kolga mõisa valitsejamaja ja peahoonet Kuusalu vallale