Kuusalus lõppes Kaitseliidu teine baaskursus

3232
Baaskursuse lõpetamisel: Tallinna maleva esindaja kapten Meelis Tasa; kursuse ülem, kapten Heigo Vija; kaitseliitlased Rasmus Rüngenen, Kätlin Pillart, Toomas Olli; instruktorvanemseersant Jaan Valk ning kaitseliitlased Maris Matkur, Jüri Gulbis, Leo-Kaupo Kivirand, Maris Parve, Rain Nudel, Kristi Roos, Karl Kõiva ja Janek Lember. Pildilt puudub kaitseliitlane Kristohver Krasmus.

Kapten HEIGO VIJA lubab, kui grupi täis saab, võib sügisel alustada Kuusalus kolmanda baaskursusega.

Vahetult enne jaanipühi, 22. juuni õhtul kogunes Tallinna maleva korraldatud  Kaitseliidu tegevliikme sõdurioskuste baaskursus 20 ehk  Lahemaa II õpperühm Kupu külasse Näkiallika tööriistamuuseumisse Kaitseliidu kursuse pidulikule lõpetamisele. Sügisel Kuusalus kursustel alustanud 15 mehest-naisest said lõputunnistuse 13, neist 9 meest ja 4 naist. Järgmisel päeval osalesid kursuslased Harju maakaitsepäeval Paldiskis.
Kursuse ülem ja instruktor, kapten Heigo Vija tunnustas kursuslasi, et olid järjepidevad ja läbisid 8 kuu jooksul toimunud  koolituse: „Kaitseliidu baaskursus on noortele hea kool ja ettevalmistus ajateenistuseks ning neile, kes ei ole läbinud ajateenistust, osalemiseks Kaitseliidu ettevõtmistes. Hea meel on, et lõpetajate seas olid ka naised, mõnes olukorras olid naised meestest isegi tugevamad.“
Näkiallika tööriistamuuseum valiti lõpetamise paigaks seetõttu, et seal on soomepoiste muuseum-tuba, miljöö sobib isamaaliste ürituste läbiviimiseks. Kohal oli ja diplomid andis koos Heigo Vijaga lõpetajatele üle Kaitseliidu Tallinna maleva esindajana kapten Meelis Tasa.
Heigo Vija lausus, et tänavused kursused kestsid läbi 4 aastaaja,  tänu sellele oli võimalus harjutada tegutsemist looduses sügisel, talvel ja suvisemates tingimustes. Just talvetingimustes tegutsemise oskused on kursuslastel olnud seni väiksemad, talvised rännakud andsid olulise kogemuspagasi.
Esmalt räägiti Kuusalu koolimajas teooriast, järgnes praktika osa: varustuse pakkimine ja rännakud, mille käigus õpiti looduses liikumist, jalgade hooldust, vee tarvitamist, tugikoha rajamist, toidu valmistamist välitingimustes, telgi püstitamist ööbimiseks, relvade puhastamist, öist valvet, maskeerimist, ringkaitset, takistuste ületamist, leppemärke ja muid sõdurile vajalikke oskusi.
Rännakutel käidi Kuusalu taga Aru küla metsades. Mõned väliõppused toimus kohalike toetajate eramaal.  Kokku saadi üks kuni kaks korda kuus.
Instruktorid olid peale Heigo Vija veel vanemveebel Kaido Mägi, vanemveebel Tõnu Märss, vanemseersant Jaan Valk, nooremseersant Tõnis Rahu.
Kursused lõpetanud Kehra kooliõpetaja Leo-Kaupo Kivirand jätkab Kaitseliidu Harju maleva Kose kompaniis, teised lähevad Tallinna malevasse. Kaks noort suunduvad ajateenistusse: kevadel Kuusalu keskkooli lõpetanud Kätlin Pillart ning Rasmus Rüngenen.
Kätlin Pillart alustas ajateenistust sel teisipäeval, 5. juulil. Läks Tapale, I jalaväebrigaadi. Sel nädalal asus ajateenistusse kokku 16 naist ja rohkem kui 1000 meest.
Neiu jutustas, et talle meeldisid baasõppe kursusel eelkõige katsumused: „Talvel oli huvitav ja ekstreemne väljas telkida, relvadega roomata. Lõpurännakul, mis toimus mõni päev enne kursuse pidulikku lõpetamist, matkasime kottide ja relvadega Hara ja Kolga vahel metsades. Läksime valesti, paljud said märjaks, jõudsime suurele soisele alale. Oli jõgede ja kraavide ületamisi. Kell 22 õhtul alustasime ja hommikul kell 6 lõpetasime matka. Väga lahe oli. Hommikupoole tekkis küll murdepunkt, oli väsitav, aga väga hea tunne oli, kui autos tagasi sõitsime. Ka ajateenistuses tahaksin ekstreemseid rännakuid kogeda.“
Rasmus Rüngenen läheb ajateenistusse oktoobris. Temagi kõneles, et kõige enam meeldis märtsis läbiviidud väljaõpe, kui öö veedeti endapüstitatud telgis: „Kursusel ei olnud midagi rasket. Heigo Vija õppemeetod on selline, et õppused ei olnud kerged, aga ka mitte ületamatud. Õppuste planeerimine oli koostöö tulemus, pakuti välja kuupäev, vajadusel sai seda muuta, kui mõnele ei sobinud.“
Ta toonitas, et Kaitseliiduga tasub liituda nii noortel kui ka vanadel, kel selleks soovi: „Kaitseliit annab lisaks sõjalisele õppele ka oskuse meeskonnana tööd teha.“

Eelmine artikkelAruküla huvialakooli remont
Järgmine artikkelAnija vallas valiti taas kaunimaid koduaedu