Kuusalus avas uksed Kiti Kanala Söödatuba

5639
Kiti Kanala Söödatoas Kuusalus avapäeval: HELEN HEINROOS, KRISTIN NELKE-HEINROOS ja KARIN NELKE ehk perenaine Donna.

Söödapoe asutaja on Kiiu-Aabla juurtega hobikanakasvataja KRISTIN NELKE-HEINROOS.

Kolmapäeva, 11. märtsi pärastlõunal olid Kiiu-Aabla Nurme talu perenaine Karin Nelke, tema tütar Kristin Nelke-Heinroos ja tütretütar Helen Heinroos Kuusalus Keskväljakul paikneva kollase puitmaja poeruumis, endises tarapunktis, külaliste ootel, kohv ja koogid pakkumiseks laual. Sisse astus vanu tuttavaid ning ka uusi uudistajaid.
Maja seinal kaupluse ukse kõrval ripub silt Kiti Kanala Söödatuba. Samasugune on Saku vallas Tagadil, Kurtna ja Kiisa lähedal, kus Kiti Kanala Söödatuba on töötanud viis aastat. Kuusallu sai kauplus tehtud seetõttu, et osad kliendid sõitsid Tagadile sööta ostma Lääne-Virust ja ka Kuusalu vallast.
Kristin Nelke-Heinroos hakkas kanu pidama 2007. aastal, kui kolis perega Tallinnast Saku valda elama. Kuna kanasöötasid ja -tarvikuid oli siis Eestis vähe, leidis ta neid mitmelt poolt Euroopast: „Kodukanade kohta arvasid tookord veel paljud, et neid söödetakse teradega ning munevad siis, kui saavad kevadel hakata õues käima, talvel mitte. Tegelikult peab õigesti söödetud kana munema ka külmal ajal. Tarvikuid sain oma kanadele Inglismaalt ja Poolast. Hakkasin koondama ühte kohta kokku erinevate tootjate söötasid ja tarvikuid, sellest kasvas välja Eesti esimene kodulindude söödapood, mille tegin oma kodu lähedale.“
Ta ütleb, et kanade pidamisest on saanud tema suur hobi ja natuke ka töö: „Teen seda oma abikaasa Hillimar Heinroosi firma Korstnaabi OÜ alt. Tulen enamvähem otsotsaga kokku, võib ka nii öelda, et abikaasa finantseerib oma firma kaudu minu hobi. See pole mulle puhtalt äri, vaid ka seltsielu, sest olen aastate jooksul kokku saanud uute huvitavate inimestega, kes tegelevad kanakasvatusega. Tundub, et viimasel ajal on kanade pidamine muutunud populaarsemaks, tahetakse oma kodukanade mune.“
Mõlemast söödapoest saab kanade pidamise kohta küsida nõu. Kristin Nelke-Heinroos on koostanud enda kogemuste ja uuritud kirjanduse põhjal brošüüri „Lihtne abimees algajale kanapidajale“, niisugust eestikeelset väljaannet polnud selle kirjutamise ajal tavalisele linnupidajale lihtne kätte saada. Praeguseks on ta brošüüre müünud üle 300.
Kristin Nelke-Heinroos on ka Eesti Väikelinnukasvatajate Seltsi üks asutajaid. Ta on aastate jooksul pidanud mitmesuguseid kanatõugusid, jäänud on sussex light kanad ja kukk, kuna on meie kliimas üks vastupidavaim tõug ja kanad munevad ka talvel väga hästi. Mõned kanad on muudest tõugudest, neid peab ta eri värvi munade saamiseks.
Kuna Kristin Nelke-Heinroos on varem töötanud firmas Orto müügisekretärina, andis see julguse söödapoe tegemiseks. Lisaks kodulindudele mõeldud söötadele kaupleb ka küülikute toidusegudega. Ta märgib, et esimene nädal Kuusalus näitas, sealkandis on palju lammaste ja kitsede pidajaid ning kaubavalikut tuleb täiendada.
„Meie pool Saku vallas on kodudes rohkem kanad ja jänesed, aga olen käinud maalamba kasvatamise koolitusel ning usun, et saan hakkama ka lammastele ja kitsedele toodetud söötade edasimüümisega,“ lubab ta.
Praegu on tema peres taas põnev aeg – inkubaatoris on uued munad, mis peaksid kooruma kolme nädala pärast. Tibud laenutatakse esmalt Fotostuudiole, kus neid kasutatakse lihavõtete aegu modellidena ja siis antakse tagasi.
Kodulindude pidamisest on Kristin Nelke-Heinroos kirjutanud pikemalt Kiti Kanala kodulehel, söödatubade kohta saab uudiseid ka Facebookist.
Laupäeval sobib Kuusalus paremini
Kuusalu Söödatoa perenaine on Karin Nelke, keda kutsutakse hüüdnime järgi perenaine Donna. Tema sõnab oma tütre hobi kohta, et Kristinile võiks lausa doktori­kraadi anda, nii palju on lugenud ja uurinud kanade pidamist.
Karin Nelke tuli Tallinnast oma lapsepõlvemaile elama 15 aastat tagasi. Temagi on kanakasvataja ning tänu tütrele on kanalas samuti mitut tõugu linde ja ka pardid.
„Ma ei ole ennast kunagi linnainimeseks pidanud ja hea on taas maal elada. Isegi laisk olla on maal tervislikum kui linnas,“ lausub ta.
Kuusalu Söödatoas oli möödunud nädalal uudistajaid palju, erinevus on Karin Nelke sõnul see, et Tagadi Söödatoas osteti söötasid ikka mitu kotti korraga, kuna sõideti kohale kaugemalt, Kuusalus aga ühe koti kaupa ja lubati peagi tulla uuesti.
Kuusalu söödapood on avatud kolmel päeval nädalas. Kohalike inimeste soovil asendati reedene tööpäev laupäevaga.

Eelmine artikkelSõbrad taastasid Raasiku vallas diskotraditsiooni
Järgmine artikkelKuusalu valla korvpallimeistriks tuli BC Kiiu