Kuusalus alustas 40 aastat tagasi tööd muusikaklass

1373
Muusikaklassi looja, muusika­kooli esimene direktor MARE RUSSAK.
Muusikaklassi looja, muusika­kooli esimene direktor MARE RUSSAK.

Muusikaklassi kui Kuusalu Kunstide Kooli eelkäijale pani 1976. aastal aluse MARE RUSSAK.

Kuusalu keskkooli muusikaklassi lõpetas 12 aasta jooksul ligi 150 õpilast. Kooli toonane direktor Laine Kadajas sõnas muusika­klassi 40. sünnipäeval laupäeval, 5. novembril Kuusalu rahvamajas, et muusikaklassi asutaja Mare Russak on muusikakooli ema, kes pani idanema muusikaseemne, millest on kasvanud suur puu.
Sõna võttis ka hilisem direktor Sulev Valdmaa: „Mare on Kuusalu muusikahariduse ajastu rajaja. Muusikaõpetus tema eestvedamisel pole vaba aja veetmine või ringitöö, vaid nii vägev, et andnud paljudele võimaluse ehitada oma elu üles muusikale, tuua leiva lauale.”
Mare Russak sõnas, et muusikaklass pole ainult tema teene: „Muusikaklass sündis tänu kodanikualgatusele, mis on jäänud kestma ning kogu aeg kasvanud. Minu juurde tulid lapsevanemad, perekonnad Rea, Kiiver, Laanpere ja Sarap, kes viisid lapsi Kehrasse muusikakooli ettevalmistusklassi. Sõidutada tuli oma autoga, ühistransporti polnud. Nad uurisid, kas kuidagi saaks Kuusalus muusikat õpetada. Ka kooli õppealajuhataja Kalju Rea pakkus, et muusikaõpe võiks olla kohapeal. Haarasin mõttest kinni.”
Muusikaklass töötas lapsevanemate kulul.  Õpetajateks said Niina ja Taavi Esko, Mai Võlumägi ja Mare Russak. Muusika­õpe oli keskkooli ruumides 1988. aastani, kuni sündis Kuusalu muusikakool. 90ndate aastate alguses jäi muusikakoolil ruumi väheks ning Mare Russak hakkas otsima alevikus uusi ruume – 1994. aastal kolis kool Kuusallu endisesse külanõukogu majja, kus tegutseb praeguseni. 2010. aastal lisandus kooli õppekavasse kunsti eriala ning kool sai nimeks Kuusalu Kunstide Kool.
Mare Russak lausus, et soovis tähistada 40 aastat muusikaklassi loomisest, et saada rohkem teada endistest õpilastest: „Kümme aastat tagasi muusikaklassi juubelil andsid muusikakooli õpilased keskkoolis kontserdi. Seal ei näinud ma ühtegi endist õpilast. Tahtsin kutsuda lõpetajad kokku ning saada teada, kuidas on meie õpilastel läinud. Polnud sugugi kerge saada kontakti, õnneks tuli appi kunstide kool ning direktor Paul Himma, kes saatis kutsed ning tegi juubelivoldiku.”
Endiseid õpilasi tuli juubelile saalitäis, Mare Russaku palvel panid nad kirja oma kontaktandmed, töö- ja elukohad. Juubelipidu peeti kontserdina, mida juhtis muusikaklassi lõpetanud Kaupo Parve. Esinesid praegused muusikakooli õpilased ja õpetajad, Kuusalu lasteaia Siilide rühma lapsed Anneli Rummi juhtimisel. Muusikaklassi lapsevanemaid esindas ansambel Viisiveeretajad – mitmed neist olid lapsevanemad ajal, kui muusikaklassid tegutsesid. Esinesid ka  muusikaklassi lõpetanud, keda on elu küll Kuusalust mujale viinud, kuid saatma jäänud muusika. Kõige tugevama aplausi pälvis projektiorkester – muusikaklassi endised puhkpillipoisid ning nende lapsed, kes õpivad praegu muusikat.
Kuusalu muusikaklasside asutaja, muusikakooli esimene direktor, orkestri, ansamblite looja ning muusikaõpetaja Mare Russak lausus, et on praegu teisel ringil: „Läksin oma sünnipaigas Avinurmes teisele ringile, mul on Avinurme gümnaasiumis muusikaklass ja orkestrijagu puhkpillimängijaid. Võrreldes Kuusaluga on Avinurme ääremaa, seal on õpetajaid raskem leida ning otsustasin minna appi.”

Eelmine artikkelMaanteeamet rekonstrueerib Kuusalu aleviku peatänava tehasest kuni rahvamajani
Järgmine artikkelRaasiku vallavalitsus arutab koolibussisõidu tingimusi