Kuusalu vanasse kooli represseeritute pansionaat

2269

LAUR SITS ja ENNO UIBO Murtud Rukilille Ühingust Kuusalu vana koolimaja ees.
Kuusalust alguse saanud MTÜ Murtud Rukkilille Ühing taotleb vallalt endist koolimaja Allika külas.

Möödunud reedel, 20. märtsil külastas Kuusalu vallamaja kaitseminister Jaak Aaviksoo koos nõuniku Riina Vändre ja IRLi Harju piirkonna tegevjuhi Andres Kaarmanniga.

Ministrit võtsid vastu volikogu esimees Tõnu Tamm, vallavanem Kalmer Märtson, volikogu liige Sulev Valdmaa ning Murtud Rukkilille Ühingu juhatuse liikmed Enno Uibo ja Laur Sits.

Kaitseminister tutvustas plaani panna uuesti tööle Jägala kaitseväelinnak ning tuua sinna umbes tuhat elanikku. Kaitseväelaste pereliikmetele oleks tarvis kooli- ja lasteaiakohti. Külaskäigu põhjendusena ütles ta ka seda, et Kuusalu vald paistab oma isamaalisusega kogu Eestis silma.

Vallavanem rääkis kavatsusest ehitada Kiidu uus lasteaed ning sellest, et ehituse tarbeks taotletakse riigilt raha KOITkava teisest etapist. Kui lasteaed õnnestub rajada, võivad seal koha saada ka kaitseväelaste lapsed. Murtud Rukkilille Ühingu eestvedajad kõnelesid represseeritute pansionaadi asutamise plaanist. Minister lubas otsi­da nende ettevõtmise toetamiseks võimalusi.

Koos käidi vaatamas Allika külas vana koolimaja, Kuusalus peatuti küüditamise mälestuseks pandud telefoni juures ning kalmistul Vabadussõjas langenute ausamba ja okupatsiooniohvrite mälestuskivi juures.

Minister Jaak Aaviksoo pani telefoni-mälestusmärgi juurde lilled mälestamaks 60 aastat tagasi toimunud küüditamist.

„Aeg läheb edasi, nooremad põlvkonnad ei tea neist karmidest aegadest ja on hea, et leidub inimesi, kes seda meelde tuletavad. Panen lilled lootuses, et mälestamine aitab tulevikus niisuguseid asju vältida,” lausus minister.

Mullu detsembris sõlmisid Kalmer Märtson ja Sulev Valdmaa valla ning Enno Uibo MTÜ esindajana hea tahte lepingu, kus vallavalitsus tunnistab MTÜ huvi koolimajja ja selle kõrvalhoonesse pansionaadi rajamisel. Vallavalitsus väljastab projekteerimistingimused ning selgitab muinsuskaitselised nõuded. MTÜ tellib rekonstrueerimise eskiisprojekti, koostab tööde hinnakalkulatsiooni ning otsib arendusprojektile rahastajad. Vallavalitsus tagab hoonetesse sissepääsu ega tee takistusi ruumide ja ümbruse koristamisel. Lepingus on lause, et vallavalitsus annab käesoleva protokolliga MTÜle eesõiguse teiste võimalike taotlejate ees Kuusalu vana koolimaja rekonstrueerimiseks ja arendamiseks.

Koolimajas elab üks perekond, enamik ruume on tühjad. Enno Uibo sõnul on sel kevadel plaanis minna Murtud Rukkilille Ühingu liikmetega maja juurde koristamistalgutele.

Rukkilille kodu
Allika külasse plaanitava pansionaadi nimeks on pakutud „Rukkilille kodu”. Eelkõige on see mõeldud represseeritutele ja vabadusvõitlejatele. Enno Uibo selgitusel oleks tegu asenduskoduga neile, kes kaotasid seoses repressioonidega kodu ning on üksikuks jäänud.

Majja on kavas teha 1-3 inimese toad. Elada võiks seal ka aastaringselt, kuidas keegi soovib. Pansionaadi elanik peaks hakkama saama enda rahaliste vahenditega.

Esialgu on kokku lepitud,  arhitektuuritudengid koostavad rekonstrueerimise kohta õppetöö osana eskiisprojektid, et oleks valikut erinevate ideede ja lahenduste vahel.

Pansionaadi rajamise toetuseks saab teha annetusi Swedbanki arveldusarvele 221021914912, märksõna „pansionaat”. Ehituseks plaanitakse taotleda toetusraha ELi fondidest.

MTÜs Murtud Rukkilille Ühing on liikmeid 860, neist Kuusalust 23. Kolmapäeval, küüditamise 60. aastapäeval, on juhatuse liikmed Enno Uibo, Laur Sits ja Jaan Russak Kuusalust kutsutud Okupatsioonimuuseumisse president Toomas Hendrik Ilvese vastuvõtule.

Koolimaja on auväärne hoone
Kuusalu muinsuskaitse seltsi juht Sulev Valdmaa ütles, et ta on pansionaadi rajamisse kaasatud kui volikogu liige: „Püüan nõu ja jõuga aidata, et väärt algatus idee tasandil kohalikus asjaajamises kuhugi toppama ei jääks. Detsembris allkirjastatud hea tahte leping on sümboolne akt. Nüüd seisab ees valla ja MTÜ koostöö ametlik algatamine. Ideed on tutvustatud volikogu majanduskomisjonile, kellega koostöös püüame leida sobivaima lahenduse ettevõtmise juriidilise poole vormistamiseks. Üks võimalus on anda Allika koolimaja MTÜle Murtud Rukkilille Ühing pikaajalisele rendile, et saaks taotleda hoonestusõigust.”

Sulev Valdmaa lisas, et vana koolimaja ja selle vastas asuv endine vallamaja on auväärsed hooned ning paljude vallaelanike jaoks seotud isiklike mälestustega: „See on tõeline Kuusalu rahva hariduse monument. Kahju on olnud vaadata ja mõelda, kuidas aastakümnetega unustusehõlma vajunud koolimaja perspektiivitus tuleviku osas on süvenenud. Ometi on hoone niisugune, et hea idee korral saaks tänu tugevatele seintele ja muudele konstruktsioonidele sellest veel korraliku maja.”

Eelmine artikkelVarastamine Anija vallas
Järgmine artikkelHarju aasta tegu on Kolgaküla rahvamaja taastamine