Kuusalu vallas jagatakse ELi toiduabi 700 inimesele

1781

Anija ja Kuusalu vallas asuti toiduabi jagama juuli algusest, Loksal hakatakse tulevast kolmapäevast, Raasiku vallas augustist.

Punase Risti kaudu Eestis jagatavat toiduabi – jahu,  makarone, nelja vilja helbeid ning taimeõli – toodi Anija valda 12 600 kilogrammi, Kuusalu valda 3430, Raasiku valda 6860, Aegviidu valda 1799 ja Loksa linna 10 004 kilogrammi. Need on mõeldud sotsiaaltoetusi saavatele inimestele ning paljulapselistele peredele. Kaup jõudis Harjumaa valdadesse-linnadesse kohale juuni lõpus.

Eestis võitis toiduabi vahendamise riigihanke Tartu Mill, kes pakendas tooted, mis on tehtud Lätis ja Eestis. Toiduabi võivad omavalitsused realiseerida kuni 28. veebruarini 2013. Toodete endi kasutamisaeg on pikem: helvestel, jahul ja õlil kuni juunini 2013, makaronidel juunini 2014. Jaotamist kontrollib PRIA. Kõikidelt abisaajatelt võetakse allkiri, koostada tuleb aruandlus.

Kuusalu valda tuli toiduabi kõige vähem. Abivallavanem Milli Kikkas selgitas, kui rohkem kui aasta tagasi esitati tellimus, oli sotsiaaltoetuste saajaid vallas 120. Kogused arvestati selle numbri järgi. Tegelikult käib jaotus pikema nimekirja alusel – see koostati järgmise aasta tellimuse tarvis, kokku saab vallas toetusi nüüd üle 700 inimese.


Kuusalu abivallavanem MILLI KIKKAS demonstreerib, toiduabi pakenditel on Euroopa Liidu lipp.

Välja on arvestatud, kui palju igaühele jagub. Toiduõli antakse Kuusalu vallas pudel pereliikme kohta, jahu 1 kilogramm, makarone 2 pakki ning helbeid 4 pakki pereliikme kohta.

Kel võimalik, palutakse endal järele tulla, mitmele poole aitavad toidukraami kohale viia valla hooldustöötajad.

Anija vallas täpset jaotust ei ole, selgitas sotsiaaltööspetsialist Airi Hõrrak. Toiduabi on arvestatud 600-800 inimesele. Kutsutakse nimeliselt, on ka neid, kellele viiakse koju.

„Vaatame sügavalt silma ja anname sellised kogused, et pere need kindlasti ise ära tarvitaks ega hakkaks edasi müüma. Varem on olnud ka müümise juhuseid. Osa toiduabi jätame edaspidiseks, et saaks hädalistele anda ka hiljem,“ rääkis ta.

Raasiku vallas hakatakse toiduabi jaotama augustis, kui hooldustöötajad on tulnud puhkuselt, ütles haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja Liivi Puumets. Korraga jaotatavaid koguseid pole veel välja arvutatud. Kuna hoiutingimused on head, jäetakse osa ka varuks.

Loksa linnas algab jaotus järgmisel kolmapäeval, sõnas sotsiaalnõunik Tiina Murdvee. Tellitud oli toiduabi 550 inimesele, nüüd võidakse kutsuda rohkem rahvast, kui paljudele ja millistes kogustes jagatakse, otsustatakse sel nädalal.