Lahemaa Maaomanike Liidu juhatus
Kuusalu valla uue üldplaneeringu lähteülesanne pärineb juunikuust 2009. Nii et üldplaneeringut on menetletud kokku juba ligemale 16 aastat.
Kaua tehtud pidi kaunikene olema. Praeguseks on jõutud üldplaneeringuga kooskõlastamise etappi ja ka maaomanikke on teavitatud, et nad saavad oma arvamust avaldada.
Üldplaneeringu eesmärk on valla ruumiline areng. Sõna „areng“ peaks elanike ja maaomanike jaoks tähendama elu paremaks muutumist.
Kui lugeda üldplaneeringu lähteülesannet, siis tuleb ühe eesmärgina hinnata inimestele ruumilise arenguga kaasnevaid majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi mõjusid.
Sellist uuringut ei ole võimalik üldplaneeringust leida, Kuusalu valla kehtivas arengukavas on aga piirdutud statistiliste näitajate esitamisega.
Pikka aega oleme soovinud, et üldplaneeringu menetlemise käigus koostataks sotsiaal-majanduslik analüüs, mis näitaks ära, milline on valla külades-asulates tegelik olukord elanike ja maaomanike vaates ning mida üldplaneeringuga seoses inimeste poolelt oodatakse.
Valla poolelt on seda mõtet sama kaua eitatud. Lahemaa rahvuspargi osas on sealjuures vastatud, et siin ei saagi uuringut läbi viia. Vallavalitsuse vastusest: „Sotsiaal-majanduslikku uuringut ei ole mõistlik Lahemaa alale tellida, sest Natura alade valimisel ei ole sotsiaalmajanduslikke kaalutlusi arvesse võetud, vaid üksnes teaduslikel alustel, kooskõlas ette antud direktiivides toodud valikukriteeriumitega.“
Küsimusele, kus on Kuusalu valla Natura alal inimese elupaik ja kuidas seda kaitstakse, tuli järgmine vastus: „…Natura ala kaitseala eesmärk on tagada haruldaste või ohustatud lindude, loomade ja taimede ning nende elupaikade ja kasvukohtade säilimine pikas perspektiivis.“
Sellest vallavalitsuse vastusest saab järeldada ühte – inimest pole Natura alal (näiteks Lahemaa rahvuspargis) vaja, siin on looduskaitselised eesmärgid ja kohalik elanik jäetakse loodusest välja.
Seega koostatakse Kuusalu vallas üldplaneeringut Natura elupaikade taimede, lindude ja loomade huvides.
Huvitav, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse järgi on valla kohustuseks iseseisvalt juhtida kohalikku elu, lähtudes vallaelanike õigustatud vajadustest ja huvidest. Tegelikult tundub, et vallavalitsus tegutseb keskkonnaameti allorganisatsioonina, kelle ülesanne on vaid looduskeskkonna, aga mitte oma inimeste eest hoolitsemine.
Lugedes üldplaneeringu seletuskirja, torkab silma igasuguste piirangute üleküllus. Lahemaa alal on kaitse-eeskirjaga nagunii kõike reguleeritud ja ära keelatud, kuid üldplaneeringu seletuskiri annab ametnikele selles osas võimalusi juurde. Rohevõrgustik oma tuumalade ja rohekoridoridega saab aga edaspidi peavalu valmistama maaomanikele üle valla.
Lahemaa osas on üldplaneeringus püütud vältida sõna „kaitsekorralduskava“, kuid kõik selle põhimõtted on samas seletuskirja teksti sisse kirjutatud. Üldplaneeringu lisas 2 on koostaja Hendrikson & Ko esitanud „Lahemaa väärtuslike külaosade ja ehitustingimuste analüüsi“, mis tugineb otseselt kaitsekorralduskavale.
Omandi kaitse kui põhiseaduse üks aluspõhimõtteid ei ole üldplaneeringu koostajat kuigivõrd seganud. Ei ole arusaadav, kuidas üldplaneering kohalikule elanikule ja maaomanikule vajalik on. Pigem osutub üldplaneering kasulikuks valla ja keskkonnaameti ametnikele, kel on võimalik „kompaktse hoonestusega alade“ tingimusi tõlgendama ja omanike püüdlusi tasalülitama hakata.
Kokkuvõte on lihtne: kui üldplaneering ei taga kohaliku inimese jaoks arengut, vaid ähvardab taandarenguga, siis sellist üldplaneeringut ei ole meile vaja.